Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

ISSN 1336-6491 | Online: 3095 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Motozem.sk www.styx.sk/

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 29927
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 59% (17677)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 41% (12250)
Hodnotenie: (3 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (3)  [Verzia pre tlač] Tlač

Historický úspech slovenskej plochej dráhy - Martin Vaculík bronz na ME juniorov

 Zdieľať

Pridané: 13.07.2009 Autor: Tomáš Hajduch - Awia
Čitatelia: 8224 [Šport - Plochá dráha]

V sobotu 11.7.2009 sa v poľskom Tarnowe uskutočnilo finálové podujatie tohtoročných majstrovstiev Európy na plochej dráhe juniorov, kde veľmi úspešne reprezentoval Slovensko Martin Vaculík.

V konečnom hodnotení šampionátu Martin obsadil vynikajúce tretie miesto a získal pre Slovensko historickú bronzovú medailu z európskeho šampionátu juniorov. Menovaný odchovanec žarnovickej plochej dráhy svojim úspechom potvrdil svoju stúpajúci jazdeckú úroveň a potvrdil, že patrí medzi špičku mladých európskych jazdcov plochej dráhy.

 Martin Vaculík
Martin Vaculík

Tohtoročným juniorským majstrom Európy sa stal poľský jazdec Przemyslaw Pawlický, na druhom mieste skončil ďalší Poliak Maciej Janowski.

Medzinárodné majstrovstvá SR - plochá dráha Žarnovica

12. 7. 2009 sa na plochodrážnom okruhu v Žarnovici uskutočnili po takmer 20-tich rokoch Medzinárodné majstrovstvá SR na plochej dráhe. V štartovom poli 16-tich jazdcov zo štyroch krajín nechýbal ani náš v súčasnej dobe najúspešnejší jazdec Martin Vaculík, ktorý sa v noci zo soboty na nedeľu vrátil z úspešného finále ME juniorov v poľskom Tarnowe, kde získal bronzovú medailu.

Vo veľmi zaujímavej finálovej rozjazde si titul Medzinárodného majstra SR za rok 2009 vybojoval český jazdec Tomáš Suchánek, na druhom mieste skončil Martin Vaculík a tretie miesto obsadil ďalší český jazdec Filip Šitera.

Konečné poradie MM SR:

PozMeno:Krajina
1. Tomáš Suchánek ČR
2. Martin Vaculík SR
3. Filip Šitera ČR
4. Martin Málek ČR
5. Ján Jaroš ČR
6. Robert Kosciecha PL

Zdroj: SMF

Pridané: 13.07.2009 Autor: Tomáš Hajduch - Awia Zdieľať

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (3 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (3)  [Verzia pre tlač] Tlač
aci-03-main

Moto Guzzi

Aprilia-side-03-2025

Vtip

Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!



Ďalšie vtipy »