Anketa:
Slovenský Pohár CPM 2012, 4. kolo Hungaroring
ZdieľaťPridané: 12.06.2012 Autor: Redakcia Motoride.sk
Čitatelia: 3426 [Šport - Cestné Motocykle]
Slovenský Pohár CPM 2012 sa prehupol do druhej polovice. Štvrté pokračovanie priviedlo jazdcov na maďarský okruh Hungaroring.
Organizátori podujatia už od štvrtka pripravovali zázemie štvrtého kola poháru. Slnkom zaliate údolie pri maďarskom mestečku Mogyoród, na ktorom je okruh vystavaný, bolo v tom čase ešte celkom pokojné. Akurát o pár boxov ďalej sa rozkladali tímy sajdkáristov, ktorí mali tiež na okruhu známom z Formuly 1 počas víkendu preteky majstrovstiev sveta. Od piatkového rána sa začali zbiehať aj naši pretekári. Po technickom preberaní umiestnili motocykle do boxov a začali sa pripravovať na štyri poobedňajšie voľné tréningy. V medzičase mohli sledovať sajdkáristov ako sa boria s nástrahami okruhu.
![]() |
V sobotu sa od rána hmýrili v boxoch jazdci spolu s mechanikmi. Všetci pretekári sa snažili využiť posledný voľný tréning pred kvalifikáciou a nastaviť motocykel čo najlepšie na miestne podmienky. Obavy priniesla ohlásená prehánka, ktorá prinútila jazdcov a ich tímy pripraviť sa aj na mokrý variant, ale našťastie nebolo treba meniť pneumatiky ani nastavenie motocyklov. Po obednej prestávke nastalo obligátne rušné obliekanie kombinéz, rukavíc, nakoniec helma, posledné pobúchanie po pleci pre šťastie pred pretekmi od najbližších a vyraziť na okruh formovať sa na štartový rošt podľa kvalifikačného poradia. Na Hungaroringu sa súťažilo v triedach -600 a +600 na osem kôl.
![]() |
V nižšej triede -600 sa po neúspechu v minulom kole pohára konečne podarilo nášmu pretekárovi Pavlovi Mihalkovičovi postaviť na pódium. So stratou na najrýchlejšieho pretekára čosi vyše päťdesiattri sekúnd skončil v celkovom hodnotení na desiatom mieste, to mu však stačilo na víťazstvo medzi Slovákmi. S výsledkom nebol stopercentne spokojný: „Išlo sa mi celkom dobre, ale na niektorých zákrutách mi motorka plávala. Viem, že som išiel aj skoro na brzdy,“ dodal Pavol s tým, že nabudúce chce určite zajazdiť lepší čas. Hungaroring pozná zo sedadla stodvadsaťpäťky a toto boli jeho len štvrté preteky v sedle silnejšieho stroja. Vedúci pretekár seriálu Roman Kudlík bol spomedzi Slovákov v cieli na siedmom mieste a v priebežnom hodnotení sa tak jeho náskok práve na Mihalkoviča zmenšil na trinásť bodov.
![]() |
V triede +600 sa Slovákom darilo. Napriek nie celkom podarenému štartu preteky v celkovom hodnotení vyhral Ladislav Miklánek. Po tom, čo za sebou nechal najsilnejšieho maďarského jazdca Szabolcsa Rékásiho, ktorý musel preteky opustiť pre technické problémy, prišiel do cieľa s prehľadom prvý a to napriek tomu, že na tomto okruhu pretekal len druhýkrát. „Hungaroring sa mi páči,“ vysvetlil s úsmevom Ladislav. Po úvodnom trápení sa mu podarilo predbehnúť trojicu pomalších pretekárov a potom mu už nič nebránilo v pokoji dojazdiť do cieľa na prvom mieste. O výborné druhé miesto v celkovom hodnotení sa postaral Gabriel Kováč, ktorý stratil na Ladislava necelých šesť a pol sekundy.
Agentúra Slovakia Racing tentoraz vyhodnotila aj špeciálne ceny pre najväčších skokanov pohára – Roman Kučera a Juraj Varga získali uznanie za výrazný posun v časoch a Jaroslav Kamenický za časové umiestnenie v triede +600 Veterán, ktorá pre nízku účasť nebola vyhlasovaná samostatne.
