Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

ISSN 1336-6491 | Online: 3429 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Motozem.sk www.styx.sk/

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 29928
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 59% (17677)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 41% (12251)
Hodnotenie: (4 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (5)  [Verzia pre tlač] Tlač

Mokrý a chladný víkend IDM v Oscherslebene, Černý priebežne štvrtý

 Zdieľať

Pridané: 16.05.2012 Autor: Redakcia Motoride.sk
Čitatelia: 2547 [Šport - Cestné Motocykle]

Prvý májový víkend 5. - 6. 5. 2012 sa na nemeckom okruhu Motorsport Arena Oschersleben, odohralo II. kolo seriálu medzinárodných majstrovstiev Nemecka cestných pretekov motocyklov.

Jaro Černý sa na tento okruh vrátil po roku, pre Martina Durdíka to bola premiéra. Piatočné voľné tréningy prebehli ešte za príjemného počasia. Jaro sa rýchlo dostal do tempa a zaradil sa medzi najrýchlejších jazdcov superšportov. V sobotu sa počasie výrazne zmenilo. Dážď a chlad ovplyvnili podmienky na trati a prispeli k mnohým kritickým situáciám a pádom. Bohužiaľ pády sa postavili do cesty i našim jazdcom.

V 1. meranom tréningu Jaro išiel k zemi už v treťom kole. Odniesla si to ľavá strana motocykla. Do druhého tréningu mechanici stihli motocykel pripraviť. Černý v ňom jazdil časy na hranici prvej desiatky. Tréning bol ukončený predčasne červeným svetlom. Bohužiaľ pád v poslednom kole zaznamenal i náš jazdec a na štarte mu patrilo 12.miesto. Mechanici mali opäť plné ruky práce aby motocykel pripravili na podvečerné preteky.

Jaro mal dobrý štart a v prvom kole sa posunul o niekoľko priečok. Celý pretek si počínal dobre, istou jazdou si vybojoval 6. miesto a dôležité body do celkového hodnotenia. V nedeľu sa na Jarovi prejavili následky predchádzajúcich dvoch pádov. Mal veľké bolesti a do preteku nastupoval s veľkým sebazaprením. V preteku sa pohyboval v skupine okolo 10. miesta, no po 12. kole bol pretek pre pád niekoľkých jazdcov prerušený. Černý bol v tom čase na 8. mieste, z ktorého štartoval do zostávajúcich 8. kôl.

Cieľom prešiel na 7. pozícii čo bolo s ohľadom na predchádzajúce okolnosti naše maximum a opäť sme si pripísali na naše konto dôležité body do celkového hodnotenia. So 46 bodmi sa Černý delí o štvrtú priečku s nemcom Wahrom.

Martin Durík sa po meranom tréningu postavil na 24. pozíciu na štartovom rošte. Martin na tejto technickej trati absolvoval dobrý pretek, bojoval o pozície s viacerými jazdcami a cieľom prešiel na 24. pozícii.

Sme radi, že tento víkend je už za nami a čaká nás chvíľa pretekárskeho voľna.

Ďalšie kolo IDM sa odohrá 15.-16.6.2012 na okruhu Nurburgring.

Tomáš Motyčka
BRT

Pridané: 16.05.2012 Autor: Redakcia Motoride.sk Zdieľať

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (4 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (5)  [Verzia pre tlač] Tlač

Body a Trasy v tomto článku:

Aprilia-side-03-2025

Moto Guzzi

Vtip

Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!



Ďalšie vtipy »