Anketa:
Jantulík sa v Oscherslebene zranil
ZdieľaťPridané: 14.05.2011 Autor: Redakcia Motoride.sk
Čitatelia: 2502 [Šport - Cestné Motocykle]
Druhé podujatie Medzinárodných majstrovstiev Nemecka cestných motocyklov sa konalo na okruhu v Oscherslebene. V triede 125 cm3 sa opäť predstavil 16-ročný Slovák Jakub Jantulík, pretekár AMK Brno Circuit Junior Teamu.
Po nevydarenom predchádzajúcom podujatí na Lausitzringu túžil Jakub tentoraz podať lepší výkon, no v kvalifikácii zajazdil opäť dvadsiaty čas. Cieľom pre nedeľné preteky bolo získať body do hodnotenia seriálu, čo znamená umiestnenie do pätnásteho miesta. V rannom zahrievacom tréningu však Jakub spadol, zranil sa a víkend sa tak pre neho predčasne skončil. Vyšetrenie v nemocnici ukázalo zlomenú ľavú kľúčnu kosť, čo mladého pretekára na niekoľko týždňov vyradí z pretekania.
![]() |
Jakub Jantulík: "Veľmi ma to mrzí. Chcel som podať lepší výkon ako na Lausitzringu, ale asi som chcel až príliš... Ráno bola trať po chladnej noci ešte dosť studená, podcenil som to, v jednej zo zákrut som až príliš akceleroval a už som letel. Po páde som si myslel, že som v poriadku, no po krátkom čase ma začalo bolieť rameno a už som vedel, že je zle. Do sedla motocykla by som sa mal vrátiť o šesť týždňov na Sachsenringu a to znamená, že nebudem môcť štartovať na pretekoch šampionátu Alpe Adria a Majstrovstviev Českej republiky o dva týždne na Masarykovom okruhu v Brne a to je mi obzvlášť ľúto, pretože to bol pre nás mimoriadne dôležitý podnik na domácej pôde, kde sme sa mohli predstaviť pred našimi partnermi a fanúšikmi. Chcem sa poďakovať celému tímu za to, že za mnou stoja a že mi dôverujú. Verím, že sa im za to predsa len odvďačím aj dobrými výsledkami.”
![]() |
Pridané: 14.05.2011 Autor: Redakcia Motoride.sk Zdieľať
Ďalšie články tohto autora:
- Honda prináša európsky záručný program pre motocykle a skútre
- Martin Vaculík obhájil titul medzinárodného majstra SR
- V Portugalsku štartuje seriál ME Enduro 2025 aj s jazdcami SMF
- Dámy a páni, prichádza tak trochu iný Harley - CVO Road Glide RR
- Dunlop predstavuje inovované hyperšportové SportSmart MK4
- Nové Piaggio Beverly 310 (2025)
- Fotoreport: Výstava Motocykel 2025, Incheba Bratislava
- Fotoreport: výstava Motocykl 2025, Praha
- Inovované Piaggio Liberty - nový štýl aj technológie
- Dax, Monkey a Super Cub C125 dostávajú nové farby, príslušenstvo pre rok 2025 + rozhovor s konštruktérom
- ... zobraz všetky články od tohto autora
Body a Trasy v tomto článku:
Moto videá:
Vtip
Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!