Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

ISSN 1336-6491 | Online: 2384 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

[] Živé sledovanie Dakar 2022::

» Dakar 2022 - 12. etapa

18:40 - Doplnený VIDEO sumár druhej polovice Dakaru 2022.

15:10 - Smutná správa z Dakaru dnes 11:30 došlo k nehode asistenčného nákladiaku s lokálnym autom na trase presunu. Žiaľ 20 ročný vodič patriaci do tímu PH Sport prišiel pri tejto nehode o život. Jeho spolujazdca transportovali do nemocne v Džide.

Motozem.sk

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 6620
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 59% (3937)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 41% (2683)

Pre vás:

Povinné zmluvné poistenie - vyber si najlepšiu cenu!

Hodnotenie: (13 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (25)  [Verzia pre tlač] Tlač

ATE moto days 2013 - Jasná

 Zdieľať

Pridané: 06.06.2013 Autor: Tomáš Hajduch - Awia
Čitatelia: 6211 [Mototuristika - Stredné Slovensko - Moto-akcia]

Uplynulý víkend patrila Demänovská dolina motorkárom, dobrodruhom ale aj fanúšikom cestovania, ktorý sa zišli na prvom ročníku ATE moto days 2013. Počasie bola nakoniec znovu o 100% lesie ako predpovede meteorológov a tak kto im neveril a prišiel určite neľutoval.

Program začínal už v piatok. Predchádzajúce daždivé dni dávali "kvapku" neistoty nad enduro školou, ale všetko sa nakoniec ukázalo ako bezproblémové.

Piatkový program - Katroš, Haro a Šišo:

 Jaro Katriňák
Jaro Katriňák

Piatkový večerný program naštartoval po večeri Jaro Katriňák svojim rozprávaním o rally Dakar a Transorientale. Celé rozprávanie prebehlo vo veľmi rodinnej atmosfére a s množstvom otázok a odpovedí. Jaro porozprával aj o zážitkoch a príhodách zo sveta endura, o zisku titulu majstra sveta a pridal aj niekoľko veselých príhod. Priamo na neho nadviazal Peter Peter Haršáni - Haro Haršáni rozprávaním o svojej účasti na Rally Intercontinetal tohto roku.

 Haro o Rally Intercontinetal
Haro o Rally Intercontinetal

Turistom na tento večer pripravil program známy cestovateľ Peter Šiška premietnutím filmu o jeho ceste po Hodvábnej ceste - po všetkých možných ***stan-och :-) Nezostalo len pri pozeraní filmu Peťo obraz na plátne dopĺňal aj hovoreným slovom.

Enduroškola s Jarom Katriňákom a testovacie motocykle:

 Enduro škola
Enduro škola

Enduroškola prebiehala na enduro trati asi 20 km od Jasnej a jazdci boli rozdelený do menších skupín aj podľa skúseností. Školu viedol známy inšruktor "Maxo" spolu s dakarským jazdcom a endurákom Jarom Katriňákom. Začalo sa základmi ako osmičky, kde Jaro osobne sledoval každého jazdca a individuálne sa mu venoval. Tréning pokračoval nácvikom brzdenia. Na trávnatej - neskôr blatovo rozjazdenej ploche dole svahom Jaro vysvetlil a ukázal správnu techniku brzdenia. Jazdilo a brzdilo sa dovtedy, kým sa jazdci výrazne nezdokonalili.

Ďalej bola na pláne pomalá "trialová" jazda v stupačkách na enduro dráhe. Cibrila sa jazda v stupačkách, práca s telom a ťažiskom pri prechádzaní rôznych prekážok vrátane zakopaných pneumatík. Tu sa už začali ukazovať aj známky únavy u niektorých jazdcov, ktorý nemali správny postoj alebo jazdili príliš kŕčovito. Podľa náročnosti sa potom pridávali ďalšie prekážky, výjazdy, zjazdy. Sem tam sa pritrafil nejaký ten pád ale všetko bez následkov.

Víkend patril hlavne motocyklom a tak nemohli chýbať ani testovacie jazdy. Na vyskúšanie boli k dispozícii hlavne cestovné endurá. Samozrejmosťou nové BMW R 1200 GS a KTM 1190 Adventure. Zastúpených bolo spolu osem výrobcov.

