ISSN 1336-6491 | Online: 1513 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Motozem.sk www.styx.sk/

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 29943
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 59% (17686)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 41% (12257)
Diskusia Diskusia k článku (13)  [Verzia pre tlač] Tlač

Taliansko, Slovinsko, 14-21.05.2005 4/6

 Zdieľať

Pridané: 15.06.2005 Autor: Budha
Čitatelia: 14679 [Mototuristika - Európa - Cestopis]

 ...pohlad z kridla na planinu
...pohlad z kridla na planinu

 ... udolie Bassano
... udolie Bassano

Večer sme boli ochutnať tunajšiu pizzu, ktorú kumpáni už roky do neba vychvalovali. Kedže som od prírody skeptický, a pojedol už kopy pizze, moc som neveril, že toto je tá naj.

A kua, bola. A ešte aká.

Doporučujem každému. 'Pizza jak respect.'

Pizzeria sa volá L' Antica Abbazia" (N45°48.601' E11°45.695')

Večer ešte nejaké plechy pri ohni a hybe spať.

5. deň

Bassano del Grappa(Italy N45.767 E11.733)- Venezia(IT)

Kumpánov som nechal napospas ich plachteniu ponad Grappu, a ja som sa vydal otestovat moje GPS s TomTomom a Navigonom do vnútra Talianska. Bez problémov a s nadšením nad kvalitou spracovania máp som sa dostal k moru do Venezie. Moto som odstavil na odstavnom parkovisku pre moto hned na začiatku Venezie. Čo ma milo prekvapilo, že bolo zadarmo.

Po chvíli flákania sa, a čudovania sa nad podnikavými počernými talianmi, ktorý lákali do svojej loďky nemeckých turistov, (loď bola prevedením a vekom taká, že by som do nej ani svoju svokru neposadil), som si naťukal cestu spät do PDA, inou trasou, a vrátil sa späť.

Tu musím spomenúť svoj pocit z talianských vodičov. Očakával som, že sú ohľaduplnejší, ako napr. u nás, ale bohapusto som sa mýlil. Asi preto, že tam majú také veľké množstvo skútristov, absolútne ignorujú motocykel. Výjazdy z vedľajších ciest pred motorkára, spôsobom, však si užší, niekde sa už pichneš, alebo tlačenie sa na križovatke z oboch strán motocykla, tak že si pripadáš ako medzi mlynskými kameňmi je úplne bežné. Musel som si na to chvíľu zvykať, ale potom už pohoda.

Večer sa končil už klasicky 'pizzou jak respect'":-) a plechami pri ohni.

 ... k veceru
... k veceru

6. deň

Bassano del Grappa(Italy N45.767 E11.733), Cima Grappa(IT) – Tarvisio(Italy N46.511 E13.594)

Tento deň sa svojou krásou nezmazateľne zapísal do mojej motorkárskej ROM.

Kumpána Dana, tiež motorkára, toho času bez moto, som zobral ako ladviňák a vybrali sme sa na Cima Grappa , čo je vojenská pevnosť na nádhernom vrchu nad Bassanom, na ktorý vedie krásna, dlhočizná, kvalitná cesta.

Bližšie info nájdete aj na www.biciveneto.it/monte_grappa.htm

Už samotná cesta týmto pohorím je zážitok a a odmenou je pohľad zhora. Ďalsie fotos nepotrebujú komentár.

 ... z cesty na Monte Grappa
... z cesty na Monte Grappa

 ... z cesty na Monte Grappa
... z cesty na Monte Grappa

< >

Pridané: 15.06.2005 Autor: Budha Zdieľať

Súvisiace články:

Diskusia Diskusia k článku (13)  [Verzia pre tlač] Tlač

Aprilia-side-03-2025

Moto Guzzi

Vtip

Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!



Ďalšie vtipy »