Anketa:
Guyot-Dussauge-Scarnato: trio víťazov 24 hodinovky
ZdieľaťPridané: 18.04.2001 Autor: Tomáš Hajduch - Awia
Čitatelia: 5283 [Šport - Ostatné]
Dokázali to ! 10 rokov po Yamahe s pretekármi Nicotte-Bonhuil-Monneret, Christophe Guyot, Nicolas Dussauge a Sébastien Scarnato vyhrali pretek 'Bike 24 Hours of Le Mans' so súkromnou motorkou.
Motorkou teamu GMT Suzuki číslo 94. "Je to neuveriteľné! Vedeli sme, že budeme rýchli, ale toto..." Christophe Guyot tomu nemôže uveriť: "Motorka je nová. Chceli sme sa pripraviť na Bol d'Or. Le Mans mal byť pre nás len prvými testovacími jazdami!"
![]() |
Prvý prešli cez štartovaciu čiaru, prvý prišli do cieľa, prvý súkromný team, prvý z kategórie Superproduction: Suzuki číslo 94 jednoducho celkovo nemali žiadne závažné problémy. "Ani sme nesnívali o takomto scenári.", pokračuje Guyot. "Očakávali sme mechanické problémy. Na štarte som povedal Seb-ovi [Scarnato]: Choď dopredu, choď na hranici, ak to motorka nevydrží, nič sa nedeje, to je osud! Tu, v Le Mans, nemôžeme jazdiť normálne".
Traja jazdci boli najprv prekvapený ich vlastnými výkonmi - niekedy jazdili bezpečne, ale niekedy až extrémne... Taktika bola z každého uhla pod dohľadom dodávateľa: Dominique Meliand-a "On je obrovský človek", obdivuje Christophe Guyot, "Bez neho by sme tu nikdy neboli! Tu je dôvod: po tom ako vedúca Honda havarovala, boli sme iba kolo pozadu, neboli sme si istý akú taktiku zvoliť. "Netrúfali sme si zaútočiť", dodáva Guyot. "Dominique prišiel ku mne a povedal mi: Keby som bol tebou, naháňal by som Hondu". A zbytok je história.
Jediné obavy na ceste k Superprodukčnému víťazstvu boli nepatrné problémy s brzdami v poslednej hodine: "Veľa sme diskutovali", vysvetľuje Guyot. "Mali sme na výber: stratiť čas vymieňaním brzdových doštičiek, alebo risknúť všetko. Rozum zvíťazil: doštičky sme vymenili počas poslednej nekonečnej zastávky v boxoch, a Suzuki bola pripravená dokončiť preteky v najlepšej kondícii."
Víťazovo je tiež odmena pre Nicolasa Dussauge-a a Sébastiena Scarnta, dvoch ďalších pretekárov z víťazného tria. Dussauge, bývalý člen Francúzskeho teamu, a tiež člen Tech 3 v roku 1994 v Grand Prix, kde bol iba "náhradníkom." Scarnato vyhral Le Mans po tom čo musel prerušiť kariéru na jeden rok! "Na začiatku sme so Seb-om nevedeli kam ideme", dodáva Dussauge. "Naše víťazovo je ako boj Dávida s Goliášom. Je to vinikajúce."
Zdroj: www.lemans.org
Pridané: 18.04.2001 Autor: Tomáš Hajduch - Awia Zdieľať
Súvisiace články:
Ďalšie články tohto autora:
- Bezpečnosť na cestách: sezóna 2025 už klope na dvere - dávajte pozor
- Report: 9. Stretko ľadových medveďov 2025
- Dakar 2025 vyhral pre KTM Sanders, Svitko po tesnom boji 10-ty - 12. etapa SHUBAYTAH -SHUBAYTAH
- Dakar 2025: 11. etapa SHUBAYTAH -SHUBAYTAH
- Už tento víkend: 9. Stretko ľadových medveďov 25. - 26. 1. 2025
- Dakar 2025: Svitko v dunovej 10. etape štvrtý - HARADH - SHUBAYTAH
- Naživo: Testujeme nový TransAlp a NC750X 2025
- Dakar 2025: 9. etapa vyhral L. Benavides, Svitko pomahal zranenému jazdcovi -RIYADH - HARADH
- Dakar 2025: 8. etapa: Svitko sa posúva do TOP10 celkovo - AL DUWADIMI - RIYADH
- Dakar 2025: 7. etapu ovládol znovu Sanders, Svitko 14-ty - AL DUWADIMI - AL DUWADIMI
- ... zobraz všetky články od tohto autora

Vaše najnovšie videá:
Vtip
Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!