Anketa:
Video: Supercross a trial na Autoshow-Autosalón 2012 Nitra
ZdieľaťPridané: 21.09.2012 Autor: Redakcia Motoride.sk
Čitatelia: 4542 [Šport - Motocross]
V rámci sprievodného programu výstavy Autoshow-Autosalón Nitra 2012 sa po viacročnej prestávke na Slovensku predstavili naši skúsení jazdci v rámci podujatia SUPERCROSSU (14.-15.9.2012).
Program supercrossu v Nitre bol rozdelený do dvoch dní - v piatok 14.9.2012, kedy sa po prezentácii uskutočnili od 14,00 voľné tréningy, po ktorých nasledovala autogramiáda štartujúcich – Ivana Jakeša, Mariana Duchoňa, Radka Bohuslava a ďalších kvalitných jazdcov.
![]() |
V sobotu 15.9.2012 podujatie pokračovalo od 10,00 hod. voľnými tréningami, o 11,30 bol štart meraných tréningov a o 12,00 hod. nasledovala druhá autogramiáda. Samotná súťaž prebehla v troch rozjazdách o 14,00, 14,45 a 15,30 hod., pričom každá rozjazda trvala 10 minút + 2 kolá. Po skončení tretej rozjazdy cca o 16,30 hod. prebehlo odovzdávanie cien.
Výsledky:
1. Ivan Jakeš,
2. Michal Novocký,
3. Tomáš Pravda,
4.Pavol Berec,
5. Filip Bíro,
6. Radoslav Matula,
7. Tomáš Barnošák,
8. Peter Magát,
9. Igor Tóth, Radek Bohuslav, Marian Duchoň
Supercross sa uskutočnil na kvalitne pripravenej a upravenej ploche pri Stredoslovenskej kolibe.
Okrem motokrosových jazdcov sa v Nitre predstavili i trialoví jazdci, ktorí návštevníkom predviedli ukážky svojej jazdeckej zručnosti a techniky v piatok 14.9.2012 v rámci podujatia TRIAL DAY. Na trialových bicykloch ukázali svoje umenie od 10,00 hod Šimon Sordyl, Peter Kothay, Jakub Frtus a od 15,00 hod Vladimír Kothay, viacnásobný medzinárodný majster SR v mototriale na svojom motocykli Gas Gas.
Krátke video od Jakuba Kondrčeka a Andreja Chalúpku z piatkových tréningov si môžete pozrieť tu:
zdroj: SMF, Jakub Kondrček
Pridané: 21.09.2012 Autor: Redakcia Motoride.sk Zdieľať
Ďalšie články tohto autora:
- V Portugalsku štartuje seriál ME Enduro 2025 aj s jazdcami SMF
- Dámy a páni, prichádza tak trochu iný Harley - CVO Road Glide RR
- Dunlop predstavuje inovované hyperšportové SportSmart MK4
- Nové Piaggio Beverly 310 (2025)
- Fotoreport: Výstava Motocykel 2025, Incheba Bratislava
- Fotoreport: výstava Motocykl 2025, Praha
- Inovované Piaggio Liberty - nový štýl aj technológie
- Dax, Monkey a Super Cub C125 dostávajú nové farby, príslušenstvo pre rok 2025 + rozhovor s konštruktérom
- Harley-Davidson predstavil novinky 2025: Street Glide Ultra, cestnejšiu Pan America 1250 ST a šesť inovovaných cruiserov
- Indian rozširuje rad Chief a prináša úplne nový motor PowerPlus 112
- ... zobraz všetky články od tohto autora
Nové oficiálne videá:
Vtip
Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!