Anketa:
Štart Jara Černého v Imole na FIM svetovom pohári Superstock 1000
ZdieľaťPridané: 02.07.2013 Autor: Redakcia Motoride.sk
Čitatelia: 3618 [Šport - Cestné Motocykle]
V talianskej Imole, na okruhu Enza a Dina Ferrrari, pokračoval seriál FIM svetového pohára triedy Superstock 1000 , ktorý je súčasťou svetového šampionátu Superbike. Po štyroch rokoch sa na litrovej motorke postavil na štart i slovenský jazdec Jaroslav Černý, v tíme SK Energy – Fany Gastro.
Černý sa na závodný motocykel posadil po niekoľko mesačnej pauze, ktorá bola spôsobená nedostatkom financií. Jaro súťažil posledných 6 rokov na motocykli triedy Superstock 600 a Supersport 600. Trať, na ktorej nikdy nejazdil, motocykel na ktorom nikdy nesedel, bez predchádzajúceho testu, v silnej konkurencii mladých dravých jazdcov. Ako sa hovorí, bol to „krst ohňom“.
![]() |
Kawasaki je veľká, dlhá, mohutná motorka so silným motorom výhodnejšia skôr pre vyššie postavy. Musela prejsť komplet prestavením a nastavením set upu na jazdca a na trať, ktorá je náročná a vyhovuje naopak menším motocyklom, ideálna pre šesťstovku. Černý sa musel tiež trať naučiť a toto všetko sa dialo prakticky počas celého víkendu. Jaro sa zlepšoval každým tréningom. Procesu pomohlo i priaznivé počasie a výborná práca mechanikov a „servismana“ od firmy Andreani Group.
Jaro Černý mal do nedeľného preteku dobrý štart, zachytil tempo a počas preteku bojoval v skupinke jazdcov. Cieľom 12. kolového šprintu prešiel na 18. pozícii. Viditeľne chýbal test pred pretekmi, ktorý však pre nepriaznivé počasie a príliš krátky čas medzi dohodou s tímom a podujatím nebolo možné uskutočniť.
![]() |
Jaro Černý: „Na začiatok som rád, že sa vôbec niečo podarilo a mohol som sa znova na motocykel posadiť. Nebolo to pre mňa jednoduché ale prvý pretek som zobral i ako test na ďalšie podujatia. Viem, že som ešte nedosiahol svoju reálnu výkonnosť ale potrebujem ešte nejaký čas a taktiež novú Kawasaki musím trošku lepšie spoznať. Nefunguje to zatiaľ podľa mojich predstáv, čo je len dôsledok, že nemám nič natestované. Spokojný som aj s prácou mechanikov, snažili sa mi prispôsobiť čo som potreboval a myslím, že na tretí pretek na Nürburgringu už budeme celkom zohratí. Ešte raz vďaka p. Gréčovi, R. Bílému, T. Motyčkovi, spoločnosti Ecolution s.r.o. a všetkým partnerom a fanúšikom, že sme naspäť. Gratulujeme tiež Ondrovi Ježkovi k vynikajúcemu výsledku.“
Druhý jazdec slovenského Energy Fany Gastro tímu Ondřej Ježek z ČR obsadil v Imole fantastické tretie miesto. Slovenský tím sa v seriáli pohybuje tretí rok a toto tretie miesto je dôkazom jeho mimoriadneho progresu v silnej medzinárodnej konkurencii.
![]() |
Ďalšie podujatie seriálu Superstock 1000 FIM Cup sa uskutoční v dňoch 2.- 4.8.2013 na ďalšom legendárnom, no pre Jara neznámom, anglickom okruhu Silverstone.
Zdroj & foto: Bíly racing team, Peter Štola, www.moto-cup.sk
Pridané: 02.07.2013 Autor: Redakcia Motoride.sk Zdieľať
Súvisiace články:
- SK Energy – Fany Gastro: Jaro Černý nahradí v polovici sezóny 2013 Tomáša Svitka - Redakcia
- 2.štart J.Černého v SP SUPERSTOCK 1000 - Redakcia
- Vo Francúzsku na FIM Superstock 1000 Cup Jara Černého nahradí Svitok - Redakcia
Ďalšie články tohto autora:
- V Portugalsku štartuje seriál ME Enduro 2025 aj s jazdcami SMF
- Dámy a páni, prichádza tak trochu iný Harley - CVO Road Glide RR
- Dunlop predstavuje inovované hyperšportové SportSmart MK4
- Nové Piaggio Beverly 310 (2025)
- Fotoreport: Výstava Motocykel 2025, Incheba Bratislava
- Fotoreport: výstava Motocykl 2025, Praha
- Inovované Piaggio Liberty - nový štýl aj technológie
- Dax, Monkey a Super Cub C125 dostávajú nové farby, príslušenstvo pre rok 2025 + rozhovor s konštruktérom
- Harley-Davidson predstavil novinky 2025: Street Glide Ultra, cestnejšiu Pan America 1250 ST a šesť inovovaných cruiserov
- Indian rozširuje rad Chief a prináša úplne nový motor PowerPlus 112
- ... zobraz všetky články od tohto autora
Redakčné videá:
Vtip
Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!