ISSN 1336-6491 | Online: 1566 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Motozem.sk www.styx.sk/

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 29894
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 59% (17659)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 41% (12235)
Diskusia Diskusia k článku (12)  [Verzia pre tlač] Tlač

YAMAHA XJ 600N (2001)

 Zdieľať

Pridané: 02.12.2004 Autor: OTIS
Čitatelia: 22839 [Vaše stroje - Moja motorka]

Po sedmi letech strávených v sedle Jawy 350/638 jsem se rozhodl zkusit to s Japonkou

Z Jawou jsem byl spokojený, ale bohužel výkon, resp. rezerva výkonu je na dnešní poměry dosti nedostačující. Jako většina jsem se rozhodoval mezi GS 500, CB 500, ER-5, Bandit 600, Kawasaki ZR-7 či CB 750. Chtěl jsem klasický nahatý stroj, prověřený časem, ne žádnou horkou novinku, max. po 1. majiteli se servisní knížkou a koupený u nás. Spoustu času jsem strávil u Internetu pročítáním recenzí a testů.

Vyhrálo to XJéčko (r. 2001), výkon 61 k. Moc si nelibuji ve vysokých rychlostech, ani sportovní jízdě a řekl bych, že je tato motorka pro mě jako ušitá. (Tím nechci říct, že by třeba neuspokojila příznivce sportovního stylu jízdy). Při mé výšce 180 cm se na ní sedí velmi pohodně. Z Jawy jsem zvyklý na dlouhé denní porce kilometrů, tady v podstatě únavu nepociťuji. Motor je pružný, má plynulý chod, asi od 2000 ot. dokáže bez škubání zrychlovat na 6. rychlost. Kolem 90 se z motoru přenáší slabé vibrace, podotýkám, že tyto vibrace nelze srovnávat s vibracemi u Jawy. Při 100 a více už žádné nepociťuji. Nevím kolik je maximálka, já jsem nejvíc jel 160 km/h, ale to už odpor vzduchu byl nepříjemný. Pro mě je podstatné, že můžu jet 130 s rezervou výkonu. Brzdy – zadní kotoučovka při sólo jízdě dokáže brzo zablokovat kolo. Proti předním dvěma kotoučům nemám výhrady. Někdo tvrdí, že XJ má hlučný motor. To, že cvaká či chrastí ventilová soustava není nic nepříjemného, já si myslím, že to ke klasickému motocyklu patří. Spotřeba je průměrně okolo 5l. Po sjetí pneumatik jsem se k původnímu typu nevrátil. Mám tam německé pneu Heidenau, které stojí kolem 2000 Kč, což je výrazná finanční úspora. Nepociťuji zhoršení jízdních vlastností a podle recenzí je životnost jmenovaných pneumatik minimálně stejná jako originálu. Pravidelné servisní prohlídky mi dělají v Yamaze - v Hustopečích u Brna (prý jsou tam levnější a ochotnější než v Brně). Pravidelná servisní prohlídka + výměna oleje a filtru mě stála asi 2300 Kč. Přes zimu chci koupit nosič na zadní a boční kufry a padací rámy- originál Yamaha mají asi za 3000 Kč, já koupím podobné od Fehlinga za asi 2000 Kč.

Ukončení výroby XJ mě moc nepotěšilo. Domníval jsem se, že projde omlazovací kůrou, třeba jako Bandit. Jak tak sleduji nabídky výrobců, připadá mi, že skutečně klasické nahaté motorky pomalu, ale jistě vymírají. Nahlédnu-li do nabídky Yamaha, tak by mě tam už kromě XJR asi nic nezaujalo....

Pridané: 02.12.2004 Autor: OTIS Zdieľať

Technické parametre z Moto DB:

Yamaha XJ 600 N 2001:

Foto:
Yamaha XJ 600 N 2001
Všeobecné informácie:
Výrobca:Yamaha
Model:XJ 600 N
Rok:2001
Kategória:Naháč
Motor:
Typ motora:radový štvorvalec (4T)
Objem:599 ccm
Max. výkon:61.9 k (45.5 kW) / 8500 ot.
Max. krútiaci moment:53 Nm / 7500 ot.
Vŕtanie x Zdvih:58.5 x 55.7 mm
Palivový system:karburátor(y)
Pohon / Podvozok:
Prevodovka:manuálna 6-stupňová
Sekundárny pohon:reťaz
Zdvih vpredu:140 mm
Zdvih vzadu:110 mm
Brzdy vpredu:dvojkotúčová
Priemer bŕzd vpredu:298 mm
Pneu vpredu:110/80-H17
Brzdy vzadu:jednokotúčová
Priemer bŕzd vzadu:245 mm
Pneu vzadu:130/70-H18
Hmotnosť / Rozmery:
Suchá hmotnosť:195 kg
Výška sedla:770 mm
Objem nádrže:17 l
Dynamické Parametre / Spotreba:
Max. rýchlosť:180 km/h
Diskusia Diskusia k článku (12)  [Verzia pre tlač] Tlač

Moto Guzzi

Aprilia-side-03-2025

Vtip

Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!



Ďalšie vtipy »