Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

ISSN 1336-6491 | Online: 3095 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Motozem.sk www.styx.sk/

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 29927
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 59% (17677)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 41% (12250)
Hodnotenie: (2 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (3)  [Verzia pre tlač] Tlač

Deviate miesto Martina Vaculíka na GP Veľkej Británie

 Zdieľať

Pridané: 28.08.2012 Autor: Redakcia Motoride.sk
Čitatelia: 1685 [Šport - Plochá dráha]

Práve prebiehajúca sezóna 2012 je určite tou najúspešnejšou v doterajšej kariére žarnovického plochodrážnika Martina Vaculíka. Martin sa totiž presadzuje medzi plochodrážnou špičkou, keď v seriáli GP poráža tých najlepších na svete.

Inak tomu nebolo ani na jeho štvrtej GP v jeho kariére, vo welšskom Cardiffe počas GP Veľkej Británie 25.08.2012. Martin, ktorý si splnil svoj sen štartom v Cardiffe, opäť podal skvelý výkon aj napriek tomu, že štartoval so sebazaprením, keďže jeho zdravotný stav pred pretekmi nebol práve najlepší. Početné pády a časté cestovanie sa podpísali na jeho zdravotnom stave, no aj napriek tomu možno jeho deviate miesto v Cardiffe počítať medzi skvelé výsledky.

Začiatok pretekov nasvedčoval, že Martinove ambície sa rozhodne nekončia pred bránami semifinále. V prvej jazde totiž nechal za sebou trojnásobného svetového šampióna Jasona Crumpa. Vo svojej druhej jazde mal k ďalšiemu víťazstvu zase blízko, no prekvapenie pretekov, ďalší náhradník tentoraz za zraneného Bjerreho, Poliak Krzysztof Kasprzak jazdu vyhral. Maťo však došiel do cieľa druhý pred poľskou hviezdou Tomaszom Gollobom.



Vo svojej tretej jazde slovenský pretekár nebodoval, keď sa pred neho dostali Nicki Pedersen, Fredrik Lindgren a aj úradujúci šampión Greg Hancock. Podobne tomu bolo aj v ďalšej jazde, kde sa síce Martin snažil predbehnúť aspoň domáceho Scotta Nichollsa, no anglický veterán sa úspešne ubránil útokom slovenského mladíka.

Do poslednej jazdy nastupoval Martin Vaculík s vedomím, že musí vyhrať, ak chce postúpiť do semifinále. Proti bol však Emil Sajfutdinov, ktorý nášho pretekára za sebou ustrážil a Martinovi sa len tesne uzavreli brány semifinále. Aj napriek tomu však opäť podal skvelý výkon a posunul sa na dvanástu pozíciu v priebežnom poradí seriálu.

Zaujímavosťou je určite aj skutočnosť, že Martin tak za seba odsunul už Petra Ljunga, či Bjarne Pedersena, ktorí majú na svojom konte o päť pretekov GP viac, či Kennetha Bjerreho, ktorý pred svojím zranením odjazdil o štyri GP viac než Martin. Ten sa priblížil Chrisovi Harrisovi a Hansovi Andersenovi, na ktorých stráca tri, resp. štyri body.

Pridané: 28.08.2012 Autor: Redakcia Motoride.sk Zdieľať

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (2 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (3)  [Verzia pre tlač] Tlač

Aprilia-side-03-2025

Moto Guzzi

Vtip

Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!



Ďalšie vtipy »