Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

ISSN 1336-6491 | Online: 2624 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Motozem.sk

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 28566
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 60% (17010)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 40% (11556)

Rumunsko Transalpina a Transfagarasan 15.-18.9.? - Diskusné fórum - Moto turistika

Chystáte sa na nejakú cestu, alebo len hľadáte radu ako a kam vycestovať ?

Značky: Cestopis, Tip, Mapa, GPS, Batožina, Plánované, Skúsenosti.

Pravidlá správania sa na diskusnom fóre motoride.sk

Pridaj novú diskusiuRumunsko Transalpina a Transfagarasan 15.-18.9.? - Diskusné fórum - Moto turistika

OO Sleduj diskusiu Pridaj nový príspevok 

Značky: Plánované.

09.09.2016 9:18

Rumunsko Transalpina a Transfagarasan 15.-18.9.?

Strip808
 Turista 

Ikona

Ahojte,

ak bude počasie priaznivé, plánujeme aj s ladvinkou cestu do Rumunska. Cieľe 2 - Transalpina a Transfagarasan prípadne čo sa cestou podarí a stihne. Základné info je : Odchod 15.9. ráno, presun do Rumunska po diaľnici cez Maďarsko. Rumunsko jazdenie mimo diaľnic viacmenej ale určite čistý onroad (moja moto nepustí inak :-D ) Jazda Turistika. Prespanie penzióny/hotely. Strava miestna. Návrat 18.9. navečer. Ak by mal niekto záujem sa pridať radi uvítame spoločnosť.


10.09.2016 14:36

Re: Rumunsko Transalpina a Transfagarasan 15.-18.9.?

MarkoLM
 Turista 

Ikona

To mam zraz FJR. Presun terminu na neskor?


10.09.2016 18:22

Re: Rumunsko Transalpina a Transfagarasan 15.-18.9.?

Strip808
 Turista 

Ikona

Asi aj hej nakoľko rodinný problém mi termín posunie. :'(


12.09.2016 11:26

Re: Rumunsko Transalpina a Transfagarasan 15.-18.9.?

kocco
 Turista 

Ikona

nazdar, ja taktiež plánujem v tom termíne ..ale chcem isť už v stredu poobede a do cca 23tej, stihnuť niekam do madarska alebo až rumunska na hotel..nech mám tú dialnicu za sebou a štvrtok ráno by som už chcel jazdiť...
prikladám časť itineráru:

9, Transfăgărăşan
Štátna cesta 7C (rum. Drumul naţional 7C, Transfăgărăşan) je štátna cesta v Rumunsku. Je to jedna z najvyššie položených ciest v Rumunsku. Začína v meste Bascov, vedie cez mesto Curtea de Argeş a končí v meste Cârţişoara. dĺžka je 95 km a má 28 mostov, 550 mostíkov a vo výške 2040 m tunel s dĺžkou 888 m
Na trase sa nachádza najdlhší tunel v Rumunsku. Pri výstavbe prišlo o život 40 ľudí.
Cesta sa zvyčajne otvára až začiatkom júla a opätovne sa zatvára koncom októbra kvôli snehu
10,Transalpina
Štátna cesta 67C (rum. Drumul naţional 67C, Transalpina) je 148 kilometrov dlhá štátna cesta v Rumunsku, ktorá sa nachádza v pohorí Munții Parâng v južných Karpatoch. Je to najvyššie položená a jedna z najzaujímavejších ciest v krajine. Začína v obci Ciocadia, vedie cez mesto Novaci a končí v meste Sebeș. Najvyšší bod cesty, 2 145 m n. m. sa nachádza na horskom priesmyku Urdele. Cesta bola postavená za kráľa Karola II. v roku 1935 a o niekoľko rokov neskôr prestavaná Nemcami. Za komunistickej diktatúry Nicolae CeauȘesca bola do značnej miery nahradená novopostavenou cestou DN 7C. V miestach s vysokou nadmorskou výškou býva v zimných mesiacoch uzavretá. V roku 2007 sa začala prestavba na širšiu a modernejšiu cestu.

