ISSN 1336-6491 | Online: 1654 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Motozem.sk www.styx.sk/

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 29903
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 59% (17663)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 41% (12240)
Hodnotenie: (1 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (1)  [Verzia pre tlač] Tlač

Návrat Tomáša Svitka po švédsky

 Zdieľať

Pridané: 30.07.2008 Autor: Richard Karnok
Čitatelia: 2943 [Šport - Cestné Motocykle]

Po zranení v Brne Tomáš Svitok cestoval na ďalšie podujatie Európskeho pohára vo švédskej Karlskoge.

Tomáš Svitok bol iste nedočkavý, veď po zranení v Brne musel vypustiť Alpsko-jadranský šampionát v Rijeke, čakal ho ďalší podnik Európskeho pohára vo švédskej Karlskoge a bolo otázne, či liečenie bude natoľko úspešné, že sa bude môcť vrátiť na trať do súbojov s časom a ostatnými pretekármi. Kľúčna kosť bola po necelom mesiaci v poriadku a tak sa Tomáš s teamom mohli vydať na dlhú cestu na sever Európy.

Tomáš Svitok: „Zhrnuté pár slovami, bol to ťažký víkend, no stálo to za to. V kvalifikáciách sa mi príliš nedarilo, každopádne v každom tréningu som bol o niečo rýchlejší. Na domácich pretekárov som ale nestačil, o tom svedčila aj moja dvadsiata siedma pozícia na štarte šesťstovkových stockov. V EP to bolo deviate miesto. V supersportoch som vybojoval deviate miesto na štartovom rošte, vďaka tomu, že nie všetci pretekári z tréningov štartovali som sa nakoniec posunul na piatu priečku."

Jedným z pozitívnych momentov tohto víkendu bolo aj to, že Tomáš tu štartoval prvý krát a aj napriek tomu, že trať bola pre neho veľkou neznámou, dokázal sa rýchlo prispôsobiť a vo finále dosiahnuť prijateľné výsledky.

Tomáš Svitok: „Prvé preteky v stockoch začali dosť ostrým štartom a v prvej, pomalej zákrute nastala „tlačenica", výsledkom ktorej bol pád štyroch pretekárov. Ja som sa pohyboval okolo osemnásteho miesta, keď preteky zastavili a štart sa opakoval. Takisto sa mi podaril a dostal som sa opäť na 18. pozíciu do päťčlennej skupinky. Postupne som sa prepracovával dopredu a aj napriek výletu mimo trať som finišoval štrnásty, 22 tisícin na súpera predo mnou. Boli to nádherné preteky plné tvrdých súbojov a umiestnenie nás všetkých veľmi potešilo."

V rámci Európskeho pohára získal T. Svitok 5.pozíciu a v celkovom poradí triedy Stock 600 je na priebežnom druhom mieste s minimálnou stratou troch bodov na vedúceho Taliana Spigariola.

Tomáša čakali ešte jedny preteky, na superšporte. Po dobrom štarte sa snažil predbehnúť Rumuna Pascotu a po následnom nedobrovoľnom opustení dráhy sa síce vrátil späť, ale skupinku idúcu pred ním už nedobehol. Do cieľa prišiel piaty.

Tomáš Svitok: „Chcel by som poďakovať všetkým, ktorí ma podporovali v posledných týždňoch. Mám radosť, že som späť v akcii- dúfam, že smolné obdobie je za mnou a budem sa môcť prezentovať čo najlepšími výsledkami."

Text: Richard Karnok

Pridané: 30.07.2008 Autor: Richard Karnok Zdieľať

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (1 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (1)  [Verzia pre tlač] Tlač
Yamaha Posledná šanca

Aprilia-side-03-2025

Moto Guzzi

Vtip

Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!



Ďalšie vtipy »