Anketa:
Trialový šampionát v Zbore pri Púchove
ZdieľaťPridané: 26.07.2018 Autor: Redakcia Motoride.sk
Čitatelia: 2106 [Šport - Trial]
Na Považí, presnejšie v Púchovskej doline má trial veľkú tradíciu a kvalitné trialové podujatie preto nemohlo v regióne chýbať ani v tejto sezóne. Trial Klub Kamikadze zorganizoval v dedinke Zbora a v blízkom okolí druhé podujatie seriálu Medzinárodných majstrovstiev Slovenska v Triale. Súčasťou podujatia bol aj šampionát MACEC.
Prípravu tratí mierne sťažoval daždivý týždeň, ale skúsení organizátori z Trial klubu Kamikadze nezostali zaskočení a výsledkom boli zaujímavé úseky s pestrou skladbou terénu. Nechýbali ani divácky atraktívne umelé sekcie priamo v centre diania, či skalnaté úseky na populárnej „mesteckej skale“.
Dvojdňová, samostatne bodovaná súťaž v Zbore prilákala jazdcov nielen z celého Slovenska, ale aj z okolitých krajín – Českej republiky a Poľska a dokonca aj jazdcov z ďalekého Lotyšska a Estónska. Počas dvoch súťažných dní sa na štart postavilo viac ako 70 jazdcov, čo je najväčšia účasť jazdcov na triale za posledné roky. Úvod súťaže po oba dni patril detským kategóriám. Potešiteľné je, že počet detí v tejto disciplíne rastie a viacero tých, ktorí vlani, či predvlani štartovali v detských kategóriách, tento rok už súťažili spolu s dospelákmi vo vyšších triedach a darilo sa im svojich starších konkurentov porážať.
Pre tých úplne najmenších pripravili organizátori na sobotňajší podvečer vložené preteky na odrážadlách. S trialom to síce priamo nesúvisí, ale deti, ktoré prišli a videli túto disciplínu, si možno o pár rokov k trialu cestičku nájdu.
V sobotu sa na štarte po dlhšej prestávke objavil aj niekoľkonásobný majster Slovenska Peter Vranák, ktorý momentálne aktívne nejazdí. Prekvapivo si zvolil najnáročnejšiu kategóriu „A“ a aj napriek chýbajúcemu tréningu bolo vidieť, že to nezabudol. Vybojoval tretiu priečku, pričom za víťazom zaostal len o osem trestných bodov. V hlavnej triede "A" zvíťazil Šimon Sordyl pred Vladom Kothayom.
V sobotu v noci trate mierne pokropil dážď, ale nič to na ich kvalite neubralo, všetky úseky boli výborne zjazdné aj v nedeľu. V "A" triede v nedeľu došlo k zmene v poradí prvých dvoch jazdcov, zvíťazil Vlado Kothay pred Šimonom Sordylom a tretiu priečku obsadil Michal Pyzowski z Poľska. Kompletně výsledky z oboch súťažných dní nájdete na stránke www.smf.sk/trial-vysledky/.
Na záver podujatia, doslova pár minút po dojazde posledného jazdca, sa spustil silný lejak, ktorý ani po takmer hodine neustával. Nasledovalo „mokré“ vyhlásenie nedeľňajších výsledkov.
Peknou tradíciou trialových podujatí v podaní Trial Klub Kamikadze býva tombola so zaujímavými cenami, tento ročník nebol výnimkou, i keď jej odovzdanie bolo tiež pokropené dažďom.
V seriáli Medzinárodných majstrovstiev Slovenska v triale sú na pláne ešte dve podujatia, v auguste trialisti zavítajú do poľskej Ochotnice, na začiatku septembra sezóna vyvrcholí v českých Nihošoviciach.
Zdroj: SMF
Text/foto: Peter Lovíšek/Lomedia
Pridané: 26.07.2018 Autor: Redakcia Motoride.sk Zdieľať
Ďalšie články tohto autora:
- V Portugalsku štartuje seriál ME Enduro 2025 aj s jazdcami SMF
- Dámy a páni, prichádza tak trochu iný Harley - CVO Road Glide RR
- Dunlop predstavuje inovované hyperšportové SportSmart MK4
- Nové Piaggio Beverly 310 (2025)
- Fotoreport: Výstava Motocykel 2025, Incheba Bratislava
- Fotoreport: výstava Motocykl 2025, Praha
- Inovované Piaggio Liberty - nový štýl aj technológie
- Dax, Monkey a Super Cub C125 dostávajú nové farby, príslušenstvo pre rok 2025 + rozhovor s konštruktérom
- Harley-Davidson predstavil novinky 2025: Street Glide Ultra, cestnejšiu Pan America 1250 ST a šesť inovovaných cruiserov
- Indian rozširuje rad Chief a prináša úplne nový motor PowerPlus 112
- ... zobraz všetky články od tohto autora
Galéria ku článku:
Nové moto videá:
Vtip
Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!