12, Vodopád Bigar, N 45.003 E 21.960 tiež "zázrak z kaňonu Minis", alebo ešte inak "Coronini", ako ho miestni obyvatelia nazývajú, je časťou rieky Minis. Vodopád je takmer 8 metrov vysoký, a celý rok je porastený zelenou vrstvou machu.
Bigăr je jedným z najneobvyklejších vodopádov na svete a jeden z najkrajších v Rumunsku. Podľa The World Geography, existuje niekoľko dôvodov, prečo je číslo jedna na zozname ôsmich jedinečných vodopádov na svete. Vzhľadom na spôsob toku vody a padanie tenkých prameňov, a tiež skutočnosť, že sa nachádza presne na 45. severnej rovnobežke, na polceste medzi rovníkom a severným pólom.

Xx Hrad Poenari (Drakulov hrad)
Hrad Poenari, nazývaný tiež citadela, je zrúcaninou hradu v doline, ktorú sformovala rieka Argeş, neďaleko Fagarašských hôr. Je položený na ťažko dostupnom úbočí. Postavili ho v 12. storočí prví vládcovia Valašska. V 14. storočí bol pevnosťou vládcov Besarábie, ale v ďalších desaťročiach chátral a nakoniec zostal opustený. V 15. storočí si hrad všimol Vlad Narážač, ktorý zrenovoval a spevnil múry opevnenia a vytvoril z hradu jednu zo svojich hlavných pevností.
Vlad III. Narážač (rum. Vlad Ţepeş, výsl. vlad cepeš, alebo Vlad Drăculea) sa narodil v roku 1431 a zomrel v roku 1476. Vlad Narážač sa narodil v Sighişoare v Sedmohradsku ako druhý syn valašského hospodara Vlada Diabla. Otec bol členom Dračieho rádu, ktorý založil Žigmund Luxemburský na obranu kresťanstva pred silnejúcou Osmanskou ríšou, čomu vďačil za svoj prídomok („Draco“ – „Drak“, z čoho vzniklo „Dracul“ – „Diabol“) – odtiaľ pochádza prídomok Vlada Narážača „Drăculea“ („Drakula“), rozšírený neskôr v legende a znamenajúci jednoducho syn Draka alebo syn Diabla. (Dnes je v rodnom dome Drakulu reštaurácia). (viac)
Pevnosť Drakulu bola nedobytná.
Aj keď sa hrad využíval ešte mnoho rokov po smrti Vlada v roku 1476, nakoniec zostal znovu opustený v prvej polovici 16. storočia a v 17. storočí sa z neho stali ruiny. Kvôli rozmerom a polohe je hrad veľmi ťažké dobyť alebo zničiť. V roku 1888 však zosun pôdy zničil časť hradu, ktorá sa zosunula do rieky. Napriek tomu bol hrad rýchlo opravený: múry a veža stoja dodnes.
„Dobytie“ ruín nie je ani dnes jednoduchou výzvou. Kým sa k nim dostaneme, je potrebné zdolať 1480 stupienkov strmých schodov….
Cesta sa zdá byť nekonečná… schody sú čoraz strmšie a už nie je nádej…. vidno koniec… Keď už prídeme k „vrátam ruín“, odmenou nám je možnosť obdivovať panorámu okolia… A pravdepodobne len vedomie, že v týchto ruinách pobýval slávny Drakula, odsúva únavu do úzadia…
Legenda o Drakulovi žije stovky rokov… Legenda, vďaka ktorej sa z Transylvánie stala najpopulárnejšia oblasť medzi zahraničnými turistami v celom Rumunsku… A odkiaľ pochádza legenda o upírovi?
…tak teda, Vlad sa raz chytil do pasce, ktorú pripravil jeho rodný brat Radu. To on ho začal obliehať na hrade Poienari. Keď žena hospodara videla beznádejnosť situácie, spáchala samovraždu vyskočením z okna. A Vlad zmizol… doslova sa prepadol pod zem. Víťazi nenašli ani jeho ani jeho telo. Tak vznikla legenda o upírovi, a to aj vďaka tomu, že každých pár mesiacov niekto hlásil, že videl Narážača, ako sa po nociach zjavuje v okolí.… upírom aj diablom bol skrátka počas života… A obyvatelia najbližších miest žijú z tejto legendy…

