ISSN 1336-6491 | Online: 1520 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Motozem.sk www.styx.sk/

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 29908
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 59% (17666)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 41% (12242)
Hodnotenie: (39 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (51)  [Verzia pre tlač] Tlač

Z malého endura sa zrodil malý chopprík

 Zdieľať

Pridané: 06.09.2011 Autor: PityRider
Čitatelia: 10508 [Vaše stroje - Moja motorka]

Aj simson s51 enduro má v sebe kúsok choppra

Asi pred troma rokmi som si kúpil svoju prvú motorku. Endurá mi nikdy nevoňali, skôr ma to ťahalo na choppre a veterány. Preto hneď po kúpe som začal navrhovať prestavbu a zháňať diely. S prácou mi pomáhal otec a kamarát. Stavba sa vliekla dosť dlho. Moto bola rozobraná cca. 2 roky.

Výsledok však určite stojí za to.

Neviem, či si presne spomeniem na všetky detaily ale skúsim vymenovať rozsah úprav, ak by náhodou niekto dostal chuť pustiť sa do podobnej stavby.

Predný blatník je z jawy 555 a zadný z 250-ky asi kývačka. Donorom nádrže je čz 175. Volant je origo, predné svetlo je tiež originálne akurát má navarený šilt a bolo zdvihnuté o niekoľko cm vďaka (asi duralovej) hlave kobry, ktorá pochádza zo suzuki intrudera. Predná vidlica je originál, akurát boli zrezané gumové manžety. Kastlík nad svetlom je vlastnej výroby, stočený plech potiahnutý koženkou a ozdobený nitmi (super miesto pre lekárničku a nejaké to náradie). Späťáky sú od Kenzela. Smerovky asi z Louisu (od známeho). Stupačky boli predĺžené a z toho dôvodu aj radiaca páka. Zadné tlmiče sú poctivo ukradnuté z otcovej čz-ty.

Vrchná časť rámu bola vyrobená nová a prispôsobená sedadlu a blatníku. Sedadlo predné je čisto nové babeťácke potiahnuté koženkou a zadné vlastná výroba tiež potiahnuté koženkou. Zadné svetlo je z buldozéru alebo niečoho podobného. Výfuk tiež od známeho, akurát zúžený koniec aby pasoval na malé simsoňácke koleno.

Motoricky je to klasický simson s 51 enduro, akurát sekundárne koleso je 17-ka (nové origo simson) Prístrojovka, držiak špz a podobné maličkosti sú z nerezového plechu.

Po prestavbe som si na choppríku užil zopár kilometrov, ale z 50-ky som už akosi vyrástol. Aj keď sa s ním ruzlúčim neľutujem žiadnu chvíľu čo som s ním strávil.

Pridané: 06.09.2011 Autor: PityRider Zdieľať

Hodnotenie: (39 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (51)  [Verzia pre tlač] Tlač
aci-03-main

Moto Guzzi

Aprilia-side-03-2025

Vtip

Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!



Ďalšie vtipy »