Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

ISSN 1336-6491 | Online: 879 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Sumoto Brno

Anketa:

Mal by sa podľa teba Dakar vrátiť do Afriky?

Spolu odpovedi: 250
Áno, to sú terény kam patrí: 68% (169)
Nie, južná amerika je super: 32% (81)

Pre vás:

Povinné zmluvné poistenie - vyber si najlepšiu cenu!

Hodnotenie: (4 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (10)  [Verzia pre tlač] Tlač

Prečo platíme povinné zmluvné poistenie na celý rok ? 1/2

pošli na vybrali.sme.sk

Pridané: 29.05.2002 Autor: erco
Čitatelia: 13577 [Novinky - Oznam]

Milí motorkári, v nasledujúcich riadkoch si môžete prečítať moju korešpondenciu so štátnymi orgánmi ohľadom povinného zmluvného poistenia zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla v mojom prípade motocykla, keďže sa mi zdalo nezmysel platiť poistku za motorku aj za zimné mesiace, keď stojí v garáži.

V Európskej únii je celkom bežná prax, že za vozidlo, ktoré sa používa len sezónne si majiteľ určí obdobie, kedy ho chce používať a poistku si zaplatí len za toto obdobie. Nemusí sa jednať len o motocykel, ale napr. aj o kabriolet, prívesný vozík, campingové vozidlo a pod. Keďže v r. 2001 vstúpil do platnosti nový zákon o povinnom zmluvnom poistení, myslel som si, že bude pamätať aj na toto. Bohužiaľ, asi som sa mýlil. Celé to bolo ako boj s veternými mlynmi, všetci dávali od toho ruky preč, alebo poslali takú odpoveď, ktorá vyvolávala ďalšie otázky. Chcel by som však o tom začať diskusiu na stránkach MOTORIDE.

Ale poďme pekne k veci od začiatku:

Korešpondencii predchádzalo niekoľko návštev Slovenskej poisťovne, radenie so známymi a nakoniec dohoda s pracovníkom poisťovne, že mi je Slovenská poisťovňa ochotná poistiť motocykel len na letné obdobie, takže som v ničom nevidel problém, ale v čom som sa hlboko mýlil.

List prvý: 28. januára 2002
adresované:
Okresný úrad
odbor dopravy
Topoľčany

Vec: žiadosť o poskytnutie informácie – výkladu zákona o povinnom zmluvnom poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla.

Dolupodpísaný XYZ Vás touto formou žiadam o poskytnutie informácie v zmysle zákona o slobodnom prístupe k informáciam a to o výklad zákona o povinnom zmluvnom poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla z nasledujúcich dôvodov:

V decembri 2001 som uzatvoril so Slovenskou poisťovňou v Topoľčanoch zmluvu o poistení môjho motocykla a pracovník poisťovne mi na moju otázku, či je možné poistiť motocykel na dobu používania, t.j. mimo zimných mesiacov odpovedal záporne. Podotýkam, že sa mi to zdalo nelogické, kedže v zimných mesiacoch sa v našich zemepisných šírkach motocykel používať nedá, ale uzavrel som zmluvu s platnosťou od 1.1. do 31.12.2002. Aké bolo však moje prekvapenie, kedˇ môj známy v inom okresnom meste uzavrel zmluvu o poistení motocykla na dobu od 1.5. do 31.10.2002 t.j. mimo zimných mesiacov a to tiež v Slovenskej poisťovni! Po predložení tejto zmluvy v pobočke v Topoľčanoch mi ten istý pracovník poisťovne oznámil, že je možné aj takéto poistenie, len treba každoročne s nimi uzavrieť novú zmluvu na obdobie mimo zimných mesiacov, ale môže k tomu mať výhrady Okresný úrad, odbor dopravy. Týmto Vás žiadam o Vaše stanovisko k horeuvedenej veci t.j. či máte nejaké výhrady k poisteniu motocykla na obdobie, počas ktorého ho majiteľ používa. Ak nemáte žiadne výhrady, môžte považovať túto žiadosť za bezpredmetnú.

Za porozumenie a skoré vyjadrenie stanoviska Vám vopred dˇa k u j e m .

List druhý (odpoveď) prišiel napriek môjmu očakávaniu v priebehu 3 dní ( dobre čítate, ešte raz slovom troch dní! )

