Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

ISSN 1336-6491 | Online: 860 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Motozem.sk

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 8962
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 58% (5237)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 42% (3725)
Hodnotenie: (15 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (23)  [Verzia pre tlač] Tlač

Touratech Travel Event 2013 - adventure víkend na Liptove v úžasnom počasí

 Zdieľať

Pridané: 18.09.2013 Autor: Tomáš Hajduch - Awia
Čitatelia: 6234 [Mototuristika - Stredné Slovensko - Moto-akcia]

Obľúbený Travel Event sa tohto roku presunul na Liptov, nechýbali najnovšie motorky, doplnky, veľkokapacitný stan s premietaním nadupaných filmov a prezentácií z ciest, enduro škola a ani adventure geocaching súťaž na sobotu. Počasie nám prialo a ukázalo Liptov a Oravu v tom najlepšom svetle...

Text: Tomáš Hajduch - Awia
Foto: Tomáš Hajduch - Awia, Feri Zubal - zeON, Ivan Sklenár - Ivanxr125l
Video: Tomáš Hajduch - Awia, Jozef Balara

Do Liptovskej Sielnice som dorazil okolo piatej, zaplatil vstupné na bráne a vybavil poplatok za kempovanie na recepcii kempu Villa Betula. To už sa z každej strany ukazovali rôzne známe tváre, úsmevy, privítanie a nejaký ten pohárik v ruke. Ten však zatiaľ odmietam so slovami, že si chem vyskúšať ešte trialovú trať. Niečo podobné sme budovali ešte na Enduro Challenge na Touratech Travel Meetingu v 2009. Tentoraz ale nástrahy trate pripravil Milan Holý z českej enduroškoly.

 Stan rýchlo postavený, ideme jazdiť
Stan rýchlo postavený, ideme jazdiť

Chvíľu obzerám iných jazdcov, aby som zistil ako trať vyzerá, ale dlho sa nezdržujem. Už prvá prekážka - slalom - vyzerá poriadne utiahnutá. Jazdiť v stúpačkách a rýchlosťou kroku mi problém nerobí, ale aj tak som slalom na prvý pokus nedal, bolo to naozaj náročné. Ďalšia prekážka z paliet ma nemohla zaskočiť, rovnako ako úzky koridor s pravouhlou zákrutou, či prejazd pomedzi brvná simulujúce koľaj. Potom trochu krúženia okolo komína z gúm a prišlo na rad prenesenie fľaše pravou rukou z jedného pultu na druhý. Ani toto mi problémy nenarobilo, GS ťahá dobre aj bez pridania plynu iba na spojke. Posledná prekážka, taký drevenný mostík cez gumy, a som v cieli tréningovej trate.

 Tréningová trať - adventure trialu
Tréningová trať - adventure trialu

Takže celkom bez chyby to nebolo. Každá prekážka mala čosi do seba a na každej sa dalo zakiksovať. Asi najťažší bol slalom, ktorý potom Milan trochu zjednodušil a dal gumy bližšie k sebe. Po pár jazdách ma však už vyhnali, priestor dostala mini Enduro škola pre každého kto mal záujem.

Touratech Travel Event 2013
Touratech Travel Event 2013
Touratech Travel Event 2013
Touratech Travel Event 2013

Milan Holý vysvetlil všetkým veľmi stručne a zrozumiteľne základy jazdenia v teréne na ťažkej motorke, ako si ju nastaviť, ako ju riadiť, ako pracovať telom, ako jazdiť v stúpačkách a všetko predviedol aj v praxi. Potom sa na trať vrhli čerstvý "učenci" A Milan každému dával dobré rady. Tréningová trať sa zo západom slnka uzavrela a chlapi sa pustili do prestavby a úprav na nasledujúce ráno, kedy sa tu odohrá prológ Adventure Geocachingu.

 Milan Holý - enduroškola
Milan Holý - enduroškola

Účastníci sa v tom čase už presunuli do rozmerného stanu, kde boli pripravené na premietanie filmy a komentované slideshow ako: videocestopis z potuliek po Turecku od Landala, Albania Rally od Ivana Sklenára, fascinujúci Irán od Viktora Musila či KAUKAZ od Petra Šišku. Premietanie pokračovalo do neskorej noci. Liptov však dal už najavo, že leto skončilo a napriek teplému počasiu počas dňa sa pekne ochladilo. Ľudia sa postupne zbiehali pri prístrešku, kde horela vatra. A tak sa kecalo, plánovalo a zabávalo až do rána.

Touratech Travel Event 2013
Touratech Travel Event 2013
Touratech Travel Event 2013
Touratech Travel Event 2013

Sobota plná jazdenia - Adventure geocaching:

Minulý rok som sa počas Travel eventu flákal niekde v Albánsku a tak som vtedajšiu novinku Adventure geocaching nevyskúšal. A tak som si tohto roku mohol odbiť svoju premiéru. Rozprava začala o 9:00 ráno a Majo v nej vysvetlil všetko čo bolo treba vedieť a zároveň zverejnili 9 vybraných skrýší na Orave a Liptove. Musím povedať, že si dali naozaj záležať a vybrali asi to najlepšie:

  1. Hájnikova žena
  2. Mlyny Oblazy
  3. Rio de Klin
  4. Vychylovka
  5. Slovenský orloj
  6. Čierny váh
  7. Tam kde líšky dávajú dobrú noc - Magurka
  8. Cestou aj necestou - Veľký Šturec
  9. Lúčanský vodopád

Touratech Travel Event 2013
Touratech Travel Event 2013
Touratech Travel Event 2013
Touratech Travel Event 2013

Adventure geocaching začal prológom - trialovou traťou, na ktorej sa dalo získať až 10 bodov. 2 body za účasť a 1 bod za každú čisto prejdenú prekážku. Chalani trať trochu pomenili, pridali prekážku - trojicu brvien a na miesto, kde sa 3x krúžilo rozhádzali veľké balvany. Zmenami prešiel aj slalom. Ako to vyzeralo si môžete pozrieť na tomto videu, ktoré natočil jeden z účastníkov:

Video: Touratech Travel Event 2013 - enduro škola s Milanom Holým

Ja volím stratégiu menej je viac. Na konci sezóny už mám najazdené dosť a napriek ukážkovému počasiu sa dohadujem aj s jastericom a Marekom na krátkom výjazde. Na triale sa staviam do radu medzi poslednými a beriem si 10 bodov na začiatok. Potom už vyrážame po asfalte smerom na priesmyk Huty až na koniec obce Huty smerom na Veľké Borové, kde odstavujeme motorky a vydávame sa pešo k Mlynom v Kvačianskej doline. Odtiaľto je to asi 15 minútová prechádzka, ktorá sa dá zvládnuť aj moto oblečení a čižmách.

 Kvačianska dolina - Mlyny Oblazy
Kvačianska dolina - Mlyny Oblazy

Mlyny na mňa spravili veľký dojem a aj preto som si doprial dosť času na fotenie a natočil aj krátke video o tejto raritke. Je to naozaj krásne mieste.

Video: Kvačianska dolina - Mlyny Oblazy

V priestoroch Gátorovej píly bola schovaná pečiatka geocachingu a tak získavame ďalšie 4 body do súťaže. Toto miesto bolo najlepšie ocenené, pretože k nemu bolo potrebné ísť pešo. Po návrate k motorkám sa nás tam zišla už poriadna partia. Niekto navrhuje že pozná šotolinovú cestu - skratku smerom na Oravu a tak neváhame. Vo väčšej skupine prechádzame do Chlebníc. Bol to pekný úsek. Tu ale zastavujem, pretože my chceme ísť do Malatinej. Krátka otázočka u miestnych chlapov a už nás posielajú na lesnú cestu. Sme traja a pekne sme si tento úsek cesty vychutnali. Stretli sme len 15 ročného chalana na 46 ročnej Jawe s ktorým sme pokecali a užívali sme si nádherný výhľad z hrebeňa na Oravu. Z Malatinej pokračujeme cez Osadné priesmykom na Lúčky a stojíme na lúke v sedle s výhľadom na Veľký aj Malý Choč.

