Anketa:
Smolný víkend Černého v Oscherslebene
ZdieľaťPridané: 19.05.2011 Autor: Redakcia Motoride.sk
[Šport - Cestné Motocykle]
Seriál Medzinárodných majstrovstiev Nemecka – IDM, pokračoval druhým pretekom na okruhu Motorsport Arena Oschersleben.
Túto trať už Černý poznal s predsezónnych testov, čo nám dávalo šancu, po skúsenostiach z minulého preteku, pomýšľať na kvalitný výsledok.
Do tréningov sme oproti testom zmenili prevod a neskôr upravili geometriu a nastavenie motocykla. Jaro sa postupne zlepšoval a približoval k časom, ktoré tu dosahoval. Sobotnými meranými tréningami začali ale pre nás neskutočne smolné dva dni. V 1. kvalifikácii, po pár odjazdených kolách, motocyklu slabol výkon a display oznámil poruchu. Chybu mechanik našiel, no nebolo možné ju na mieste opraviť. Čiže 1. kvalifikácia = 31.miesto.
V prvej polovici 2. kvalifikácie sa Černý dostal na svoj najlepší čas, v boxoch dostal novú zadnú pneumatiku a čakali sme ďalšie výrazné zlepšenie. Motocykel bol ale proti a poruchou motora ukončil ďalší postup vo výsledkovej listine. Vyplynula z toho až 23. pozícia na štartovom rošte a samozrejme urýchlená výmena motora do poobedňajšieho 1. preteku. Motor sme si museli požičať, pretože výmenu z druhej moto by sme nestihli.
![]() |
Po ďalších peripetiách sme sa na štart dostali na poslednú chvíľu, no tým to ešte neskončilo. Po príchode na štartovú pozíciu sme zistili ďalší problém, pre ktorý sa musel bike odtlačiť a upraviť mimo trate. Nervozita bola na maxime a my sme nevedeli či vôbec štart preteku stihneme. Nakoniec sa to podarilo len tak tak a Jaro musel štartovať z poslednej 40. pozície.
V preteku a neskôr i na telemetrii bolo viditeľné, že motor nemá taký výkon ani rýchlosť ako náš a Jaro tak prešiel cieľom ťažkého, 20 kolového preteku na 23. mieste. Po analýze dát sme sa rozhodli pre výmenu motora z nášho druhého motocykla. Ďalšia šichta sa končila približne o polnoci. V nedeľnom rannom warm upe vyzeralo všetko v poriadku a tak sme s vidinou lepšieho výsledku očakávali náš pretek číslo 2.
![]() |
Černý štartoval z kvalifikačnej 23. pozície, čo na sebadôvere v tak nabitom štartovom poli určite nepridá. Štart sa nepodaril ako si predstavoval a po prvom kole figuroval na 32. mieste. Postupne sa na tejto technickej trati pomaly prepracovával cez súperov až jeho snaženie na 20. priečke ukončila opäť porucha ďalšieho motora. Po pretekoch sme boli všetci naštvaní a veľmi sklamaní. Čaká nás oprava techniky a analýza vzniknutých problémov. Dúfame, že na ďalších pretekoch 20.- 22.5. v Nurburgringu sa k nám už šťastena prikloní.
![]() |
Pridané: 19.05.2011 Autor: Redakcia Motoride.sk Zdieľať
Ďalšie články tohto autora:
- Veľké Uherce otvárajú motokrosovú sezónu SMF 2025
- Honda prináša európsky záručný program pre motocykle a skútre
- Martin Vaculík obhájil titul medzinárodného majstra SR
- V Portugalsku štartuje seriál ME Enduro 2025 aj s jazdcami SMF
- Dámy a páni, prichádza tak trochu iný Harley - CVO Road Glide RR
- Dunlop predstavuje inovované hyperšportové SportSmart MK4
- Nové Piaggio Beverly 310 (2025)
- Fotoreport: Výstava Motocykel 2025, Incheba Bratislava
- Fotoreport: výstava Motocykl 2025, Praha
- Inovované Piaggio Liberty - nový štýl aj technológie
- ... zobraz všetky články od tohto autora

Body a Trasy v tomto článku:
Nové moto videá:
Vtip
Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!