Anketa:
UEM Motokros Európskych národov 2012 už tento víkend v Kyjeve
ZdieľaťPridané: 12.10.2012 Autor: Redakcia Motoride.sk
Čitatelia: 2009 [Šport - Motocross]
Ukrajinské mesto Kyjev tento víkend privíta účastníkov motokrosu európskych národov UEM. Len dva týždne po svetovom motokrose národov v Lommeli sa v hlavnom meste Ukrajiny stretnú tímy zo 13 európskych krajín, aby bojovali o európsky titul sezóny 2012.
Usporiadateľská motocyklová federácia Ukrajiny, ktorá tento rok oslavuje 20.výročie vzniku, očakáva na "Pyrogovom" okruhu vysokú divácku návštevnosť.
Medzi štartujúcimi tímami nebude chýbať minuloročný víťazný tím z Holandska, rovnako ako druhý tím Francúzska. Slovensko bude na šampionáte obhajovať minuloročné vynikajúce tretie miesto zo Sevlieva v úplne zmenenom zložení: Tomáš Šimko ( KTM 350), Jakub Hruška ( KTM 250) a Štefan Svitko (KTM 450).
![]() |
Tomáš Šimko je ako úradujúci medzinárodný majster SR v triede MX2 považovaný za lídra tímu, v Kyjeve bude štartovať v triede MX open so štart. číslom 9. Mladý Jakub Hruška, ktorý sa len pred pár dňami vrátil zo šesťdňovej v Nemecku, kde bol členom juniorského trophy tímu SR, je II. vicemajstrom SR v triede MX2 junior za rok 2012, avšak to sa dvoch posledných majstrovských podujatí v Beckove a Čataji, práve pre povinnosti v juniorke endura nezúčastnil. V Kyjeve sa pri svojom prvom štarte na motokrose národov predstaví v triede MX2 so štart. číslom 8. Štefan Svitko, náš v súčasnej dobe najúspešnejší motocyklový jazdec, sa taktiež začiatkom októbra vrátil z ISDE 2012, kde úspešne štartoval v tíme Unimarco Slovakia Racing a v individuálnom hodnotení jazdcov klubovej súťaže obsadil v triede C2 druhé miesto. Obdobne ako Hruška i Štefan Svitko sa na takomto vrcholnom tímovom motokrosovom podujatí predstaví po prvý. Štefan Svitko bude mať v triede MX1 na drese št. číslo 7.
Z medailovej trojice roku 2011 sa v Kyjeve predstaví len Tomáš Šimko, Martin Kohút pre zranenie nemôže štartovať a Josef Kulhavý tento rok presedlal na súťaže country crossu v Nemecku.
Slovenský tím to nebude mať v konkurencii 14 tímov (13 krajín + Ukrajina má 2 tímy) ľahké. Veľmi silný tím, zložený z jazdcov majstrovstiev sveta, postavilo Taliansko: David Guarneri (12.miesto v MS MX1), Manuel Monni a Sanel Bernardin – obaja jazdci MS. Ďalším silným tímom bude v Kyjeve zaiste tím Slovínska. Tim Gaiser je juniorským majstrom sveta, Klemen Gerčar a Matevz IRT sú v prvej desiatke MS MX3 2012.
V sobotu sú na programe voľné a merané tréningy, hlavné finálové jazdy sa v Kyjeve uskutočnia v nedeľu 14.10.2012.
Zdroj: SMF
Pridané: 12.10.2012 Autor: Redakcia Motoride.sk Zdieľať
Súvisiace články:
- Pozvánka: Majstrovstvá Európy v motokrose 2012 vo Veľkých Uherciach už tento víkend - Redakcia
- Titul ME v motokrose družstiev 2012 putuje do Talianska, slováci skončili deviaty - Redakcia
- Svetový víkend pre bahniakov - dva svetové šampionáty na Slovensku už tento víkend! - Awia
Ďalšie články tohto autora:
- Martin Vaculík obhájil titul medzinárodného majstra SR
- V Portugalsku štartuje seriál ME Enduro 2025 aj s jazdcami SMF
- Dámy a páni, prichádza tak trochu iný Harley - CVO Road Glide RR
- Dunlop predstavuje inovované hyperšportové SportSmart MK4
- Nové Piaggio Beverly 310 (2025)
- Fotoreport: Výstava Motocykel 2025, Incheba Bratislava
- Fotoreport: výstava Motocykl 2025, Praha
- Inovované Piaggio Liberty - nový štýl aj technológie
- Dax, Monkey a Super Cub C125 dostávajú nové farby, príslušenstvo pre rok 2025 + rozhovor s konštruktérom
- Harley-Davidson predstavil novinky 2025: Street Glide Ultra, cestnejšiu Pan America 1250 ST a šesť inovovaných cruiserov
- ... zobraz všetky články od tohto autora

Vaše najnovšie videá:
Vtip
Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!