Testovacie motocykle:

 • KTM 1190 Adventure / 1190 Adventure R / SM-T 990
 • BMW R 1200 GS 2013 / R 1200 GS Adventure / F 700 GS
 • Yamaha XTZ 1200 Super Tenere / XTZ 660 Tenere
 • Suzuki DL 650 Vstrom
 • Honda Crosstourer
 • Kawasaki Versys / Versys 1000
 • Husqvarna TR650 Terra
 • Triumph Tiger 1200 Explorer / Tiger 800

Sobota večer - Žlté trabanty - Dan Přibán, Marek Slobodník a Južná Amerika:

Zlatým klincom programu bol sobotný večer s zaujímavými hosťami. Z Čiech do Jasnej prišiel Dan Přibán - jeden z členov expedície južnou amerikou na Trabantoch a samozrejme aj Marek Slobodník, ktorý túto cestu absolvoval a Jawe 250. Marek prišiel do jasnej na svojom pionieri na ktorom bol okrem iného aj v Kazachstane.

 Marek na svojom Pionieri
Marek na svojom Pionieri

Danova komentovaná slideshow stála určite zato. Svedčí o tom aj plná sála. Mnoho ľudí prišlo ho hotela v tento večer len kvôli Trabantom a ich ceste Južnou Amerikou. Dan s Marekom rozprávali a bavili publikum celý večer.

Na rad potom už prišla len tombola. Žrebovali sa lákavé ceny od sponzorov ale hlavne prvá cena, navigácia značky Garmin. Navigáciu nakoniec vyhrala bikerka a ako sme zistili navigáciu na motorke doteraz nemala takže radosť bola o to väčšia.

 Výhercovia: pár pneumatík a navigácia Garmin
Výhercovia: pár pneumatík a navigácia Garmin

ATE moto days bola vydarená akcia. Počasie sa v rámci možnosti držalo. Vo vysokej nadmorskej výške pri hoteli niekedy mrholilo ale len o pár stoviek metrov nižšie už bolo sucho a nič nebránilo ani testovacím jazdám a ani enduro škole. Nebudem ale veľa hodnotiť ja a prenechám priestor samotným návštevníkom.

Názory návštevníkov akcie:

Jozef Sidor - krivoklat:

 • Celkový dojem – super
 • Miesto a hotel - spoločenská miestnosť a cena výborné, asi ťažko zohnateľné, personál, izby, kuchyňa na slabej úrovni, asi zodpovedajúce cene chýbajúca možnosť ubytovať sa v stane
 • Nápad, myšlienka a realizácia – výborné, množstvo zúčastnených sponzorských značiek výnimočné

Návrhy na vylepšenie:

 • Rozdeliť úlohy na realizačný team – nemôžeš byť všade
 • V sobotu postaviť pri parkovisku registračné stanovište s informátorom
 • Dať niekde informačnú nástenku o programe, jeho zmene a novinkách
 • Dohodnúť si s niekým moderovanie akcie, vyhlasovanie programu
 • Vyplnenie prestávok a hluchých časov pri večernom programe hudbou a premietaním nejakých video alebo foto

Postrehy z fotoškoly:

Kedže som zo súkromných dôvodov prišiel na aute, z prezentovaných súčastí programu stretnutia som sa mohol zúčastniť len video a foto školy. Účasť na tejto aktivite bola dosť slabá, záujemcov bolo asi 5 kusov, z toho sa na vyššej úrovni foteniu nevenoval asi nikto. Prednášajúci sa nám v prvej časti snažili vysvetliť základy umeleckej fotografie, kompozíciu, ohniskové vzdialenosti, zlatý rez, svetlo, detail, polodetail a podobne. Našťastie, chalani prednášajúci boli tiež motorkári a po našom priznaní sa, že fotíme compactom a aj mobilom, zľahka klesli na našu úroveň a výborne sme pokecali o dokumentačnom fotení pre vlastnú potrebu, o cestách, motorkách... Aj napriek tomu, sme dokázali preniesť niektoré prvky kvalitných fotografií preniesť do našich „dokumentačných“ fotiek pre vnúčatá.

Michal Fraňo (Fmoto - testovacie motocykle BMW):

Akcia konanná v Jasnej tento víkend sa mne ako organizátorovi mnohých akcií zdala na prvý ročník perfektne zvládnutá v mototuristickom štýle... Veľa informácii, nie masovo orientovaná akcia, množstvo skúsených cestovateľov pre odovzdanie cenných skúseností, ideálne turistické počasie, umiestnenie akcie v krásnom a motorkovo členitom kraji a bezkonfliktný priebeh. Myslím že každé zlepšenie by bolo len na mínus akcie J Jedine kvôli predvádzacím jazdám bolo menej záujemcov, keďže ľudia sa striedali na enduro tréningu a na jazdách.... Možno kvôli využitiu testovacích motocyklov a obslúženiu väčšej mäsy ľudí by som skrátil interval striedania na motocykloch ...
Enduro škola bola bez chyby a každý z ľudí ktorý sa vrátil (aj keď mal pád) mal len pozitívne ohlasy a chválil, že mu to veľmi pomohlo a rozšírilo obzor na jeho motocykli....
Moje deti sa tiež tešili, keďže akcia sa niesla v rodinnom duchu a tým pádom sa tešíme na ďalší ročník...

