Anketa:
SUZUKI SLOVAKIA TOUR - Motoakcie, Stretnutia - Kalendár Moto-Akcí Pridaj akciu
ZdieľaťKedy: | 17.06.2011 12:00 až 19.06.2011 00:00 |
---|---|
Kde: | Nitra-Banská Štiavnica-Hriňová-Brezno-Čertovica ![]() |
Kto: | Styx-BB, Styx, Auto Ideal, ACK Auto, Bikerscentrum vás pozýva |
Kontakt: | suzuki@novy-svet.sk |
V účastníckom poplatku 75 € na osobu, je zahrnuté: 2x ubytovanie v hoteli ***SOREA SNP (www.sorea.sk/snp) s polpenziou – raňajky formou bufetu, večera výber zo štyroch jedál, obed na trase výletu, ku každému jedlu 1 nápoj, tričko s logom akcie (prosím zakrúžkujte veľkosť - M, L, XL), brožúra s itinerárom trás.
Ubytovanie je zabezpečené prevažne v dvojlôžkových izbách. Uveďte prosím meno účastníka, s ktorým by ste boli ubytovaní v spoločnej izbe ..............................................................................................
Zaregistrujte sa včas, uzávierka prihlášok je 30. mája 2011. Vyplnenú a podpísanú prihlášku spolu s prehlásením (vodiča aj spolujazdca) odfaxujte na číslo 02 53 63 33 06, prípadne zašlite poštou na adresu: MSC - SUZUKI Slovensko, o. z.. Westend Tower, Dúbravská cesta 2, 841 04 Bratislava. Tlačivá môžete vyplniť aj priamo u najbližšieho dílera Suzuki. Účastnícky poplatok 75 € na osobu, musí byť zaplatený do 3 dní od prihlásenia, najneskôr však do 3. 06. 2011. Platbu je nutné previesť bankovým prevodom, alebo poštovou poukážkou typu „A“ na účet číslo: 2627253609/1100.
Ako variabilný symbol uveďte za číslom 99 Váš dátum narodenia vo formáte 99RRRRMMDD.
V prípade potreby kontaktujte spoluorganizátora akcie:
Ing. Miroslav Masničák, Tel. č.: 0903 477 118, e-mail: masnicak.m@mail.t-com.sk.
Prihlášku na akciu si môžete stiahnuť aj na stránke www.novy-svet.sk
Diskusia:
Pridať príspevok môže len registrovaný používateľ, člen Motoride Klubu.
Nové oficiálne videá:
Vtip
Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!