Anketa:
Pridaj videoJawa 350 Automatic 1967 - Video
ZdieľaťPridané: 25.08.2021 Pridal: BackInTime
Čitatelia: 4125 [Vaše videá - Generálna oprava] Dĺžka: 06:49
Renovácia vo firme Motoren s.r.o. a prvé jazdy.
Počet vyrobených kusov sa presne nikde neuvádza. Doposiaľ som videl najvyššie výrobne číslo na motore pri 250/559 okolo 4500 a pri 350/360 cca 1200.
Jawa 350 typ 360 Automatic ľudovo nazvaný Automatic je motocykel, vyvinutý firmou Jawa, vyrábaný od roku 1964. Motocykel s automatickou spojkou sa na prvý pohľad pozná podľa spojkového viečka motora, ktorý má valcovitý výstupok pre veľký spojkový kôš.
V roku 1963 Jawa vyvinula ako prvá na svete model takéhoto obsahu s motorom, ktorý mal automatickou odstredivú spojku, ktorá zaisťovala väčší komfort pri jazde na motocykli. Je nasadená na hlavnom hriadeli prevodovky, pracuje v oleji, má viaclamelovú konštrukciu. Vedľa samočinného spájania a rozpájanie hnacieho a hnaného dielu je vybavená i ručným ovládaním a poloautomatickým vypínaním s riadiacou páčkou. K ovládaniu motocykla stačí len otočná rukoväť plynu, riadiaca páka a brzdy. Pri rozjazde stačí pridať plyn a motocykel sa plynule rozbehne, pri zastavení sa spojka samočinne rozpojí a motor beží na voľnobeh. Umožňuje i roztlačenie motocykla a bola jen o málo drahšia ako normálna spojka. Neskôr bola spojka vylepšená proti prekĺznutiu pri silnom a náhlom zábere.
Súvisiace články:
Diskusia:
Zobrazujem diskusiu k videu: Jawa 350 Automatic 1967

Jawa 350 Automatic 1967
Vo svojej dobe, asi dobra vec. Upravené 1 krát. Naposledy upravil Merlin00 (25.08.2021 11:54) |
Jawa 350 Automatic 1967
Awia - žiadna sláva, ľavou nohou aj na "obyčajnej" si môžeš akoby spojkovať, to vieš dobre. |
Jawa 350 Automatic 1967
A keby to bola taká "fasa vec", prečo tie motory s automatickými spojkami nemontovali aj do iných typov Jáw, iba čiastočne do paneliek? |
Jawa 350 Automatic 1967
Re: krampus: Upravené 1 krát. Naposledy upravil Merlin00 (26.08.2021 22:29) |
Jawa 350 Automatic 1967
Re: krampus: spojkovat lavou NOHOU? Upravené 1 krát. Naposledy upravil NIDECKER93 (27.08.2021 7:21) |
Jawa 350 Automatic 1967
NIDECKER93 - neuveríš, ale nemám to pomýlené, lebo JAWY a ČZ to majú tak riešené, že zároveň pri radení nohou zároveň aj vypínaš/zapínaš spojku. tzv. poloautomat. |
Jawa 350 Automatic 1967
Re: krampus: jazdil som na nejakych jawach ale to je tak 10-13 rokov spat a nepamatam si, ze by mi niekto nieco take spominal, ze sa da spojkovat nohou. Upravené 1 krát. Naposledy upravil NIDECKER93 (27.08.2021 12:38) |
Jawa 350 Automatic 1967
Re: NIDECKER93: Poloautomat Jawa je bežný mám ho aj na panelke... Áno dá sa aj bez spojky... Raz sa mi roztrhlo spojkové lanko a v pohode som došiel aj domov. Pri radení rozpína spojku... |
Jawa 350 Automatic 1967
ako hovorili súdruhovia : veci treba vidieť v súvislostiach, takže tieto dve vety musia byť spolu aby to malo logiku : |
Jawa 350 Automatic 1967
Opravte ma ak sa mylim, no ta automaticka |
Jawa 350 Automatic 1967
Re: Awia: no mna skor pomylilo to SPOJKOVANIE. Ked pise ze sa da spojkovat nohou. Nakolko spojkovanie je podla mna na 2T motorke bud v zakrute na MX trati, alebo vo vyjazdoch a spojkovat nohou mi prislo ako maximalne neprakticke. |
Pridať príspevok môže len registrovaný používateľ, člen Motoride Klubu.

Súvisiace videá:
Moto videá:
Vtip
Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!