• Brasov
Hoci sa dnes Brašov považuje za jedno z najkrajších miest Rumunska, k tomuto štátu bol pričlenený až v roku 1918. Založené bolo v trinástom storočí Nemcami, ktorí sa usídlili v tejto centrálnej časti dnešného Rumunska. Turistov najviac láka jeho historické centrum, ktoré sa nachádza v strede mesta. Najviac cenenými pamiatkami sú Čierna katedrála, Kostol svätého Mikuláša pochádzajúci zo štrnásteho storočia a takisto budova radnice. Veľkou zaujímavosťou Brašova je jedna z najužších uličiek v Európe, len 130 centimetrová Strada sforii.

Hrad Corvin
v meste Hunedoara je najväčší rumunskú pevnosťou. Autor cestopis Patrick Leight Fermor ho opísal slovami: "tak neuveriteľný, tak Teatralna, že na prvý pohľad vyzerá úplne nereálne". Hrad Corvin je obehnáný 30 m hlbokým vodnými priekopy a vchod tvorí úzky most na vysokých kamenných pilieroch. Hrad Corvin bol založený v 14. storočia. O storočie neskôr tu bolo pristavení renesančné krídlo. V 17. storočia tu nechal Gábor Bethlén vykonať barokové úpravy. Hrad Corvin má pôsobivé interiéry. Predovšetkým množstvo galérií, spletité točité schodisko a pozoruhodné gotickej klenby. Dominantou hradu je vymáhateľná hradná veža s Rytířským sálou sa stĺpy z ružového mramoru. Hrad Corvin bol v rokoch 1965 - 70 nákladne reštaurovaný.
Hrad Corvin je obohnaný 30m hlbokou vodnou priekopou a vchod tvorí úzky mostík na vysokých kamenných pilieroch. Pevnosť bola založená v 14. storočí, v roku 1453 ju prestaval János Hunyadi, jeho syn Matyáš Korvín pristaval renesančné krídlo a konečne v 17. storočí nechal Gábor Bethlem urobiť barokové úpravy. Medzi rokmi 1965-70 bola pevnosť nákladne a vkusne reštaurovaná. Hrad je pôsobivou spleťou točitých schodísk a pozoruhodnými gotickými klenbami, nedobytnou hradnou vežou a Rytierskou sálou so stĺporadím z ružového mramoru.


12.09.2016 15:01

Re: Rumunsko Transalpina a Transfagarasan 15.-18.9.?

Strip808
 Turista 

Ikona

Kocco - pekne popísané [dobre] Určite použijem :-))) Určite ale neskôr hádam len o týždeň, keďže mi teraz vypadla opatrovateľka :'(


23.09.2016 11:31

Re: Rumunsko Transalpina a Transfagarasan 15.-18.9.?

MarkoLM
 Turista 

Ikona

Tak ako? Isli ste?


23.09.2016 15:32

Re: Rumunsko Transalpina a Transfagarasan 15.-18.9.?

kocco
 Turista 

Ikona

ja som bol nakoniec len v rakusku....štvrtok a piatok...sobotu aj tak lialo...ale pekných pár stovák kľukatých cestičiek za mnou..


29.09.2016 21:55

Re: Rumunsko Transalpina a Transfagarasan 15.-18.9.?

fiiloo
 Geriatrik 

My sme boli min tyzden . Corvin uzasna vec . Peles este uzasnejsia . A topka z naseho vyletu solna jaskyna turda magicke miesto . Samozrejme transalpina z offroad vyjazdom k nej asi 15 km a transfagaras kde uz bolo nasnezene a 0c . No inak modre oblohy a uzasne vyhlady a zazitky ;)



Pridať príspevok môže len registrovaný používateľ, člen Motoride Klubu.