Marián Tonkovič:

Milan je človek stvorený na to, aby ľudom robil radosť. Prvý krát ma roztešil, keď mi zohnal ušatý tankvak na moju nedávnu ázijskú cestu. Druhý krát ma vzrušil na ATE moto „deji“ 2013, kedy okrem bezchybnej organizácie a dobrého programu dokázal zabezpečiť aj hviezdne obsadenie celej akcie. Zlatým klincom bolo zajazdiť si v pätách s dakarskou super legendou Jarom a podvedome vnímať jeho fundované rady a pokyny. Maxova choreografia dopĺňala celkovú atmosféru, ktorá ma privádzala do stavu blížiacemu sa „vyvrcholeniu“. Milan, rob to takto ďalej!

Maroš

Kateřina Mannheimová

Milane byl to super víkend, náramně jsem si to užila – poměr cena/výkon byl naprosto nad očekávání. V enduroškole budu rozhodně pokračovat a bude určitě těžké najít něco s podobnou kvalitou.

Peter Šiška:

ATE - DAYS bola super. Klobúk dolu, ako sa podarilo dať dokopy toľko moto na vyskúšanie. Večerné programy boli tiež v pohode, zaujímaví hostia. Trochu škrípala organizácia, ale na prvý krát sa to dá odpustiť. Človek sa učí na vlastných chybách. Teším sa na ďalší ročník.

Roman Olšav

Zúčastnil som sa aj s priateľkou ATE moto days a veľmi sa nám akcia páčila, super ubytko, strava, parádny program, škola jazdenia no akcia na vysokej úrovni veľká spokojnosť.

Peter Haršáni - Haro

Cesta za Profesorom

Nezúčastňujem sa motostretnutí akéhokoľvek druhu. Dokonca ani tých pre cestovateľov, lebo typickým pútnikom jednej stopy nie som. No pozvanie na ATE stretko ma oslovilo hlavne z jednej príčiny: bude tam Katroš a veľa kamarátov. A tak po potvrdení možnosti trénovania v teréne sadám na motorku a poberám sa smerom do Jasnej.

Cesta v daždi a bez zabudnutých zrkadiel je zážitkom až na Liptov, tam svieti slnko a vysúša mokré handry. Na CC trať do Vavrišova prichádzam suchý, aby ma zmáčal vlastný pot. Ale hlavne vychutnávam prítomnosť neprekonaného guru slovenského motocyklizmu. Jaro je ako vždy uvoľnený, priateľský a majstrovský. Učí panicov na hrochoch jazde po teréne. Aj toto vie majstrovsky, pretože byť PÁNOM jazdcom a PÁNOM pedagógom je súdené málokomu. Najskôr okrem Jara nikomu. Lietam po krásnej trati, pozostávajúcej zo zmesi všetkého. Výjazdy a zjazdy, rolety, potok, blato, les, kamene, tráva.... Proste enduro raj. Potom Jaro posudzuje môj vynovený podvozok a upozorňuje na pár nedostatkov. Vďaka!

Po presune na Záhradky nás čaká po guláši rozprávanie o Dakare, TransOrientale a o Afrike. Všetko pekne po poradí: najprv Katroš, potom Haro. Lebo tak to má byť: najprv profesor a za ním nepodarení žiaci. Po prednáškach bohužiaľ musím za povinnosťami domov. Na Donovaloch pri 0°C spomínam na ranné africké presuny a o druhej ráno po 100 km hmly parkujem doma. Škoda predčasného odchodu z evidentne vydarenej akcie, Milan sa pochlapil a natesnal do víkendu zrejme všetko možné. Snáď o rok sa zadarí na dlhšie.

Ďalšie fotografie z akcie nájdete tu.

Pridané: 06.06.2013 Autor: Tomáš Hajduch - Awia Zdieľať

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (13 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (25)  [Verzia pre tlač] Tlač

Galéria ku článku: