Anketa:
Predpoveď počasia na hodiny
ZdieľaťPridané: 03.04.2008 Autor: Beal
Čitatelia: 7603 [Bleskovky - Predstavujeme]
Zajtra prehánky! Takúto predpoveď už určite pouznáte. Ale čo tak vedieť presnú hodinu?
A preto tu máme predpoveď borcov z Poľskawww.meteo.pl/full/ . Zrejme pre stúpajúci záujem pridali podrobné body predpovede pre sever Slovenka. Stránka síce funguje zatiaľ len v poľštine ale aspoň základné veci dokážeš vyčítať určite.
Ako prvé si na mape zvolíte mesto pre ktoré žiadate predpoveď. Na výber je Žilina, Ružomberok, Liptovský Mikuláš, Poprad, Prešov a Vranov nad Topľou. Samozrejme aj niektoré české a poľské mestá.
Po zvolení mesta sa zobrazí obrazovka, ktorej na prvý pohľad človek nemusí hneď chápať. Keď sa ale pozrieš pozornejšie všetko ide.Prvé okno nám ukazuje hodiny, dennú teplotu a nočnú teplotu. Hodiny platia aj pre ďalšie okná, kde sú oveľa dôležitejšie.
![]() |
Teplota |
Druhé okno nám prezrádza „opad“, teda zrážky. Spolu s hodinami je to bomba. Dokážeme sa aspoň približne zariadiť. Je oveľa lepšie vedieť, že napríklad o tretej spŕchne ako vedieť len to, že spŕchnuť má dnes. Farba nám napovedá o zrážkach ešte viac. Modré sú sneh a zelené dážď. Čím je stĺpec vyšší tým budú zrážky väčšie.
![]() |
Zrážky |
Tretie okno nám hovorí o tlaku. Čím nižšie tým horšie. Teraz nehovorím o bio záťaži. Pokiaľ vidíme, že graf tlaku klesá môžeme si za dažďa nechať v pokoji načapovať ďalšie pivo alebo naopak, keď stúpa je čas myslieť na vytriezvenie pretože nádej na slnko a suchú cestu sa zvyšuje.
![]() |
Tlak |
Štvrté okno je vietor. Jeho sila a smer. Smer nám motorkárom môže byť ukradnutý, dôležitejšia je jeho rýchlosť čo je faktor zábavy :).
![]() |
Vietor |
Posledné okno hovorí o mrakoch. Už logicky najväčší dôvod na úsmev máš v prípade keď je celé okno čisto modré. Modrá teda znamená jasno. Biela farba znázorňuje vysoké mraky. To je vtedy keď je celá obloha jednej farby a nedá sa urobiť žiadna poriadna fotka. Svetlo sivá sú stredne vysoké mraky, tuho sivá nízke a žlté stĺpce dole znázorňujú hmlu. Ako pri zrážkach aj tu platí čím vyššie je zafarbený stĺpec od spodného okraja tým viac mrakov na oblohe bude.
![]() |
Oblačnosť |
V orientácii na tejto pomôže aj presná legenda na ľavej strane. Treba však aspoň čo to málo vedieť po poľsky. Keď človek pochopí túto stránku, dá mu veľa.
Slnku a jazde zdar!
Pridané: 03.04.2008 Autor: Beal Zdieľať
Ďalšie články tohto autora:
- VR - Kolo po prejdení cieľom
- MotoGP 2015 - VC Valencie - Zázraky sa nedejú - Lorenzo majstrom fachu 2015
- MotoGP 2015 - Čo nepovedal pápež a my sme vyčítali.
- MotoGP 2015 - VC Malajzie - Marquez skutočne zapredaný?
- MotoGP 2015 - VC Malajzie - dianie pred štartom
- MotoGP 2015 - VC Austrálie - fantastický Iannone tretí, Lorenzo sťahuje Rossiho náskok
- MotoGP 2015 - VC Japonska - skvelý deň pre Pedrosu
- MotoGP 2015 - VC Aragonu - Marquez opäť k zemi.
- MotoGP 2015 - VC San Marína - taktický hlavolam
- MotoGP 2015 - VC Veľkej Británie - Rossi opäť vo vedení
- ... zobraz všetky články od tohto autora
Vaše najnovšie videá:
Vtip
Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!