Anketa:
Bora Jakubičková si vyskúšala štvortakt
ZdieľaťPridané: 07.04.2013 Autor: Richard Karnok
Čitatelia: 4485 [Šport - Cestné Motocykle]
Už viackrát sme informovali o túžbe mladej Slovenky Barbory Jakubičkovej štartovať v nadchádzajúcej sezóne v triede do 600 ccm. Tento víkend mal byť jej rozlúčkou s triedou 125 GP, ale keďže sa z obáv niektorých pretekárov zo zlého počasia prvé podujatie Alpsko-jadranského šampionátu na Slovakia Ringu neuskutočnilo, tak z tejto rozlúčky nakoniec nič nebolo.
![]() |
Hoci si Bora ešte v piatok poobede myslela, že víkend bude nútená stráviť doma a rozmýšľať kedy sa vôbec prvýkrát zvezie na štvortaktnom motocykli, nakoniec sa karta obrátila a už v sobotu predsa len jazdila na Slovakia Ringu! Zhodou okolností sa totiž podarilo zorganizovať jej testovanie na jednom z motocyklov z požičovne Martina Čermáka, ktorý sa už dávno netají ochotou pomôcť mladej pretekárke vyskúšať si štvortakt. A hoci Čermo ešte nemal nachystanú šesťstovku, tak jej veľmi rád zapožičal 750-ku Suzuki. A nakoniec to bol pre Boru skvelý zážitok. „Som šťastná, že sa to podarilo, bolo to úplne super,“ neskrývala nadšenie a pochvaľovala si: „Rozhodne je to to, na čom chcem jazdiť a vrátiť späť sa už po tejto skúsenosti určite nechcem.“
Jazda na štvortakte je pochopiteľne odlišná ako s dvojtaktnou 125-kou a to ihneď pocítila aj Bora. „Je to celkom niečo iné, zistila som to hneď pri podraďovaní rýchlostí pred zákrutou. Treba na to samozrejme prax, takže dnes som sa predovšetkým učila. Tých rozdielov je tam predsa len viac.“
![]() |
Hneď prvú skúsenosť s jazdou na štvortakte si teda vedela aj užiť. „Jazda na tomto stroji je oveľa plynulejšia, motorka ide lepšie do zákruty. Tie rozdiely si človek všimne hneď, čo ma však prekvapilo je, že na tejto oveľa ťažšej motorke nie je tú jej hmotnosť až tak cítiť. Myslela som si totiž, že oproti 125-ke to bude obrovský rozdiel. Samozrejme som jazdila opatrnejšie, bolo dosť chladno a nechcela som riskovať pád, ale presne viem v čom sa mám zlepšovať a verím, že štvortakt je pre mňa tou správnou voľbou. Som vďačná všetkým, ktorí mi dnes umožnili jazdiť, aj pánovi Gréčovi, ktorý tu testoval s tímom SK Energy a súhlasil s mojím jazdením a samozrejme Čermovi za to, že mi dal k dispozícii motorku. Veľmi si to vážim!“
Bora bude mať možnosť posunúť sa so štvortaktom ďalej už počas budúceho víkendu. „S Čermom sme sa dohodli, že mi pre budúci víkend pripraví šesťstovku na prvé podujatie Slovenského pohára. Je to skvelé, už sa na to veľmi teším!“
![]() |
Pridané: 07.04.2013 Autor: Richard Karnok Zdieľať
Ďalšie články tohto autora:
- Lucia Murgašová medzinárodnou majsterkou Slovenska 2024 v triede Supersport 300
- Maco Racing Team jedenásty na 24-hodinových pretekoch v Le Mans 2020
- Ladislav Šolc oslavuje 75. narodeniny
- Maxim Repák, slovenské prekvapenie sezóny 2019
- Pri havárii vrtuľníka zahynul dvojnásobný majster Československa Marián Troliga
- Slovenský motomaxx racing team sa predstavil na pretekoch svetového šampionátu EWC 2018 na Slovakia Ringu
- Yamaha Maco Racing Team piaty na 8h v Oscherslebene 2016
- Španielska šanca Michala Búlika
- Rozhovor - Peter Šurina: „Moje poďakovanie patrí predovšetkým pretekárom“
- Ladislav Šolc má sedemdesiat rokov - GRATULUJEME!
- ... zobraz všetky články od tohto autora
Najsledovanejšie videá:
Vtip
Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!