Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

ISSN 1336-6491 | Online: 2825 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Motozem.sk www.styx.sk/

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 29978
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 59% (17702)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 41% (12276)
Hodnotenie: (1 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (3)  [Verzia pre tlač] Tlač

Pitbike SUMO v poločase

 Zdieľať

Pridané: 17.06.2008 Autor: JimRH
[Šport - SuperMoto]

31. 5. - 1. 6. 2008 se ve slovenské Dunajské Stredě odjel v pořadí druhý závod ze čtyřdílného podniku Euro Supermoto Pitbike Cup 2008.

K tvářím, které jsme znali již z předchozích závodu v Písku a v předpremiéře v Daytona Karthalle, se přidaly i nějaké nové,

přičemž nejvíce byl vidět Ital Alceste Pallotta, motokrosový šampion itálie 2007 na dvacetikoňovém stroji WTMOTO poháněným japonským motorem Takegawa o objemu 138cm3, který vypálil rybník všem, kteří pomýšleli na první místo ve třídě Open.

K urputným bojům však došlo ve všech vyhlášených kategoriích, přičemž do prvního klání se borci starší osmadvaceti let pustili již v sobotu odpoledne. Veteránům, jak jsme s posměchem tuto kategorie mezi „mlaďasy“ nazvali, totiž byla vypsána zvláštní kategorie, kde si to pamětníci mohli rozdat mezi sebou v klidu a bez starostí, zda náhodou nepřekáží nějakému „mlaďasovi“. To jsou ale jen teoretické posměchy a všichni moc dobře víme, že zkušenosti ostřílených borců se jen těžko nahrazují mladím či technikou…

Během celého víkendu panovalo velmi teplé počasí, za které byli všichni na jednu stranu rádi, protože při prvním závodě v Písku se vše točilo kolem zimy a deště, na druhou stranu však přibyly starosti s chlazením strojů a vhodným tryskováním karburátorů. Trať v Dunajské Stredě je navíc poměrně kluzká, takže jistá alchymie proběhla také ve volbě pneumatik a zejména tlaku v nich, což byla v podstatě alfa a omega úspěchu. Ale štěstí je vrtkavé a v závodě pak rozhoduje každá drobnost.

K samotným závodům a jejich atmosféře těžko něco dodávat. Všichni se snažili podat co nejlepší výsledky a kdo si na víkend naplánoval jinou akci (a že jich nejen na Slovensku nebylo zrovna málo) mohl litovat. K jednotlivým výkonům ale nechme promluvit šestiminutové video z akce, fotogalerii a zejména výsledky, nechť si obrázek udělá každý sám. Více hledejte na www.aykracing.cz.

Tu nájdeš priebežné poradie.

Pridané: 17.06.2008 Autor: JimRH Zdieľať

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (1 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (3)  [Verzia pre tlač] Tlač
aci-03-main

Moto Guzzi

Aprilia-side-03-2025

Vtip

Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!



Ďalšie vtipy »