![]() |
Slovenský Pohár CPM 2012 sa začína profilovať na zaujímavé podujatie. V niekoľkých boxoch rozložené tímy pripomínajú rodinné prostredie. Medzi tímami panovala priateľská nálada ale aj súťaživosť čo k pretekom patrí. Agentúra Slovakia Racing sa nestratila ani v cudzom maďarskom prostredí a pripravila pre pretekárov náležité zázemie. Slovenský Pohár CPM 2012 sa ďalším, v poradí piatym podujatím vráti na okruh Slovakia Ring. Na preteky sa môžete registrovať na stránke www.slovakiaracing.sk, kde nájdete aj viac informácii.
Výsledky štvrtého kola Slovenského Pohára CPM 2012
Traja najlepší slovenskí jazdci a ich najrýchlejšie kolá
-600
1. 155 Pavol Mihalkovič SVK 2:05.224
2. 111 Ján Fizel SVK 2:04.685
3. 51 Juraj Benko SVK 2:05.278
+600
1. 48 Ladislav Miklánek SVK 1:57.091
2. 13 Gabriel Kováč SVK 1:58.460
3. 882 Zsolt Nagy SVK 2:02.917
![]() |
Kalendár najbližších pretekov Slovenského Pohára CPM 2012
26.06.2012 Slovakiaring
25.07.2012 Slovakiaring
30.08.2012 Slovakiaring
16.09.2012 Slovakiaring
Slovenský Pohár CPM - jedinečné podujatie na Slovenskej motošportovej scéne. Na základe poverenia Slovenskej motocyklovej federácie ho organizačne zabezpečuje agentúra Slovakia Racing, s.r.o. Slovenský Pohár CPM je seriál pretekov určený pre držiteľov „B“ licencií. Jazdci pretekajú v troch kategóriách 125, -600 a +600 kubických centimetrov. Seriál pretekov umožní stráviť jazdcom desiatky hodín na okruhu a zlepšiť tak svoje jazdecké schopnosti resp. kvalitatívne sa posunúť na profesionálnu úroveň.
Informácie o šampionáte, jazdcoch, tímoch a výsledkoch
Slovakia Racing
www.slovakiaracing.sk
info@slovakiaracing.sk
Facebook http://tiny.sk/13d
Text: Martin Huraj
Foto: Peter Piovarcsy / Sportsphoto.sk
![]() |
Pridané: 12.06.2012 Autor: Redakcia Motoride.sk Zdieľať
Súvisiace články:
- Slovenský Pohár CPM 2012, 8. kolo Slovakia Ring - Koniec sezóny - Redakcia
- Slovenský Pohár CPM 2012, 6. kolo Slovakia Ring - Výdatné dažde oživili umiestnenia pretekárov - Redakcia
- Slávnostné vyhodnotenie Slovenského pohára CPM 2012 - Redakcia
- Šampionát Slovenský Pohár CPM 2012 dozrieva na veľký pretek - Redakcia
- Splnený sen na podujatí Fun Cup - Redakcia
- Slovenský Pohár CPM 2012 - Redakcia
Ďalšie články tohto autora:
- V Portugalsku štartuje seriál ME Enduro 2025 aj s jazdcami SMF
- Dámy a páni, prichádza tak trochu iný Harley - CVO Road Glide RR
- Dunlop predstavuje inovované hyperšportové SportSmart MK4
- Nové Piaggio Beverly 310 (2025)
- Fotoreport: Výstava Motocykel 2025, Incheba Bratislava
- Fotoreport: výstava Motocykl 2025, Praha
- Inovované Piaggio Liberty - nový štýl aj technológie
- Dax, Monkey a Super Cub C125 dostávajú nové farby, príslušenstvo pre rok 2025 + rozhovor s konštruktérom
- Harley-Davidson predstavil novinky 2025: Street Glide Ultra, cestnejšiu Pan America 1250 ST a šesť inovovaných cruiserov
- Indian rozširuje rad Chief a prináša úplne nový motor PowerPlus 112
- ... zobraz všetky články od tohto autora
Nové moto videá:
Vtip
Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!