Anketa:
Taliansko, Slovinsko, 14-21.05.2005 3/6
ZdieľaťPridané: 15.06.2005 Autor: Budha
Čitatelia: 14670 [Mototuristika - Európa - Cestopis]
![]() |
... pohlad z planiny Stador |
![]() |
... pohlad z kridla do udolia |
3. deň
Kobarid(SL (N46.249' E13.549')) a okolie
Kumpáni sa vydali opäť na kopce pokúšať šťastie a skúšať plachtiti ako vták a ja som sa vybral pojazdiť nádherné okolie a doliny. Ešteže podľa GPS, lebo by som sa vracal ešte doteraz. Zvlášť zaujímave sú ich úzke cesty na šírku auta, ktoré sa nekonečne kľukatia, a ako na potvoru vždy tak že nie je vidno do zákruty. Krásne cesty, kde je viac motocyklov ako áut, postretal som kopec motorkárov, asi je to vychytená oblasť, avšak nikoho zo SR som za celý čas ani nezazrel.
![]() |
... |
Potom nasledoval chabý pokus vyštverať sa zo zuzkou na horu Stol. Avšak zle zvolená trasa po čudesnej lesnej ceste ktorá sa postupne menila na cestičku, chodniček a nakoniec zmizla, tomu zabránila. Kedže navyže začalo aj pršať, a privodil som si pád, a prepiekol od výfuku nohavice aj crossove chrániče až do mäsa, namiesto plánovaného druhého pokusu o výjazd, som si len obviazal nohu a so sklonenou hlavou zliezol do doliny.
Stol zvíťazil a ostal toho roku nepokorený. No počkaj nabudúci rok.
Večer v rámci vnútornej dezinfekcie motorkára nasledovala ochutnávka rôznych druhov alkoholu, v zásade len tých, ktorých nazov nám nič nehovoril. (Bovec, Pelinkovec, Travarica, Cinas, ostatné ostali v zabudnutí ...) s kombinaciou ešte čudesnejších domácich pív (Union-symbol kakavosti, ostatné takisto zabudnuté) Zvláštnosťou bolo, že aj ked sme prešli vačšinu podnikov v meste Tolmin (Slovenia N46.18350 E13.73224 ), všade sme boli sami.
Hold, nie všade sa vysedáva večer po krčmách ako u nás. Odmenou nám bol príjemný ženský personál, ktorý mal konečne zákazníkov, a dokonca aj nejaká domáca špecialita na účet podniku, čo nebola ani v ponuke. Tuším, že to bolo vypálene z čučoriedok.
Nakoniec ešte samozrejme zopár plechov pri ohníku a nemusím ani ďalej písať, že nasledujúce ráno, bolo najtažšie z celej tour.
![]() |
... Tolmin |
Už len treba dodať, že nám nejaké ku..y v Slovinsku, zatiaľ čo sme hýrili v meste, ukradli zo stanu jeden z kartónov plechu a tým spôsobili jedinú škvrnu na celkovom pocite zo Slovinska.
4. deň
Gabrje(Slovenia N46.199551 E13.69429) - Bassano del Grappa(Italy )
Zlatý klinec programu, presun do konečnej stanice, fantastické Bassano zo svojou horou Monte Grappa.
www.biciveneto.it/monte_grappa.htm
Zložili sme sa na neoficiálnom kempe na padáčkarov. Táto oblasť je veľmi obľúbená aj pre rogalistov, na kopcoch boli partie z celej europy, dokonca sa vedľa nás zložili aj češi. Pár fotiek z hlavnej štartovačky.
![]() |
... startovacia rampa pre rogalistov |
Pridané: 15.06.2005 Autor: Budha Zdieľať
Súvisiace články:

Nové moto videá:
Vtip
Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!