Anketa:
Slovenský pohár - príležitosť pre vás
ZdieľaťPridané: 27.02.2012 Autor: Richard Karnok
Čitatelia: 2427 [Novinky - Pozvánka]
Agentúra Slovakia Racing organizuje z poverenia Slovenskej motocyklovej federácie oficiálny seriál pretekov cestných motocyklov pod názvom „Slovenský pohár“, ktorý je vypísaný pre motocyklových pretekárov - amatérov, ktorí by radi kvalitatívne postúpili vyššie, či dokonca sa stali profesionálmi.
![]() |
Seriál je ideálnou príležitosťou pre súťaženia chtivých motorkárov, ktorí si uvedomujú, že pretekársky okruh im môže priniesť oveľa viac kvalitného športového vyžitia oproti bežnej cestnej premávke, ktorá je na tento účel pre súčasné superšportové motocykle nebezpečná. Súťaž je teda otvorená nielen pre tých, ktorí sú nováčikmi na pretekárskych okruhoch a radi by predviedli svoj talent, ale aj pre tých, ktorí by chceli zdokonaliť svoje motorkárske umenie. To všetko v seriáli, v ktorom budú zbierať body do celkového hodnotenia rovnakým spôsobom ako profesionáli v Majstrovstvách sveta MotoGP, alebo svetovom šampionáte Superbikov.
![]() |
Pre motorkárov je pripravených šesť termínov na niekoľkých verziách slovenského špeciálneho automotodrómu Slovakia Ring, ďalšie dva termíny sú na maďarských okruhoch Hungaroring a Pannoniaring. Súťažiť sa bude v triedach do 600 a nad 600 kubických centimetrov a vypísaná je takisto voľná trieda do 250 cm3, o ktorú prejavili záujem aj českí jazdci. Pre štart v tejto triede budú akceptované aj české licencie a rovnako slovenské A licencie. Pre najúspešnejších účastníkov jednotlivých podujatí organizátori pripravujú zaujímavé finančné poukážky od agentúry Slovakia Racing a okruhu Slovakia Ring pre podporu jazdcov.
Podmienkou pre štart v seriáli v triedach do 600 a nad 600 cm3 je národná licencia typu B, ktorá pretekárovi automaticky prináša niekoľko výhod, ako aj celoročné poistenie a pre účastníkov je pripravené ďalšie veľké množstvo výhod od agentúry Slovakia Racing, o ktorých sa dozvedia priamo na jej internetovej stránke www.slovakiaracing.sk.
Na tej istej stránke nájdete aj informácie týkajúce sa športových licencií SMF, športové a technické poriadky pre Slovenský pohár a takisto všetky najdôležitejšie informácie o seriáli.
![]() |
Termíny pre Slovenský pohár na rok 2012:
- 20.-21. apríl Slovakia Ring
- 11. máj Pannoniaring
- 27. máj Slovakia Ring
- 08.-09. jún Hungaroring
- 26. jún Slovakia Ring
- 25. júl Slovakia Ring
- 30. august Slovakia Ring
- 15.-16. september Slovakia Ring
Pridané: 27.02.2012 Autor: Richard Karnok Zdieľať
Ďalšie články tohto autora:
- Lucia Murgašová medzinárodnou majsterkou Slovenska 2024 v triede Supersport 300
- Maco Racing Team jedenásty na 24-hodinových pretekoch v Le Mans 2020
- Ladislav Šolc oslavuje 75. narodeniny
- Maxim Repák, slovenské prekvapenie sezóny 2019
- Pri havárii vrtuľníka zahynul dvojnásobný majster Československa Marián Troliga
- Slovenský motomaxx racing team sa predstavil na pretekoch svetového šampionátu EWC 2018 na Slovakia Ringu
- Yamaha Maco Racing Team piaty na 8h v Oscherslebene 2016
- Španielska šanca Michala Búlika
- Rozhovor - Peter Šurina: „Moje poďakovanie patrí predovšetkým pretekárom“
- Ladislav Šolc má sedemdesiat rokov - GRATULUJEME!
- ... zobraz všetky články od tohto autora

Najsledovanejšie videá:
Vtip
Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!