ISSN 1336-6491 | Online: 1421 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Motozem.sk www.styx.sk/

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 30260
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 59% (17850)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 41% (12410)
Hodnotenie: (3 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (4)  [Verzia pre tlač] Tlač

Video: Plochá dráha v Žarnovici - Svet, v ktorom sa nebrzdí

 Zdieľať

Pridané: 22.06.2011 Autor: MOTOproject.sk
Čitatelia: 6040 [Šport - Plochá dráha]

Semifinále Majstrovstiev sveta v znamení mladej krvi, rozmanitého počasia a nezáujmu štátu. O prvom mieste rozhodla minca, vlaňajší naj jazdec planéty utrel hubu. Pozrite si video.

V Žarnovici na plochej dráhe sa podarilo zorganizovať semifinále Majstrovstiev svet juniorov, ktorého sa zúčastnili sedemnásti jazdci z deviatich krajín. Celé doobedie sa trénovalo, jazdilo a upravovalo pri jasnej oblohe, lenže čim bližšie bol ostrý štart preteku, tým dramatickejšie veci sa diali na oblohe. Hustý dážď na seba nenechal dlho čakať, preteky prerušil hneď dva krát a pred tým upravený ovál po niekoľkých jazdách zakryl nános akéhosi dolomitického blata.




Diváci schovaní pod strechou tribúny sa však nedali odradiť a domáceho Martina Vaculíka, jediného slovenského jazdca na tomto podujatí, hnali dopredu skandovaním, aké by schovalo do vrecka atmosféru nejedného futbalového zápasu našej zomby ligy, a to myslím úplne vážne, na Slovensku som lepšiu divácku kulisu na motocyklovom podujatí nezažil nikde.


 Martin Vaculík
Martin Vaculík


Aby som však neodbočoval od témy, mokrý povrch zvládli všetci jazdci bravúrne, žiadne väčšie kolízie ani vážnejšie zranenia toto popoludnie nepoznačili. Zo sedemnástich jazdcov do finále postupovalo len sedem, a pretože vyhrať môže len jeden a náš Martin Vaculík mal rovnaký počet bodov ako dánsky jazdec Michael Jepsen, mali ešte obaja nastúpiť na štart a zmerať si sily v poslednom, rozhodujúcom závode. Lenže trať už naozaj nebola traťou, aspoň nie na tento druh športu, obaja pretekári sa dohodli, že o prvom mieste rozhodne minca. Šťastie stálo pri Dánovi, náš Martin Vaculík tak postúpil z druhého miesta, z tretieho Švéd Dennis Anderson. Minuloročný majster sveta Darcy Ward od protinožcov skončil až na štvrtom mieste.



Ak ste na plochej dráhe nikdy neboli, lebo sa vám to zdá nuda (rovnako ako sa to zdalo aj mne), urobili ste chybu! Jazdci idú skutočne rýchlo, pretek sa jazdí len na štyri kolá preto na chyby nie je priestor. Nie raz sa stalo, že v poslednej zákrute sa vedúci jazdec prepadlo na tretiu priečku, je to skrátka skutočný pretek od začiatku až do konca, ktorý sa rozhodne oplatí vidieť na vlastné oči. Nekecám! No a že štát takéto významné podujatie nepodporí ani centom, sme si už zvykli, preto by sme tento šport mohli pomôcť držať nad vodou aspoň našim záujmom oň.

Autor fotografií: Jozef Pajerský
Text a video: Majo Beal Illéš - MOTOproject

Pridané: 22.06.2011 Autor: MOTOproject.sk Zdieľať

Hodnotenie: (3 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (4)  [Verzia pre tlač] Tlač

Vtip

Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!



Ďalšie vtipy »