ISSN 1336-6491 | Online: 3203 | Redakcia

Intenzívne brzdím oboma brzdami: 60% (16218)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 40% (10782)

V Sevlieve korunovali juniorských majstrov sveta v motokrose

Pridané: 28.08.2012 Autor: Redakcia Motoride.sk
Čitatelia: 2994 [Šport - Motocross]

Za veľmi horúceho počasia hostila uplynulý víkend trať Gorna Rositza v bulharskom Sevlieve deviaty ročník majstrovstiev sveta Monster Energy FIM v motokrose juniorov. Caleb Grothues z Austrálie, Brian Hsu z Nemecka a Tim Gajser zo Slovinska sa stal v roku majstrami sveta pre rok 2012 tried 65cc, 85cc a 125cc. V súťaži národných tímov zvíťazilo Holandsko pred Talianskom a tretím tímom USA.

Najlepšie umiestnenie z našich siedmich štartujúcich jazdcov dosiahol Pavol Repčák, ktorý skončil v triede MX85 celkovo na 17.mieste.

MX65

V najslabšej ale i najmladšej triede MX65 dvoma nádhernými víťazstvami v rozjazdách zvíťazil Caleb Grothues z Austrálie pred druhým Lukom Milecom zo Slovínska a tretí skončil ďalší Austrálčan Riley Dukes. Našim dvom zástupcom Samkovi Strýčekovi a Tomášovi Byrtusovi sa nepodarilo v sobotu prebojovať do nedeľňajších finálových jázd.

Výsledky MX65

• 1. Caleb Grothues (AUS, KTM), 16:08.790
  • 2. Luka Milec (SLO, KTM), +0:07.467
  • 3. Riley Dukes (AUS, KTM), +0:11.840

MX85

Svetovým šampiónom v triede MX85 sa stal pre rok 2012 Nemec Brian Hsu, ktorý v prvej jazde neodštartoval podľa predstáv a skončil na treťom mieste. V druhej jazde sa to zmenilo a súperom nedal šancu. Systémom štart-cieľ vyhral druhé finále s výrazným náskokom a tak i získal tohtoročný titul majstra sveta v danej triede. Duhé miesto si vyjazdil Austin Forkner z USA a tretie Davy Pootjes z Holandska.

V triede MX85 malo zastúpenie i Slovensko. Richard Sikyňa (KTM), v sobotu z našich v kvalifikácii najúspešnejší, mal v nedeľu zlý štart v oboch finálových jazdách. „Keby odštartoval dobre, bol by sa umiestnil do prvej desiatky.“ Skonštatoval Jaro Katriňák, vedúci slovenskej výpravy. Ešte v prvej jazde sa Rišo všemožne snažil dobehnúť stratené metre. Konkurencia však bola silná a preto skončil na 18. mieste. V druhej rozjazde z pretekov odstúpil a preto mu celkovo patrí 23. priečka.

Pavol Repčák (KTM) sa tiež nemôže tešiť z dokončených rozjázd. Hneď v prvej zákrute po štarte sa v klbku jazdcov neudržal na motorke. A nebol sám. Spadli tam ďalší traja, avšak on bol jediný, ktorý už nedokázal motorku znova naštartovať a tak ju s prerazeným chladičom odtlačil z trate. V druhej jazde na neho bola radosť pozerať. Výborný štart, v prvej polovici poľa, niekoľkých
súperov sa mu podarilo na trati i predbehnúť a skončil tesne za TOP desiatkou na 11. mieste. Celkovo obsadil Pavol Repčák
17.miesto a dosiahol tak najlepšie umiestnenie v rámci slovenskej výpravy.

Jediný z 85-tiek, kto dokončil obe rozjazdy, bol Jozef Posluch (KTM). Pod vedením Tomáša Bučenca sa v sobotu nielen kvalifikoval, ale v nedeľu odjazdil obe finále bez väčších zaváhaní. Vo výsledkovej listine MS je na 30. mieste.

Štvrtý z našich 85-tkárov Jaroslav Antalič sa v sobotu nekvalifikoval do hlavného preteku.