ISSN 1336-6491 | Online: 1681 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Motozem.sk www.styx.sk/

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 29903
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 59% (17663)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 41% (12240)
Hodnotenie: (13 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (36)  [Verzia pre tlač] Tlač

Prestavba: Ducati Sport 1000

 Zdieľať

Pridané: 09.04.2010 Autor: Feri Zubal - zeON
Čitatelia: 7802 [Technika - Úpravy motocyklov]

Ako to dopadne keď sa krásky z Talianska chopí nemecká firma ktorá sa zaoberá tuningom Ducatiek? Reč je o firme Ducati Saarland a ich prestavbe menom Ducati Ultima 1000.

 Ducati Ultima 1000
Ducati Ultima 1000

Z názvu je jasné, že základom Ultimy je retro klasika Ducati Sport 1000. Na prvý pohľad však prestavba pripomína nový model. Po lepšom preskúmaní a opadnutí takzvanej reakcie „waau“ (toto tvrdenie platí hlavne pri milovníkoch Ducati) začne pracovať hlava v režime nájdi x rozdielov. A veru rozdielov je na nej mnoho. Niektoré bijú rovno do očí, iné si zaslúžia detailnejší pohľad.

Úpravca tvrdí, že základnou myšlienkou prestavby bolo odhaliť viac športovosti športu 1000. Srdce Ducati ostalo zachované. Aj naďalej v nej bije eLkový dvojvalec, ktorý je ale oproti sériovému málinko výkonnejší. Postarali sa o to nové vačkové hriadele, upravený airbox, ladený výfuk a zmeny v elektronike. Pôvodné hodnoty výkonu 68 kW (92 koní) pri 8.000 ot./min a 91 Nm pri 6000 ot./min stúpli na 78 kW (107 koní) pri 7800 ot./min a 104 Nm pri 7500 ot./min. Motoru teda pribudlo 15 kobyliek, ktoré sú k dispozícii o trošičku skôr. Oku na motore neuniknú ani rôzne detaily ako napríklad priehľadné kryty rozvodov a odhalená suchá spojka.

 Srdce Ducati Ultima 1000
Srdce Ducati Ultima 1000

 Ultima 1000
Ultima 1000

Ducati nedostala len slušný "bajpas" ale aj decentnú plastiku. Krásne červeno čierne sfarbenie necháva vyniknúť množstvo detailov. Pod sedadlom pribudol malý kryt z modelu GT 1000. Zo zadnej časti sa vytratili svetlá. Tie nahradil LED systém v zadnej kapote. Úpravou si prešiel predný blatník, späťáky a množstvo iných detailov. Celkovú zmenu ale prekonal podvozok. Zadnú dvojstrannú kyvku nahradila na mieru vyrobená jednostranná s plne nastaviteľným tlmičom Öhlins. Pôvodne vypletané kolesá nahradili kované desaťlúčové.


Ducati Ultima 1000 popri všetkých úpravách stihla schudnúť na pekných 162 kg. Nemci sa s ňou teda slušne pohrali čo poviete?

 Sport vs. Ultima
Sport vs. Ultima

Info: www.1000ps.at foto: Ducati Saarland

Pridané: 09.04.2010 Autor: Feri Zubal - zeON Zdieľať

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (13 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (36)  [Verzia pre tlač] Tlač
Yamaha Posledná šanca

Moto Guzzi

Aprilia-side-03-2025

Vtip

Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!



Ďalšie vtipy »