ISSN 1336-6491 | Online: 1520 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Motozem.sk www.styx.sk/

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 29908
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 59% (17666)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 41% (12242)
Hodnotenie: (1 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (1)  [Verzia pre tlač] Tlač

Vladimír Ruža hodnotí uplynulú sezónu 2011

 Zdieľať

Pridané: 21.12.2011 Autor: Redakcia Motoride.sk
Čitatelia: 2994 [Šport - Cestné Motocykle]

Slovenský pretekár Vladimír Ruža tento rok obhájil titul majstra Slovenska v triede Superbike, ku ktorému pridal aj celkové piate miesto v šampionáte UEM Alpe Adria. 32-ročný jazdec z Veľkých Levárov v nasledujúcom článku hodnotí svoje výkony v uplynulej sezóne.

Rok 2011 bol pre mňa plný očakávaní, zmien a hlavne výziev. Po úspešnej sezóne v r oku 2010, kde som dosiahol pekné umiestnenia v Majstrovstvách Slovenska aj v šampionáte Alpe Adria, som bol odhodlaný v tejto sezóne zabojovať o ešte lepšie pozície. Samozrejme bolo to závislé aj od toho aká sa zíde na samotných pretekoch konkurencia. Výzvou bolo to, že som chcel v každom podujatí dosiahnuť čo najlepší možný výsledok.

V bojoch o lepšie pozície mi mala pomáhať aj nová technika a to motocykle značky Kawasaki, keď som sa pred sezónou dohodol na spolupráci s firmou U.M.S., ktorá je dovozcom motocyklov Kawasaki na Slovensko. A tak som novú sezónu začal jazdiť s novým motocyklom Kawasaki. Okrem toho som prestúpil z pneumatík Dunlop na značku Pirelli. Proste veľa vecí bolo nových , ale keď to všetko zhodnotím, myslím si že výsledky boli dobré. Musel som sa naučiť jazdiť z novými pneumatikami a prispôsobiť štýl jazdy novému motocyklu. Dokázal som to aj vďaka tomu, že motocykel Kawasaki je špičkový a týmto prestupom som urobil veľký pokrok .

V priebehu sezóny som sa postupne približoval k popredným jazdcom a v tomto smere chcem pokračovať aj v budúcom roku. Vrcholom sezóny pre mňa bolo podujatie na domácom Slovakia Ringu, kde bolo veľa mojich fanúšikov a priaznivcov. Boli to pre mňa veľmi dobré preteky, keď som prišiel do cieľa vo veľmi silnej konkurencii na siedmom mieste v rámci Alpe Adrii celkovo a na prvom v Majstrovstvách Slovenska.

Veľké zlepšenie prišlo po pretekoch na Slovakia Ringu, keď som zistil ako správne nastaviť nový motocykel. Odvtedy som na prvého v cieli strácal už podstatne menej. Bohužiaľ, boli aj preteky, kde sa mi až tak nedarilo, či už z hľadiska nezavineného pádu v Moste, alebo zle zvolenej zmesi pneumatík v Brne.

Je to škoda, pretože nebyť týchto chýb, mohlo byť moje konečné umiestnenie v Alpe Adrii omnoho lepšie, veď na celkové tretie miesto celkovo mi chýbali len tri body. Na druhú stranu však musím uznať, že niekoľkokrát stála pri mne aj šťastena.

Tento rok som získal v alpsko-jadranskom šampionáte piate miesto a k tomu titul majstra Slovenska. Myslím že je to dobrý výsledok a poukazuje to na kvalitu celého tímu SG Fix Racing a dobre pripraveného motocykla.

Sezóna bola ťažká hlavne po finančnej stránke. Preto patrí veľká vďaka hlavne majiteľovi tímu Štefanovi Bunčiakovi a jeho firmám SG Fix a Top Kraft za to, že chcel a aj dokázal v takejto ťažkej dobe financovať moje jazdenie v kompletnom seriáli Alpe Adrie. Chcem však veľmi poďakovať firme aj U.M.S.-Kawasaki Slovakia a takisto firmám Red Bull, ELF, Spyke, Premier, IV Racing, RP Tuning a Sebimoto.

Ďalšie moje veľké ďakujem patrí mojej manželke Janke, rodičom, mechanikom, fanúšikom a všetkým ľuďom, ktorí mi akokoľvek pomáhali a fandili.

Foto: Petr Štola (bikeracing.cz), text: Richad Karnok

Pridané: 21.12.2011 Autor: Redakcia Motoride.sk Zdieľať

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (1 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (1)  [Verzia pre tlač] Tlač
Yamaha Posledná šanca

Moto Guzzi

Aprilia-side-03-2025

Vtip

Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!



Ďalšie vtipy »