ISSN 1336-6491 | Online: 1612 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Motozem.sk www.styx.sk/

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 29927
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 59% (17677)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 41% (12250)
Hodnotenie: (4 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (33)  [Verzia pre tlač] Tlač

Jawa zraz 2006

 Zdieľať

Pridané: 31.08.2006 Autor: Hospoder
Čitatelia: 16968 [Mototuristika - Západné Slovensko - Moto-akcia]

Rozhodol som sa vám priblížiť zraz, ktorý nenájdete v žiadnom kalendári akcií, zraz len pre pozvaných, zraz ktorý organizujú šestnásťroční chlapci na starých jawkách. Hovorím o nelegálnom neoficiálnom Jawa zraze 2006.

Zraz sa konal na začiatku prázdnin, no dátum presne neuvádzam z dôvodu, že môže byť totožný aj nabudúci rok a nepriali by sme si, keby prišla nečakaná návšteva, ktorá by nám ho hneď zatrhla. Viem, že sa to zrazom veľmi nedá nazvať, skôr výjazdom alebo stretnutím, no pre nás to bol zraz aj keď účasť nebola veľká. Nečakali sme od toho veľa. Chceli sme sa stretnúť tí, ktorí sa nemôžeme stretnúť na oficiálnych zrazoch (česť výnimkám). Bol to prvý ročník, aj keď už prvý mal byť minulý rok, no nevyšiel lebo nám neprialo počasie, a o to viac sme sa tešili.

Bol krásny slnečný deň, priam až veľmi slnečný, jeden z najhorúcejších dní cez tohtoročné prázdniny. Tak sme sa začali všeci hneď od rána pripravovať, čapovali sme benzín do nádrží, dolievali vytečený prevodový olej, ladili spojky, nastavovali predzápaly, skrátka všetko preto, aby sme na našich kráskach prišli na to čarovné určené miesto, ktoré bolo pri zrúcanine kláštora Mária Čalád. Zraz sa mal začať o 14.00 hod, no my organizátori sme tam prišli o hodinu skôr. Keď boli dve hodiny, bolo tam asi 11 motoriek, čo bol pre nás úspech. Program nebol síce bohatý, bolo tam zopár šprintov a malé amatérske predstavenie. Účel zrazu bol stretnúť sa, porozprávať a trochu zabaviť. Asi na najvzácnejšom kúsku sa tam doviezol jeden nemenovaný zberateľ z Dolného Ohája - bol to veterán z roku 1936, Jawa asi 175tka, z ktorej som bol úplne namäkko. Spomeniem aj ostatné stroje (pri niektorých by som mal dať slovo stroje zrejme do úvodzoviek) ako rikša, ďalšie dve 175tky, z toho jedna prestavba na cross, 2 pinčle, babeta, 350tka, ďalej nejawy honda CBF 500, Yuki 125 SM a stela. Nakoniec sme mali výjazd ku kaplnke, kde sme sa aj rozišli.

Myslím, že zraz sa každému páčil, aj keď niekto čakal od toho niečo viac. No bolo to prvýkrát a nejako začať musíme. Ďakujem všetkým, čo prišli. A pozdravujem tých pozvaných čo neprišli, niektorí z toho dôvodu, že nemohli alebo im nešli moto a iní zasa podcenili zraz a neverili, že vyjde. Verím, že nabudúce vám to vyjde alebo nebudete leniví a prídete. Ak by niekdo náhodou chcel prísť a je z okolia Veľkých Loviec, Podhájskej, Radavy a podobne, tak ma môže kontaktovať dhdh@centrum.sk alebo je tu naša stránka. Dúfam, že na budúci rok sa mi konečne podarí prísť na mojej jawke, a nesklamem stroje, na ktorých som vyrastal.

Pridané: 31.08.2006 Autor: Hospoder Zdieľať

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (4 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (33)  [Verzia pre tlač] Tlač
aci-03-main

Moto Guzzi

Aprilia-side-03-2025

Vtip

Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!



Ďalšie vtipy »