Anketa:
Jadranská liga v Žarnovici - Slovensko si poradilo so Slovinskom
ZdieľaťPridané: 03.09.2012 Autor: Redakcia Motoride.sk
Čitatelia: 2671 [Šport - Plochá dráha]
V poslednú prázdninovú nedeľu pokračovala Jadranská liga ďalším stretnutím na jedinom slovenskom plochodrážnom ovále v Žarnovici. Slováci sa stretli v boji o prvú pozíciu v ligovej tabuľke so Slovincami. Za kratší koniec nakoniec ťahal tím hostí, keď prehral o jedenásť bodov.
Speedway Club Žarnovica zorganizoval už piate tohtoročné preteky na plochej dráhe. V nedeľu nimi bolo stretnutie Jadranskej ligy medzi Slovenskom a Slovinskom. Od začiatku sa preteky vyvíjali mierne v prospech domácich. Slovinci dokázali dorovnávať slovenský náskok iba do štvrtej jazdy. Po nej už Slováci nedovolili súperom vážnejšie ohroziť svoju pozíciu lídra pretekov a zaslúžene s prehľadom zvíťazili. Najväčšiu zásluhu na tom niesol Martin Gavenda, ktorý za celé popoludnie nepoznal na dráhe premožiteľa a nazbieral dokopy plný počet 18 bodov. Výborne si aj tentoraz počínal Patrik Nagy s trinástimi bodmi a podobne aj veľký bojovník Fritz Wallner, ktorý sa však musel vysporiadať s technickými problémami na svojom motocykli. Divákov zo sedadiel, najmä v prvej polovici pretekov, zdvíhal svojimi atakmi na súperov aj domáci odchovanec Ján Halabrín, či dobre štartujúci Ján Mesiarik. Zo Slovincov si najlepšie počínal dravý Matic Ivačič. Za smoliara by sa dal označiť Ladislav Vida, ktorý prvú jazdu došiel na druhej pozícii a druhú prešiel cieľom len zotrvačnosťou, keď mu roztrhlo reťaz. Ďalšie dve jazdy pre poruchu svojich motocyklov nedokončil.
![]() |
O dramatickú zápletku sa tentoraz starali začínajúci jazdci, ktorí štartovali počas prestávok v exhibičných jazdách. Prvá z nich sa skončila hneď v prvej zákrute, keď cez padnutého Dominika Slezáka robil kotrmelce aj Patrik Mikel. V druhej jazde si to zase k zemi zamieril Patrik Búri, ktorého motocykel však pokračoval v saltách aj za mantinel. Počas poslednej prestávky a tak na dráhu dostal už len 14-ročný Adam Čarada.
Slovenský tím po víťazstve nad Slovincami udržal prvú pozíciu v lige pred posledným stretnutím, ktoré odjazdí práve proti Slovincom v Kršku 7. októbra. Tu nesmie Slovenský tím prehrať o viac ako 11 bodov.
Pridané: 03.09.2012 Autor: Redakcia Motoride.sk Zdieľať
Súvisiace články:
Ďalšie články tohto autora:
- Martin Vaculík obhájil titul medzinárodného majstra SR
- V Portugalsku štartuje seriál ME Enduro 2025 aj s jazdcami SMF
- Dámy a páni, prichádza tak trochu iný Harley - CVO Road Glide RR
- Dunlop predstavuje inovované hyperšportové SportSmart MK4
- Nové Piaggio Beverly 310 (2025)
- Fotoreport: Výstava Motocykel 2025, Incheba Bratislava
- Fotoreport: výstava Motocykl 2025, Praha
- Inovované Piaggio Liberty - nový štýl aj technológie
- Dax, Monkey a Super Cub C125 dostávajú nové farby, príslušenstvo pre rok 2025 + rozhovor s konštruktérom
- Harley-Davidson predstavil novinky 2025: Street Glide Ultra, cestnejšiu Pan America 1250 ST a šesť inovovaných cruiserov
- ... zobraz všetky články od tohto autora

Redakčné videá:
Vtip
Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!