Anketa:
Predstavenie UTAG – pomôcky v núdzi
ZdieľaťPridané: 01.01.2009 Autor: Redakcia Motoride.sk
Čitatelia: 10409 [Novinky - PR článok]
Žiaľ, nás motorkárov sa stav núdze dotýka takmer zákonite. Radi vám preto predstavujeme vecičku, ktorá dokáže v týchto nepríjemných chvíľach pomôcť.
UTAG je vlastne USB kľúč na retiazke, ktorá by sa mala nosiť na krku. Je možné naň uložiť informácie dôležité pre lekárov, ktorí budú mať po nehode dotyčného zraneného v opatere – fotka, osobné údaje, krvná skupina, alergie, ostatné zdravotné údaje a v neposlednom rade kontakt na blízkych, ktorých treba informovať. Inštalovaný softvér je rýchly, jednoduchý a na výber ponúka sedem jazykov. Žiaľ, slovenčina alebo čeština medzi nimi nie je, ale o to dôležitejšia angličtina alebo nemčina áno (okrem nich taliančina, holandčina, francúzština, španielčina a portugalčina).
![]() |
UTAG na retiazke |
UTAG navyše ponúka ďalšiu funkciu, ktorou je personal folder, alebo osobný adresár. Doň je možné vložiť skeny osobných dokladov, víz a iných dôležitých dokumentov, ktoré vám pomôžu pri ich strate. Tento adresár je zaheslovaný, takže prístup k nemu má iba nositeľ UTAGu.
![]() |
![]() |
Ukážka užívateľského prostredia (vkladanie údajov) |
UTAG je vyrobený z hliníkovej zliatiny a má na sebe viditeľné logo lekárskej služby a nápis ICE (in case of emergency – v prípade núdze). V poslednom čase ide o dosť medializovanú skratku, ktorá by sa mala nachádzať najmä v našich mobiloch. Pamätajme však, že pri nehode na motorke sa môže mobil pokaziť, stratiť alebo vybiť.
Určite ti už napadla otázka, že načo ti bude USB kľúč s dôležitými údajmi, ak ho lekári z rôznych príčin nebudú vedieť prečítať. Pre takýto prípad je na retiazke ďalší štítok, na ktorý sa dajú potrebné údaje vyraziť alebo vygravírovať, pochopiteľne však nie v takom rozsahu, v akom sú na kľúči.
UTAG je už v predaji aj na Slovensku, distribútorom je spoločnosť motomaxx. Cena tejto užitočnej maličkosti je 35 eur (1055 Sk). K UTAGu sa ešte vrátime, pretože ho dostávame na test, takže počas sezóny opíšeme naše praktické skúsenosti.
UTAG sa predáva aj vo formáte kreditnej karty (tiež s USB kľúčom, na ktorom je rovnaký softvér). Myslím si však, že pre naše "motorkárske" účely je UTAG na retiazke vhodnejší, pretože je priamo na tele.
![]() |
UTAG vo formáte kreditnej karty - vhodný do peňaženky |
Pridané: 01.01.2009 Autor: Redakcia Motoride.sk Zdieľať
Ďalšie články tohto autora:
- V Portugalsku štartuje seriál ME Enduro 2025 aj s jazdcami SMF
- Dámy a páni, prichádza tak trochu iný Harley - CVO Road Glide RR
- Dunlop predstavuje inovované hyperšportové SportSmart MK4
- Nové Piaggio Beverly 310 (2025)
- Fotoreport: Výstava Motocykel 2025, Incheba Bratislava
- Fotoreport: výstava Motocykl 2025, Praha
- Inovované Piaggio Liberty - nový štýl aj technológie
- Dax, Monkey a Super Cub C125 dostávajú nové farby, príslušenstvo pre rok 2025 + rozhovor s konštruktérom
- Harley-Davidson predstavil novinky 2025: Street Glide Ultra, cestnejšiu Pan America 1250 ST a šesť inovovaných cruiserov
- Indian rozširuje rad Chief a prináša úplne nový motor PowerPlus 112
- ... zobraz všetky články od tohto autora
Redakčné videá:
Vtip
Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!