OKRESNÝ ÚRAD V TOPOĽČANOCH ODBOR FINANCIÍ Nám. Ľ. Štúra 1738, 955 01 Topoľčany

Vybavuje/Linka: Judr. Jelenáková Topoľčany 01.02.2002

Vyjadrenie k žiadosti o poskytnutie informácie

Povinné zmluvné poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla upravuje zákon SNR č.381/2001 Z.z. Cit. Zákon § 8 odst. 2 okrem iného ustanovuje, že poistným obdobím je spravidla jeden kalendárny rok, prípadne kratšie obdobie. Spôsob platenia poistného, dĺžka poistného obdobia a splatnosť poistného určujú všeobecné poistné podmienky. Tieto obsahujú okrem povinných náležitostí ustanovených Občianskym zákonníkom aj osobitosti a špecifiká jednotlivých poisťovní. Preto je možné, aby poisťovňa oprávnená vykonávať poisťovaciu činnosť podľa zákona č. 381/2001 Z.z. si v rámci všeobecných poistných podmienok upravila otázky, ktoré sú predmetom vašej žiadosti, t.j. poistenie motorového vozidla po časť roka. Okresný úrad má v zmysle uvedeného zákona oprávnenia vyplývajúce z § 19, ku ktorým nepatrí výklad zákona. Toto právo náleží zákonodarnému orgánu resp. gestorovi zákona, ktorým je v tomto prípade Ministerstvo financií SR.

Uvedené Vám dávame na vedomie.
S pozdravom Ing. Katarína Krajčovičová, vedúca

Po prečítaní tohto listu som si uvedomil, že Okresný úrad dáva od celej záležitosti ruky preč, aj keď paradoxne on sám vykonáva kontrolu a prípadne aj pokutuje platiteľov poistného za priestupky voči zákonu, ale som sa nevzdával a napísal som \"gestorovi zákona\".

List tretí: útok na vyššie miesta - 5. februára 2002

adresované:
Ministerstvo financií Slovenskej republiky

Vec: žiadosť o poskytnutie informácie - výkladu zákona o povinnom zmluvnom poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla.

Dolupodpísaný XYZ Vás touto formou žiadam o poskytnutie informácie v zmysle zákona o slobodnom prístupe k informáciam a to o výklad zákona o povinnom zmluvnom poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla z nasledujúcich dôvodov:

V decembri 2001 som uzatvoril so Slovenskou poisťovňou v Topoľčanoch zmluvu o poistení môjho motocykla a pracovník poisťovne mi na moju otázku, či je možné poistiť motocykel na dobu používania, t.j. mimo zimných mesiacov odpovedal záporne. Podotýkam, že sa mi to zdalo nelogické, kedže v zimných mesiacoch sa v našich zemepisných šírkach motocykel používať nedá, ale uzavrel som zmluvu s platnosťou od 1.1. do 31.12.2002. Aké bolo však moje prekvapenie, kedˇ môj známy v inom okresnom meste uzavrel zmluvu o poistení motocykla na dobu od 1.5. do 31.10.2002 t.j. mimo zimných mesiacov a to tiež v Slovenskej poisťovni! Po predložení tejto zmluvy v pobočke v Topoľčanoch mi ten istý pracovník poisťovne oznámil, že je možné aj takéto poistenie, len treba každoročne s nimi uzavrieť novú zmluvu na obdobie mimo zimných mesiacov, ale môže k tomu mať výhrady Okresný úrad, odbor dopravy.
Po písomnej žiadosti o vyjadrenie stanoviska k horeuvedenej veci adresovanej Okresnému úradu v Topoľčanoch mi prišla odpovedˇ (kópiu prikladám), z ktorej citujem:
,, Okresný úrad má v zmysle uvedeného zákona (381/2001 Z.z.) oprávnenia vyplývajúce z § 19, ku ktorým nepatrí výklad zákona. Toto právo náleží zákonodarnému orgánu resp. gestorovi zákona, ktorým v tomto prípade je Ministerstvo financií SR.
Týmto Vás žiadam o Vaše stanovisko k horeuvedenej veci t.j. či zákon NR SR č. 381/2001 Z.z. ktorý upravuje povinné zmluvné poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla umožnuje poistenie motorového vozidla na dobu, počas ktorej ho majiteľ používa.

Za porozumenie a skoré vyjadrenie Vášho stanoviska Vám vopred dˇa k u j e m .

>

Pridané: 29.05.2002 Autor: erco pošli na vybrali.sme.sk

Súvisiace články:

Hodnotenie: (4 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (10)  [Verzia pre tlač] Tlač
Advertisement

Adamoto KTM

Tričko Motoride.sk

Tričko a šiltovka pre všetkých priaznivcov servera MotoRide...
Zasielanie tovaru obnovené!

Tričko

Šiltovka motoride.sk.
Šiltovka

Vtip

Pridal: driverx
Gazda kupi noveho mladeho kohuta a pusti ho na dvore medzi sliepky. Mlady kohut
hned pride za starym kohutom a zacne sa vystatovat:"Co ty vlastne chces, ty
stary skostnateny chudak. Ja som taky rychly, ze kym ty osukas vsetky sliepky
za cely den, mne na to staci len pol hodiny." Kohut ho tak chvilu pocuva, a
potom hovori: "O.K. Ak si taky rychly ako si myslis, tak ma skus dobehnut..."
a zacne utekat. Mlady kohut neleni a zacne stareho kohuta nahanat. Vtom vyjde
gazda odstreli mladeho kohuta a mrmle si:"Do pici, tento tyzden uz treti teply
kohut..."

Ďalšie vtipy »