Anketa:
Kvalita za rozumnú cenu, to je prilba Vemar Jiano v Styxe
ZdieľaťPridané: 29.05.2009 Autor: Redakcia Motoride.sk
Čitatelia: 13356 [Bleskovky - Novinky]
Aj takto nejako by sa dala nazvať ponuka Firmy roka 2008 z Vrábeľ. Viac info o prilbe s komunikačnou sadou nájdeš nižie.
Vemar Jiano s "modrým zubom" (bluetooth je v cene) je plne vybavená prilba dizajnovaná v Taliansku. Prioritou je samozrejme bezpečnosť, no okrem nej išlo vývojárom predovšetkým o pohodlie na dlhších cestách, pretože najmä turisticky zameranému jazdcovi je takýto typ prilby určený. Tomu zodpovedá aj kompatibilita s rôznymi telefónmi, GPS a MP3 prehrávačmi, pričom človek dostáva do uší klasické stereo. Na jedno nabitie výrobca sľubuje výdrž až 10 hodín.
![]() |
Prilba je vyrobená z ľahkého termoplastu, vybavená je nezahmlievajúcim sa plexi odolným voči poškrabaniu a vnútornou slnečnou clonou. K celkovej praktickosti prispieva jednoduché otváranie pomocou jednej ruky, ľahké sklápanie slnečnej clony a bezproblémové ovládanie komunikačnej sady, a to všetko aj v rukaviciach.
![]() |
Jednou z podmienok turistického využitia je možnosť vybrať a vyprať futro, bez čoho sa prilba ani nedá nazvať turistickou. Toto je u Jiana samozrejmosťou. Keď rád podnikáš turistické výjazdy aj so svojou ľadvinkou, nezabudni, že s dvomi prilbami Jiano si v pohode pokecáte počas celej cesty.
![]() |
Nový oválnejší tvar prilby by mal zaručiť jednoduchšie a pohodlnejšie nasadzovanie a taktiež pomáha vzduchu ľahšie obtekať, čím znižuje celkovú hlučnosť a namáhanie jazdcovho krku počas dlhších výjazdov. Prilba je vybavená systémom Vemar Klima, ktorý je plne nastaviteľný. Celková hmotnosť je podľa papierov na úrovni 1,85 "kilečka", čo je na vyklápačku fajn.
V Styxe ťa táto Vemarka vyjde na 299,- €, čo spolu s 5 ročnou zárukou výrobcu je solídna ponuka. Stačí už len prísť, vyskúšať a po zacvakaní odísť v novej.
Všetky potrebné info ti dajú chalani v predajni, alebo klikaj na www.styx.sk
Pridané: 29.05.2009 Autor: Redakcia Motoride.sk Zdieľať
Ďalšie články tohto autora:
- V Portugalsku štartuje seriál ME Enduro 2025 aj s jazdcami SMF
- Dámy a páni, prichádza tak trochu iný Harley - CVO Road Glide RR
- Dunlop predstavuje inovované hyperšportové SportSmart MK4
- Nové Piaggio Beverly 310 (2025)
- Fotoreport: Výstava Motocykel 2025, Incheba Bratislava
- Fotoreport: výstava Motocykl 2025, Praha
- Inovované Piaggio Liberty - nový štýl aj technológie
- Dax, Monkey a Super Cub C125 dostávajú nové farby, príslušenstvo pre rok 2025 + rozhovor s konštruktérom
- Harley-Davidson predstavil novinky 2025: Street Glide Ultra, cestnejšiu Pan America 1250 ST a šesť inovovaných cruiserov
- Indian rozširuje rad Chief a prináša úplne nový motor PowerPlus 112
- ... zobraz všetky články od tohto autora

Najsledovanejšie videá:
Vtip
Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!