ISSN 1336-6491 | Online: 2467 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Motozem.sk www.styx.sk/

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 29927
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 59% (17677)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 41% (12250)
Diskusia Diskusia k článku (0)  [Verzia pre tlač] Tlač

Vaculík po Lotyšsku v MS priebežne piaty

 Zdieľať

Pridané: 29.05.2017 Autor: Redakcia Motoride.sk
Čitatelia: 2494 [Šport - Plochá dráha]

V sobotu 27. mája pokračoval seriál majstrovstiev sveta Grand Prix na plochej dráhe tretím podujatím v lotyšskom Daugavpilse, kde zvádzala ďalšie boje o tohtoročný titul svetová špička spolu i so slovenským reprezentantom Martinom Vaculíkom.

Vaculík vstúpil do pretekov ideálne. Po skvelom štarte vo svojej úvodnej jazde suverénne vyhral. Vo svojej druhej jazde mal za súperov všetkých medailistov z minulej sezóny, t. j. Hancocka, Woffindena a Zmarzlika. Slovenský pretekár však opäť predviedol výborný štart, po ktorom išiel nezadržateľne do čela. Žiaľ, na konci tretieho kola ho predbehol z vonkajška Zmarzlik, a tak sa musel uspokojiť s druhým miestom. Po dvoch sériách jázd bol s piatimi bodmi priebežne na druhom mieste, keď neporazený ostal iba Janowski.

Vo svojej tretej jazde vyšiel rodák zo Žarnovice od štartu ako posledný, ale podarilo sa mu prepracovať sa pred domácu divokú kartu Maksima Bogdanovsa, ktorý však v druhom kole spadol, a tak sa jazda musela opakovať, ale už bez Lotyša. Opakovaný štart však Vaculíkovi opäť nevyšiel podľa predstáv, a tak finišoval jazdu na treťom mieste. Ale i napriek tomu si po tretej sérii jázd v priebežnej klasifikácii držal vynikajúce tretie miesto.

unnamed
unnamed

Vo svojej štvrtej jazde bol Martin na štvrtom mieste, ale súboj o druhé miesto medzi Kildemandom a Žagarom skončil pádom Kildemanda v druhom kole. Rozhodca však jazdu neprerušil, a tak si Vaculík prišiel pre bod ,,zadarmo“ na treťom mieste. Vo svojej poslednej jazde štartoval s lídrami celkovej priebežnej klasifikácie FIM Speedway Grand Prix po dvoch odjazdených turnajoch, t. j. s Lindgrenom a Doyleom. V tejto jazde opäť nemal dobrý štart, ale podarilo sa mu dostať na druhé miesto, ktoré by mu s istotou zabezpečilo semifinále. Žiaľ, toto miesto dlho neudržal, keď ho predbehol Lindgren na rýchlom motore GTR. Vaculík tak získal v tejto jazde iba bod. Celkovo dal dokopy osem bodov, žiaľ, pre horšie umiestnenia mu tentokrát osem bodov nestačilo na postupové, t. j. ôsme miesto do semifinálových jázd podujatia v Lotyšsku.

Samotné preteky napokon skončili poľským pódiom, keď vyhral Piotr Pawlicki pred krajanmi Dudekom a Janowskim. Smolu mal Doyle, ktorému sa vo finále na treťom mieste pokazil motocykel.

V celkovom hodnotení FIM Speedway Grand Prix po troch odjazdených kolách je na čele Dudek s 38 bodmi, pred Doyleom a Lindgrenom, ktorí majú zhodne po 37 bodov. Vaculík klesol z tretieho miesta na piate, keď má zatiaľ na konte 34 bodov.

Seriál FIM Speedway Grand Prix pokračuje najbližšie 10. júna svojím štvrtým kolom v stovežatej Prahe.

Zdroj: speedwayclub.sk/M. Búri

Sekretariát SMF, 29. 5. 2017

Pridané: 29.05.2017 Autor: Redakcia Motoride.sk Zdieľať

Ďalšie články tohto autora:

Diskusia Diskusia k článku (0)  [Verzia pre tlač] Tlač
aci-03-main

Galéria ku článku:

Galéria

Moto Guzzi

Aprilia-side-03-2025

Vtip

Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!



Ďalšie vtipy »