Anketa:
Výstava fotografií Jiřího Hanzelku a Miroslava Zikmunda v Košiciach
ZdieľaťPridané: 18.10.2006 Autor: Tomáš Hajduch - Awia
Čitatelia: 9203 [Novinky - Pozvánka]
Nové: Audio záznam z besedy.
Inžinieri Miroslav Zikmund (* 1919) a Jiří Hanzelka (* 1920 - † 2003) podnikli dve cestovateľské expedície. Počas prvej, v rokoch 1947 – 1950 obišli osobným sériovým vozidlom československej výroby Tatra 87 Afriku (napr. Alžírsko, Líbyu, Egypt, Sudán, Somálsko, Etiópiu, Tanzániu, Ugandu, Zambiu, Rodéziu – dnes Zimbabwe, Juhoafrickú republiku), Južnú a Strednú Ameriku (napr. Argentínu, Paraguaj, Brazíliu, Bolíviu, Peru, Ekvádor, Panamu, Salvador, Guatemalu, Mexiko).
![]() |
Druhú expedíciu absolvovali v rokoch 1959 – 1964 dvoma prototypmi vozidiel Tatra 805 a prešli niektoré štáty Blízkeho východu, monzúnovej Ázie, indonézske a japonské ostrovy a prevažne ázijskú časť vtedajšieho Sovietskeho zväzu. Na svojich cestách pripravili stovky tlačových i rozhlasových reportáží, natočili desiatky krátkometrážnych dokumentárnych filmov, niekoľko celovečerných filmov a zhotovili niekoľko tisíc fotografických záberov. Stretli sa s viacerými vtedajšími prominentmi či významnými osobnosťami politického, kultúrneho i hospodárskeho života, ale ich zaujímali predovšetkým osudy obyčajných ľudí. Mnohokrát sa dostali na miesta, kde boli prvými cudzincami, ktorých miestne obyvateľstvo videlo. Podstatná časť materiálov z druhej cesty však ostala až do konca 80. rokov 20. storočia uložená v ich osobných archívoch.
Ing. Jiří Hanzelka zomrel po dlhej chorobe vo februári 2003 v Prahe. Ing. Miroslav Zikmund žije v Zlíne a je stále publikačne aj spoločensky činný. V súčasnosti sa zaoberá spracovaním a katalogizáciou svojho obsiahleho archívu.
![]() |
Ing. Miroslav Zikmund |
Včera bola výstava slávnostne otvorená za osobnej účasti Ing. Miroslava Zikmunda v priestoroch Slovenského technického múzea v Košiciach. Od stredy 18. októbra je teda výstava prístupná pre verejnosť až do 26. novembra 2006. Okrem množstva fotografií stoja na nádvorí Technického múzea aj vozidlá Tatra 87 a Tatra 805, ktoré sa zúčastnili jednotlivých ciest.
Zároveň by som vás rád pozval na besedu s Ing. Miroslavom Zikmundom, ktorá sa bude konať v priestoroch Slovenského technického múzea v stredu 18, októbra 2006 o 17. hodine.
Audio záznam z besedy:
Pre tých, ktorí premeškali príležitosť navštíviť besedu, prinášame takmer hodinový kompletný audio záznam. Už o 17:00 bola miestnosť kompletne zaplnená zvedavcami, ktorí si prišli vypočuť rozprávanie pána Zikmunda.
Záznam z besedy s Ing. Miroslavom Zikmundom, Košice, 18.10.2006 - MP3, 57 min. 58 sek. 8,30 MB.
![]() |
![]() |
O podpisy bol veľký záujem |
Pridané: 18.10.2006 Autor: Tomáš Hajduch - Awia Zdieľať
Ďalšie články tohto autora:
- Bezpečnosť na cestách: sezóna 2025 už klope na dvere - dávajte pozor
- Report: 9. Stretko ľadových medveďov 2025
- Dakar 2025 vyhral pre KTM Sanders, Svitko po tesnom boji 10-ty - 12. etapa SHUBAYTAH -SHUBAYTAH
- Dakar 2025: 11. etapa SHUBAYTAH -SHUBAYTAH
- Už tento víkend: 9. Stretko ľadových medveďov 25. - 26. 1. 2025
- Dakar 2025: Svitko v dunovej 10. etape štvrtý - HARADH - SHUBAYTAH
- Naživo: Testujeme nový TransAlp a NC750X 2025
- Dakar 2025: 9. etapa vyhral L. Benavides, Svitko pomahal zranenému jazdcovi -RIYADH - HARADH
- Dakar 2025: 8. etapa: Svitko sa posúva do TOP10 celkovo - AL DUWADIMI - RIYADH
- Dakar 2025: 7. etapu ovládol znovu Sanders, Svitko 14-ty - AL DUWADIMI - AL DUWADIMI
- ... zobraz všetky články od tohto autora

Galéria ku článku:
Moto videá:
Vtip
Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!