Anketa:
Yamaha Maco Racing Team piaty na 8h v Oscherslebene 2016
ZdieľaťPridané: 30.08.2016 Autor: Richard Karnok
Čitatelia: 3853 [Šport - Cestné Motocykle]
Záverečné podujatie tohtoročných Majstrovstiev sveta Endurance sa konalo v sobotu 27. augusta ako osemhodinové preteky v nemeckom Oscherslebene. Čo najväčší prídel bodov, ktorý by znamenal výraznejší postup v konečnej tabuľke šampionátu, chcel dosiahnuť slovenský tím Yamaha Maco Racing.
Po výbornom desiatom mieste na 24-hodinovke v Le Mans a odstúpení z piateho miesta po technických problémoch v Portimau, vynechal slovenský tím, rovnako ako väčšina permanentných tímov, 8-hodinové preteky v japonskej Suzuke a pred pretekmi v Nemecku tak bol až na 19. mieste priebežného poradia. Na tímovom motocykli Yamaha sa aj v Nemecku predstavila osvedčená trojica pretekárov, Marko Jerman (SLO), Gregory Junod (SUI) a Anthony Dos Santos (FRA).
Po oboch kvalifikáciách patrilo tímu jedenáste miesto na štartovom rošte, z ktorého do sobotných pretekov odštartoval Junod. Ten sa postupne prepracovával vpred, no po tom na motocykel sadol Jerman, ktorý doplatil na od oleja znečistenú trať a spadol. Našťastie však mohol ihneď pokračovať a tím tak stratil len minimum času. Po fantastickom a sústredenom výkone pretekárov aj celého tímu jazdci postupne postupovali nahor a v záverečnom hodnotení pretekov tím nakoniec dosiahol na vynikajúce piate miesto ako najúspešnejší súkromný tím!
Tento úspech znamenal aj postup v hodnotení šampionátu, kde tímu po posledných pretekoch patrí konečná dvanásta priečka.
Martin Kuzma, majiteľ tímu: „Po probléme, ktorý nás stretol v Portugalsku, bol celý tím motivovaný dokázať, že priebeh vtedajších pretekov, kedy sme sa až do odstúpenia pohybovali na piatom mieste, nebol náhodný, a že patrime na popredné miesta vo svetovom šampionáte. Tomu sme podriadili aj práve tieto preteky v Oscherslebene. Kvalifikácia prebehla bez problémov a do pretekov sme vyrazili s plánom netlačiť príliš na rýchlosť, keďže tu panovali vysoké teploty. Všetko prebiehalo podľa našich predstáv až do Markovho výjazdu, keď spadol na olejovej škvrne, ale bolo z toho len malé zdržanie a mohli sme tak pokračovať v našom pláne. Nakoniec z toho bolo výborné piate miesto v cieli pretekov, vďaka ktorému sme si výrazne polepšili aj v konečnej tabuľke. Som vďačný celému tímu a pretekárom za profesionálne odvedenú prácu a rovnako ďakujem aj našim partnerom a fanúšikom.“
Pridané: 30.08.2016 Autor: Richard Karnok Zdieľať
Súvisiace články:
- Yamaha Maco Racing Team úspešný v osemhodinovke Oscherslebene 2015 - Redakcia
- Yamaha Maco Racing Team v Oscherslebene tretí! - Redakcia
- Yamaha Maco Racing Team: vynikajúce štvrté miesto na Bol d´Or 2016! - Redakcia
- Yamaha Maco Racing team na MS endurance v Oscherslebene 2014 - Redakcia
- Yamaha Maco Racing Team úspešný v Le Mans 24h 2017 - Redakcia
- Maco Racing Team s dôležitými zmenami do roku 2020 - Redakcia
- Maco Racing Team piaty v Oscherslebene 2018 - Redakcia
- Vytrvalostné preteky „8 hours of Slovakia ring“ vyhral YART - Redakcia
- Omega Maco Racing Team štvrtý na pretekoch Bol d´Or 2019 - Redakcia
- Top 10 pre Yamaha Maco Racing Team v Le Mans 2016 - Redakcia
Ďalšie články tohto autora:
- Lucia Murgašová medzinárodnou majsterkou Slovenska 2024 v triede Supersport 300
- Maco Racing Team jedenásty na 24-hodinových pretekoch v Le Mans 2020
- Ladislav Šolc oslavuje 75. narodeniny
- Maxim Repák, slovenské prekvapenie sezóny 2019
- Pri havárii vrtuľníka zahynul dvojnásobný majster Československa Marián Troliga
- Slovenský motomaxx racing team sa predstavil na pretekoch svetového šampionátu EWC 2018 na Slovakia Ringu
- Španielska šanca Michala Búlika
- Rozhovor - Peter Šurina: „Moje poďakovanie patrí predovšetkým pretekárom“
- Ladislav Šolc má sedemdesiat rokov - GRATULUJEME!
- Tomáš Svitok na Alpe Adria - vydarený štart do sezóny 2015
- ... zobraz všetky články od tohto autora

Galéria ku článku:
Redakčné videá:
Vtip
Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!