ISSN 1336-6491 | Online: 3339 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Motozem.sk www.styx.sk/

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 29935
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 59% (17680)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 41% (12255)
Hodnotenie: (12 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (21)  [Verzia pre tlač] Tlač

Peugeot Geopolis 250i 2/3

 Zdieľať

Pridané: 03.11.2007 Autor: Crossbiker
Čitatelia: 15018 [Vaše stroje]

PODVOZOK

Vzhľadom na veľké 16" kolesá má skúter dosť podobné jazdné vlastnosti ako motorka, čo mi pri mojom neustálom laborovaním medzi motorkou a skútrom vyhovuje. Aspoň nevypadnem z cviku, ak sa rozhodnem presedlať späť na motorku.

 16\" kolesá
16" kolesá

Nerovnosti na vozovke spracováva dosť slušne, i stabilita je dobrá. Dostatočná svetlá výška podvozku umožňuje prejazd aj takých úsekov, kde by iné značky nemali bez poškodenia šancu prejsť. Aj to bolo jedným z dôvodov, prečo som sa rozhodol pre tento skúter, lebo občas rád odbočím na nejakú prašnú off road štreku, napr. za účelom vykúpania sa alebo rybačky a tento skúter ma v tom neobmedzuje. Brzdný účinok je perfektný, zabezpečujú ho dvojpiestikové brzdy Nissin. Zadné tlmiče sú dva, dajú sa polohovať a slušne spracovávajú nerovnosti. Predná vidla je trocha mäkšia, čo oceňujem na „roletách“ a dlažbe. Pneumatiky sú od firmy Pirelli, predná o rozmere 110/70-16 a zadná 140/70-16. Skúter je vybavený dvoma stojanmi - hlavným a pohotovostným (bočným), ktorý musí byť pri štartovaní sklopený, ináč blokuje zapaľovanie.

MOTOR

Zrýchlenie z 0 na 100 km/h uvádza výrobca okolo 7,8 s, čo postačuje na to, aby skúter z križovatky odštartoval viac než svižne a zanechal ďaleko za sebou plechovkové stádo. Motor je taliansky od Piaggio, ktorý sa montuje aj do modelu Piaggio Beverly 250 alebo Gilera Nexus 250 a splňuje normy EURO3. Výkon má 15,6 kW (22 psi). Servisné výmeny oleja v motore po zábehu každých 10000 km! Čo je zrejme dosiahnuté vďaka 2 filtrom - sitku a papierovému prietokovému.

VÝBAVA

 Palubovka
Palubovka

Palubovka je jednoduchá a prehľadná. Obsahuje tachometer, ktorý má v sebe osadenú kontrolku vstrekovania a dobíjania, ďalej merač celkových kilometrov, denné počítadlo km, hodiny a stav paliva potom teplomer chladiacej kvapaliny združený s kontrolkami mazania, smeroviek (je možnosť zapnúť aj výstražné blikanie všetkých 4 smeroviek), diaľkového svetla a kontrolkou funkcie imobilizéru (podobné ako HISS u Hondy). Otáčkomer tu nie je, ale vzhľadom na to, že skúter skoro stále pracuje v rovnakých ideálnych otáčkach, tak mi ani tak moc nechýba. Ale netvrdím, že by nepotešil.

 Odkladací priestor
Odkladací priestor

Po vyklopení predného uzamykacieho priestoru sa sprístupni zásuvka na nabíjanie mobilu s odkladacím priestorom preň a nádržka chladiacej kvapaliny.

 Svetlá
Svetlá

Osvetlenie zabezpečujú dve svetlá vybavené optikou (lupou) a osadené jednovláknovými žiarovkami H7. Smerové svetlá sú integrované v kapotáži.

 Podsedlový priestor
Podsedlový priestor

Po vyklopením sedadla, ktorého uzamknutie zabezpečuje servo motorček (ako sa tam dostanem, keď sa mi náhodou vybije baterka, netuším) sa objaví priestor, ktorý pojme dve otvorené prilby.

< >

Pridané: 03.11.2007 Autor: Crossbiker Zdieľať

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (12 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (21)  [Verzia pre tlač] Tlač
aci-03-main

Moto Guzzi

Aprilia-side-03-2025

Vtip

Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!



Ďalšie vtipy »