Anketa:
Pozvánka: Medzinárodné preteky veteránov na plochej dráhe v Žarnovici 3.6.2012
ZdieľaťPridané: 31.05.2012 Autor: Redakcia Motoride.sk
Čitatelia: 6591 [Šport - Plochá dráha]
Už len pár dní nás delí od druhého podujatia na žarnovickej plochej dráhe v tejto sezóne. Speedway Club Žarnovica si totiž stanovil cieľ pre tento rok, organizovať každý mesiac od mája do októbra aspoň jedno podujatie na plochej dráhe. Jún bude teda patriť veteránom.
![]() |
Preteky veteránov sa na žarnovickej dráhe uskutočnia po sedemročnej prestávke. V nedeľu 3. júna sa na štart postaví šestnástka bývalých jazdcov z Rakúska, Maďarska, Talianska, Českej republiky a Slovenska, aby v dvadsiatich jazdách základnej časti a v dvoch finálových jazdách, ukázali, že jazdu v protismere hodinových ručičiek nielen hravo zvládajú, ale vedia aj medzi sebou zabojovať.
Lákadlom je štart už 62-ročného domáceho veterána Jána Daniela, ktorý patril v sedemdesiatych rokoch medzi slovenskú plochodrážnu špičku. Rovnako sa mu darilo v na obdobných podujatiach veteránov v minulosti, keď dvakrát v Žarnovici zvíťazil. Po 20-tich rokoch sa na dráhu opäť chystá Ján Mesiarik, ktorého z
pozície talentovaného juniora jazdiaceho vo farbách československého ligového suveréna RH Praha, zastavilo v sľubnej kariére ťažké zranenie.
![]() |
Ján Daniel |
Samozrejme na dráhe nebudú chýbať ani veteráni zo Zohora, bratia Višváderovci, ktorí každoročne reprezentujú Slovensko v tejto kategórii aj v zahraničí. Favoritov pretekov treba hľadať aj medzi zahraničnými jazdcami. Predstaví sa tu nielen dvojnásobný majster Rakúska Walter Nebel, ale aj zatiaľ posledný víťaz žarnovických pretekov veteránov z roku 2005, Maďar László Meszáros. Silné zastúpenie tu budú mať aj Taliani, či Česká republika.
Po dvadsiatich jazdách základného rozpisu budú vyvrcholením dve finálové jazdy pre najlepších jednotlivcov dvoch kategórií podľa veku. Preteky sa začnú slávnostným nástupom jazdcov o 12.30 hod., pričom dopoludnia je na programe tréning o 11.30 hod.
![]() |
Sprievodným podujatím pretekov bude aj výstava historických motocyklov a automobilov, ktorá bude prebiehať pred a počas pretekov na štadióne.
Návštevníci podujatia, ktorí prídu na motocyklovom, či automobilovom veteránovi majú vstup na podujatie zdarma.
Usporiadateľský Speedway Club Žarnovica sa už teraz teší na Vašu návštevu.
![]() |
Autor: Martin Búri
Pridané: 31.05.2012 Autor: Redakcia Motoride.sk Zdieľať
Súvisiace články:
- Medzinárodné preteky veteránov a MMSR v plochej dráhe 18. -19. 7. 2015, Žarnovica - Redakcia
- Dramatické preteky ME v plochej dráhe dvojíc vyhrali v Žarnovici vyhrali Poliaci - Redakcia
- Martin Vaculík premenil Slovenskú premiéru v GP na víťazstvo!!! - Redakcia
Ďalšie články tohto autora:
- Honda prináša európsky záručný program pre motocykle a skútre
- Martin Vaculík obhájil titul medzinárodného majstra SR
- V Portugalsku štartuje seriál ME Enduro 2025 aj s jazdcami SMF
- Dámy a páni, prichádza tak trochu iný Harley - CVO Road Glide RR
- Dunlop predstavuje inovované hyperšportové SportSmart MK4
- Nové Piaggio Beverly 310 (2025)
- Fotoreport: Výstava Motocykel 2025, Incheba Bratislava
- Fotoreport: výstava Motocykl 2025, Praha
- Inovované Piaggio Liberty - nový štýl aj technológie
- Dax, Monkey a Super Cub C125 dostávajú nové farby, príslušenstvo pre rok 2025 + rozhovor s konštruktérom
- ... zobraz všetky články od tohto autora

Redakčné videá:
Vtip
Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!