 Malý a Veľký Choč, škoda že proti slnku :-)
Malý a Veľký Choč, škoda že proti slnku :-)

V Lúčkach si daváme skvelý obed v reštike pri vodopáde, nachádzame ďalšiu skrýšu (1 bod) a stretávame dokonca Mareka Slobodníka, ktorý zabieha novú Jawu 250-tku, ktorú nedávno kúpil. Potom sa už vraciame do kempu. 15 nazbieraných bodov z geocachingu v hodnote 15 EUR vymieňam za tričko a fľašu. Zo súťažiacich som v kempe medzi prvými. Časový limit je do 17:00. Žiaľ nie všetkým sa podarilo prísť včas.

 Testovacie motorky doviezli aj chalani z Motoshopu Žubor - vyskúšať sa dali najnovšie stroje
Testovacie motorky doviezli aj chalani z Motoshopu Žubor - vyskúšať sa dali najnovšie stroje

Ja však využívam svoj čas na prebehnutie sa a dávam si Kvačiansku dolinu ešte raz, tentoraz po svojich a odspodu. Aspoň som zobral pečiatku a ušetril Majovi cestu. Večer rýchlo sprcha v kempe a znovu bohatý program. Najprv predstavenie českej cestovnej agentúry „Endurovýpravy“, potom Fotoreport - enduroškola Milana Holého. Majo zaradil neplánovane aj Landal-ov Černobiľ no a potom to už bol Tibet – Radek Vinarský a BLÍZKY VÝCHOD – Daniel Bučko.

Potom už nasledovalo vyhlásenie výsledkov súťaže a odmenenie víťazov Adventure Geocachingu. Majo sa rozhodol venovať cenu aj corvette, ktorá sa pustila na trať prológu v sedle Hondy CBF 250 a ako jediná prešla, aj keď s pomocou, všetky prekážky na cestnej motorke. Posledná prekážka jej síce nevyšla a Hondu mierne "odhodila", ale inak to zvládla a všetko dopadlo OK. Ako posledná na tento večer bola pripravená premiéra najnovšieho filmu Herberta Schwarza z cesty po najväčšom africkom ostrove - MADAGASKAR. Samozrejme posedenie pri ohni aj tento večer pokračovalo do skorých ranných hodín. Nie je sa čomu ani diviť, veď pri ohni bolo oveľa teplejšie ako v stanoch. Teplota v noci vraj klesla až na 0,7 stupňov celzia.

 Corvetta si na trati prológu aj trochu zalietala...
Corvetta si na trati prológu aj trochu zalietala...

Záver:

Travel Event znovu nesklamal. Akcia, na ktorej sa stretli všetci priaznivci cestovania po cestách aj necestách, okorenená trialovou traťou, enduroškolou, testovacími motorkami a perfektnými filmami a prezentáciami z ciest. Počasie bolo tohto roku neskutočné, krásne jasno, čo ale v noci znamenalo aj "Liptovsky" chladno. Adventure geocaching bol pripravený profesionálne na vysokej úrovni a každý zúčastnený si odniesol nejakú tú zaujímavú cenu. Nakoniec ceny bol v celkovej hodnote 1600 EUR a "vysúťažili" ste všetko. Perfektne bola pripravená aj trialová trať a dobré rady od Milana Holého. Už teraz sa môžeme tešiť nato čo pre nás vymyslí Majo o rok.

Touratech Travel Event 2013
Touratech Travel Event 2013
Touratech Travel Event 2013
Touratech Travel Event 2013

Pridané: 18.09.2013 Autor: Tomáš Hajduch - Awia Zdieľať

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (15 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (23)  [Verzia pre tlač] Tlač
Advertisement

Galéria ku článku: