ISSN 1336-6491 | Online: 3380 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Motozem.sk www.styx.sk/

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 29869
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 59% (17646)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 41% (12223)

Pre vás:

Povinné zmluvné poistenie - vyber si najlepšiu cenu!

Motoride Klub - Profil člena - OTIS

Login: OTIS Offline

Ikona

Meno: Ota Div (~45 rokov)
Môj štýl: Turista - spoznávam svet na dvoch kolesách...
Skúsenosti: Pokročilý jazdec, jazdím 31 rokov, ročne najazdím v priemere 12000 kilometrov
Motorka: Yamaha XJ 600 N 2001
Mesto: Brno (Česko)
Čas registrácie: 27.11.2004 14:24
Posledne prihlásený: 28.07.2024 18:40

Niečo o sebe:

Motorku jsem koupil v roce 2004 a minulý rok jsem s ní pokořil hranici 100 000 km.

Funguje naprosto bez problémů a vesměs si vystačí se základním servisem. Největším zásahem byla výměna rozvoďáku (v 60 tis. km), ložisek+gufer v kolech, zadního brzdového kotouče a unavených spojkových pružin. Spojkové lamely jsou stále původní a jejich opotřebení je minimální. V rámci zimní údržby 2012 jsem nechal karburátory vyčistit ultrazvukem, kompletně zkontrolovat a seřídit.

První model této generace XJ se vstoupil na trh v roce 1992. Jízdními vlastnostmi už nedokáže konkurovat moderním motorkám. Naopak v čem mu nedokáže konkurovat většina novějších motorek (v této kubatuře), je pohodlí pro jezdce. XJ je velmi pohodlné, lze s ním v pohodě ujet za jeden den trasu i 1000 km dlouhou. Velký podíl na tom má sedlo, které je tvarem tak použitým materiálem velmi dobře navrženo. Výkon motoru odpovídá době vzniku, díky emisním limitům v Evropě byl snížen na 44 kW (verze pro USA – Seca II měla 54 kW). Každopádně díky osmi ventilové konstrukci má slušný zátah od nízkých otáček. Je to tedy ideální motorka na dlouhé cestování, která má nízké provozní náklady.
Při cestování mimo dálnice jezdím za 4, 3 l / 100 km . Motor je vzduchem chlazený a je ve srovnání s vodníky hlučnější. Charakteristickým zvukem je cvakání či chrastění ventilové soustavy, což ke klasickému motocyklu prostě patří. Neznalé může znervóznět hluk vycházející z prostoru spojky. U motoru lze pozorovat určitou spotřebu oleje, můj si vezme asi 1 dcl / 1000 km. Olej používám Valvoline Durablend 10W-40.
Jako nejvhodnější pneumatiky se mi jeví Michelin Pilot Activ nebo Dunlop Arrowmax. Mají dobré vlastnosti a slušnou výdrž. Zadní asi 25 tis., přední kolem 40 tis. km.
Doplňky – padací rámy Givi TN373, nosič na 3 kufry Bartus, Kufry Givi - horní V46, boční E21 nebo E36, vyhřívané rukojeti Oxford, prodloužení předního blatníku Skidmarx a někdy cestovní štítek Givi.

Štatistika

Foto člena:

Foto člena

Foto motorky:

Foto motorky

Motorky v rubrike Vaše stroje:

Zobrazujem články 1 až 15 z cekového počtu: 1.

02.12.2004 - OTIS Čitatelia: 22837 [Vaše stroje - Moja motorka]

-

YAMAHA XJ 600N (2001)

Po sedmi letech strávených v sedle Jawy 350/638 jsem se rozhodl zkusit to s Japonkou

 

Zoznam členov

Moto Guzzi

Aprilia-side-03-2025

Vtip

Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!



Ďalšie vtipy »