ISSN 1336-6491 | Online: 3496 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Motozem.sk www.styx.sk/

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 29928
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 59% (17677)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 41% (12251)
Hodnotenie: (21 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (53)  [Verzia pre tlač] Tlač

Pekná prestavba: Triumph Thruxton

 Zdieľať

Pridané: 24.03.2010 Autor: Feri Zubal - zeON
Čitatelia: 6485 [Technika - Úpravy motocyklov]

Ako to dopadne, keď sa sériový caffe racer Triumph Thruxton dostane do rúk Jürgena Schnallera? Zdanlivo malé úpravy dokážu celkový image motorky poriadne zmeniť.

 Upravený Thruxton
Upravený Thruxton

Na prvý pohľad dostal upravený Thruxton iba malú prednú masku spolu so stmaveným veterným štítkom a decentnú čierno-zlatú farbu. Aby motorka pripomínala čo najviac doby minulé, dostala aj pekne vyšívané sedadlo. Zadok bol vyrobený po vzore starých pretekárskych mašín. Samozrejme nechýba ani oválna tabuľka so štartovným číslom.

 Detaily
Detaily

Jürgen sa nepohral iba s výzorom motorky. Novodobé caffe racery síce majú vyzerať ako staré stroje, no v ich útrobách sa skrýva moderná technika. Motor dostal nové karburátory Keihin, iné ventily, dočkal sa zvýšenia kompresného pomeru. Nechýbajú ani leštené kanály a ladený výfuk od firmy Raask. Tieto zmeny viedli k zvýšeniu výkonu na 95 koní, čo je o 26 viac než u sériovky. Zmenám neušiel ani podvozok. O pruženie sa na upravenom Thruxtone teraz starajú tlmiče značky Wilbers.

 Vylepšený vs. pôvodný
Vylepšený vs. pôvodný

Tak čo, páči sa vám viac sériový alebo upravený Triumph?

foto & info: www.schnaller.at

Pridané: 24.03.2010 Autor: Feri Zubal - zeON Zdieľať

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (21 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (53)  [Verzia pre tlač] Tlač

Aprilia-side-03-2025

Moto Guzzi

Vtip

Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!



Ďalšie vtipy »