ISSN 1336-6491 | Online: 1349 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Motozem.sk www.styx.sk/

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 29897
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 59% (17660)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 41% (12237)
Diskusia Diskusia k článku (33)  [Verzia pre tlač] Tlač

Plastická chirurgia: Suzuki Intruder 800

 Zdieľať

Pridané: 05.11.2004 Autor: Dada
Čitatelia: 30022 [Vaše stroje - Moja motorka]

Milí čitatelia, musím sa hneď na úvod priznať, že celý nápad podeliť sa s myšlienkami a výhodami prestavby motorky nebol môj.... Ale prečo na margo tejto témy nenapísať pár slov, keď jeden taký „originálny klenot“ vlastním.

Môj Suzuki Intruder 800 vyzeral ako každý iný, a to sa mi nepozdávalo. Moje predstavy o jeho výzore boli úplné iné ako predstavy jeho japonských konštruktérov a preto som začala s jeho "plastickou chirurgiou". Spojila som sa s kamarátom, ktorý mal moje predstavy premeniť na skutočnosť. Ten mi priniesol do nasej krčmy vo Vrabcoch pekne veľkú kopu katalógov a časopisov s fotkami motoriek po "plastike". Veľkou výhodou bolo, že na väčšine zmien sme sa bez problémov zhodli. Dnes si už skutočne nepamätám, kde sme začali skôr, či to boli predstupačky, sedlo a zadné kolo, alebo sedlo, zadné kolo, predstupačky a... V každom prípade mi tieto zmeny priniesli oveľa väčší pôžitok a istotu z jazdy. Aj napriek tomu, že všetky predstavy nevychádzali podľa plánov a vyskytli sa samozrejme aj problémy, dnes som rada a často spomínam na bláznivé podnikavé kroky, ktoré som bola ochotná kvôli „tomu“ urobiť.

Celkom presne si spomínam na zážitok z jari 2002, bol začiatok apríla, slniečko, pomaličky začínala sezóna, bol to však chladný apríl, teploty tak 12 stupňov. No, ale to mi vtedy vôbec neprekážalo a myslím, že ani dnes. Hnali sme sa s kamarátom asi 200 km na východ Slovenska dať mi urobiť sedlo na mieru, cesta mi pripadala nekonečne dlhá, zima a dážď nás prenasledovali celý čas. Nakoniec sme to zvládli. Prekvapenie a ľútosť s akou na nás pozerali kamaráti – majitelia Harley pubu vo Vrútkach, ktorí nás vítali v cieli ma rýchlo zahriali (aj horúci GROG) a pomohli mi zabudnúť na „traumu“ z cesty. Ďalších 37 hodín sme strávili s odborníkom na sedlá, vybrali sme formu a tvar, kožu a farebnú kombináciu. Sedlo na mieru bolo hotové na druhý deň večer o 23 hod. a vtedy sa v hlave môjho kamaráta sa zrodila skvelá myšlienka, hovorí: „ volali známi, že sú na chate, je víkend, za dve hodiny sme tam, poďme!“ Jasnééé! Zaznela moja odpoveď. To som však nevedela, že sa mi podarí z dvojhodinovej cesty urobiť takmer dvojnásobok. Kto si myslí, že to nie je možné, nech sa pokojne pridá a ponechá navigáciu na mňa, s istotou nájdem tú najdlhšiu obchádzku aká len existuje. Cestou mi bola opäť strašná zima, vypadlo mi predné svetlo a keď sme zastavili na najbližšej benzínovej pumpe bola som rozhodnutá, že chcem ísť domov, dať si horúcu vaňu a že tých 100 km v noci domov musím zvládnuť. Na chatu to však bolo už iba pár kilometrov a tak som predsa len pokračovala s kolegom po strmej, kamenistej ceste bez svetla do tepla. Na druhý deň ráno sme pokračovali v ceste domov, keď som sadla na moje nové sedlo vyčaril sa mi úsmev, no vzápätí mi ho schladil pohľad na kamenistú cestu, ktorú som zdolala v noci a bez osvetlenia. Keby som vtedy videla kam idem asi by som tam s motorkou nevyliezla, pešo by som mala problém. To bola jedna živá príhoda so sedlom.

Dôležitou časťou motorky, sú tiež „raidy“, ja som na ich koncoch zvolila smerové svetlá, je to praktické a vyzerá to vážne dobre. K pohodlnej jazde patria tiež predstupačky, ktoré hneď využívam ako opierky na nohy. Dve okrúhle svetlá vpredu, chrómové doplnky a čierna farba motorky dopĺňajú celkový vzhľad. Špeciálne výfuky v zvonovom tvare po bokoch a smerované do hora sa mi zdal dosť odvážny krok, ale ako povedal môj kamarát, „keď prerábku tak poriadnu“, odhodlala som sa aj na tento krok. Sú neskutočne originálne a dominantné. Posledný krok bolo rozšírenie a výplň zadného kolesa, dosť pracné, kvôli kardanu, ktorý nás nepustil viac ako 2-3cm. Hneď prvý problém sa vyskytol pri jeho zváraní kolesa, ktoré bolo úspešné až na nejaký tretí pokus a tak zo sľúbených pár dní to trvalo trochu dlhšie, dva-tri týždne? (Naučíte sa pri tom aj trochu trpezlivosti). Dnes však cítim rozdiel v jazdných vlastnostiach len pri silnom bočnom vetre, kedy mi zadné koleso trochu rozhojdá, je to však len sila zvyku, takže odporúčam aj tento krok.

Na záver by som snáď len napísala jednu peknú vetu, ktorú som zaregistrovala na jednom z motorkárskych zrazov: „človek nie je motorkárom podľa toho, koľko má tetovaní a jaziev na tele, ale hlavne svojim srdcom“. Preto ak máte pocit, že chcete dať do svojej motorky kus seba a svojho srdca, nebojte sa prestavby motorky a keď už prestavbu, tak poriadnu!

D. Skačanová

Pridané: 05.11.2004 Autor: Dada Zdieľať

Súvisiace články:

Diskusia Diskusia k článku (33)  [Verzia pre tlač] Tlač
Yamaha Posledná šanca

Moto Guzzi

Aprilia-side-03-2025

Vtip

Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!



Ďalšie vtipy »