ISSN 1336-6491 | Online: 1429 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Motozem.sk www.styx.sk/

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 29914
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 59% (17670)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 41% (12244)
Diskusia Diskusia k článku (0)  [Verzia pre tlač] Tlač

MM SR Supermoto 2010 očami Miša Solíka

 Zdieľať

Pridané: 25.10.2010 Autor: Redakcia Motoride.sk
Čitatelia: 7906 [Šport - SuperMoto]

Posledným tohtoročným podujatím MMSR v disciplíne Supermoto, ktoré sa uskutočnilo 25.- 26.09.2010 v Trenčine, sa uzatvoril tohtoročný seriál MM SR v supermote. O zhodnotenie končiacej sezóny sme požiadali Michala Solíka

„Začínali sme šesť dielny seriál podujatím v susednom Maďarsku spoločne s medzinárodným podujatím Alpe-Adria na prekrásnom okruhu v Kakucsi, kde sa zišla celá naša elita a rozdelila si prvé majstrovské body.

Po viac ako mesačnej pauze, sme sa opäť stretli v Dunajskej Strede, ktorá nahradila plánované podujatie, ktoré sme chceli dostať na letisko v Trenčíne, no po nezdarených rokovaniach, sme sa veľmi radi vrátili na našu už overenú trať v D.S.

Stred sezóny tradične patril prekrásne pripravenému podujatiu v Prešove, za ktorý sa chcem poďakovať Bohušovi Bečaverovi a jeho organizačnému teamu.

Vrcholom sezóny MMSR Supermoto 2010 mal byť nasledovný pretek v Dunajskej Strede, ktorý bol súčasťou seriálu Alpe-Adria, trať sa jazdila v opačnom smere ako prvé podujatie v D.S. no už pred pretekmi začínali prvé problémy s prefinancovaním tohto podniku, za pomoci SMF, Karting teamu 2001 a fy Troliga,

Polynova a Solorace sa nakoniec podarilo podujatie uskutočniť a priznám sa, že stálo za to. Veľmi pekne zorganizovaný pretek, s hviezdnym obsadením ako bola napr. návšteva jazdca svetového formátu zo série Superbike Jakuba Smrža, alebo rakúsku ikonu supermota Hansona Schrufa a jeho partie, ktorá priniesla do pretekov akčnú atmosféru.

Predposledný pretek sa konal u susedov na letisku Výškov u Brna. Tradične pršalo, takže sa opäť vynechávala terénna časť trate a museli sme čiastočne improvizovať, aby už poriedke štartové pole mohlo bezpečne bojovať o body do celkového hodnotenia.

Záver sezóny patril poslednému podujatiu v Trenčíne pred nákupným centrom Laugarício ako náhrada za sľúbene preteky v Prievidzi, ktoré organizátori na poslednú chvíľu zrušili. V sobotu som sa chvíľami cítil ako na majstrovstvách sveta v Nemeckom St.Wendel, kde sa tiež jazdí v centre mesta a je to hlavne pre divákov neopakovateľný zážitok. Kopec driny a príprav tohto podujatia vyšlo navnivoč po silnom daždi zo soboty na nedeľu, ráno sme síce váhali či vlastne preteky pustiť, no zdravé jadro rozhodlo, že sa pôjde bez terénu a posledné majstrovské body budú spravodlivo pridelené.

Čo ma naozaj teší, tak MMSR Supermoto 2010 je za nami, ako sme na začiatku roka sľúbili, obišlo sa bez vážnych zranení a v dobrej priateľskej atmosfére.“

Konečné výsledky MM SR Supermoto 2010:

Prestige:

1.Benjamin Onodi HU
2. Michal Solík SK
3. Miloslav Řihák CZ

Open:

1. Radek Dobiaš CZ
2. Dani Bencsik HU
3. Ján Mikulák SK

Junior:

1. Henrich Katona SK
2. Matej Malinovský SK
3. Jakub Solík SK

Senior:

1. Juraj Knezovič SK
2. Vladimír Potužák CZ
3. Miroslav Pergl CZ

Zdroj: SMF, foto: solorace.sk


Pridané: 25.10.2010 Autor: Redakcia Motoride.sk Zdieľať

Ďalšie články tohto autora:

Diskusia Diskusia k článku (0)  [Verzia pre tlač] Tlač
aci-03-main

Moto Guzzi

Aprilia-side-03-2025

Vtip

Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!



Ďalšie vtipy »