Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

ISSN 1336-6491 | Online: 1105 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Sumoto Brno

Anketa:

Mal by sa podľa teba Dakar vrátiť do Afriky?

Spolu odpovedi: 243
Áno, to sú terény kam patrí: 67% (163)
Nie, južná amerika je super: 33% (80)

Pre vás:

Povinné zmluvné poistenie - vyber si najlepšiu cenu!

Hodnotenie: (5 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (9)  [Verzia pre tlač] Tlač

Ivan Jakeš aj Štefan Svitko pred štartom Rally Dakar 2014

pošli na vybrali.sme.sk

Pridané: 04.01.2014 Autor: Redakcia Motoride.sk
Čitatelia: 6422 [Šport - Rally]

Slávna Rely Dakar už čoskoro predstaví strhujúce súboje medzi motoristickou elitou sveta. Na štart 36. ročníka známej vytrvalostnej súťaže, ktorá sa uskutoční 5. - 18. januára 2014 v Južnej Amerike sa postaví aj myjavský rodák Ivan Jakeš.

Seriál článkov - Dakar 2014:

| Seriál článkov: Dakar 2014 |

Naživo - Priamy prenos zo štartovnej ceremónie Dakaru 2014 z Argentíny:

Pred malou chvíľou prešiel Ivan Jakeš cez pódium počas otváracieho ceremoniálu Rely Dakar 2014.
Pred malou chvíľou prešiel Ivan Jakeš cez pódium počas otváracieho ceremoniálu Rely Dakar 2014.

Priamy prenos je už ukončený.

Po vlaňajšom 4. mieste v celkovom poradí, kedy si pripísal najlepší slovenský výsledok v histórii Rely Dakar, bude veľmi ťažké udržať si popredné priečky v jednotlivých etapách i v celkovom poradí. Motocyklový pretekár z Brezovej pod Bradlom pred jeho 7. akarským štartom venoval prípravám celý rok. Po operácií ramena a všeobecnej príprave, by mal byť silným súperom pre mnohých favoritov vďaka kvalitným konzistentným výkonom počas väčšiny etáp posledného ročníka. Overené tréningové metódy a kvalitné zázemie tímu môžu opäť prekvapiť zdatnú konkurenciu. Veľkou výhodou oproti minulým ročníkom je továrenská úprava súťažného motocykla KTM 450 Rally Replica. So štartovým číslo 16 vo farbách Nad Ress Adventure Teamu sa štyridsaťročný jazdec zaradí medzi viac ako 450 účastníkov z 38 rôznych krajín, z toho 176 v motocyklovej kategórií.

Mapa Dakar 2014

Organizátori situovali etapy Rely Dakar 2014 na územie 3 štátov – Argentína, Bolívia a Čile. Náročné 13 - etapové dobrodružstvo sa začína 5. januára v najväčšom argentínskom meste Rosario a končí v čilskej prístavnej metropole Valparaíso. Prológ v Rosariu bude už tradične predstavovaním jazdcov s prejazdom pomedzi divákov a dokončením prvej etapy. V bivaku sa od prvého dňa bude nachádzať viac ako 2500 ľudí vrátane organizačného zabezpečenia, pretekárov s tímami, 250 zástupcov médií zabezpečujúcich TV prenosy, 50 lekárov a 70 kuchárov. Oproti minulým ročníkom menší počet etáp prináša so sebou vyššiu intenzitu tlaku na účastníkov a ich tímy. Už od prvých etapových kilometrov čakajú pretekárov dlhé prejazdy s náročnými meranými úsekmi. Po 6. etape bude všetkých pretekárov čakať oddychový deň, po ktorom príde oveľa náročnejšia druhá časť rely. Veľkou novinkou pre motocyklové kategórie sú 7. a 8. etapa s označením „maratónske“, ktoré preveria všetkých jazdcov na motocykloch a quadoch. Spolu 2702 km v dvoch etapách (1590 km meraných úsekov) vytvárajú ešte strategickejší priebeh celého Dakaru. Jazdci sa počas týchto špeciálnych etáp, naplánovaných po oddychovom dni, budú musieť spoľahnúť na ich osobné možnosti bez akejkoľvek tímovej pomoci. Každá nasledujúca etapa v druhej časti rely bude veľkým bojom vyžadujúcim si komplexné jazdecké kvality.

Video: Ivan Jakeš - Rally Dakar 2014 - pred štartom, Rosario, Argentina

"Na štarte bude viac ako dvadsať pretekárov, ktorí majú ďaleko lepšie podmienky ako my na Slovensku, kde prípravu ešte stále riešime na akejsi amatérskej úrovni. Nemôžem zaplatiť ľudí, ktorí by sa starali o množstvo vecí, ktoré musím manažovať a vybavovať sám. Aj z týchto dôvodov si myslím, že umiestenie v prvej desiatke je mojim reálnym a príjemným cieľom. Všetky umiestenia nad piatu priečku by boli fantastické,“ povedal Jakeš a dodal: „Silno sa však budem snažiť, aby som bol lepší ako vlani.“

Osvedčený základ Nad Ress Adventure Teamu sa nemení, zostáva v zložení Marián Smyčka (vodič sprievodného vozidla, kondičný tréner) a Jaroslav Beran (mechanik). Zaujímavosťou je, že Jakešov tím posilní Juraj Topor (kuchár, pomocník v bivaku), člen skupiny Tublatanka. Ivana Jakeša čaká 8734 km etáp (3506 km prejazdov a 5228 km meraných úsekov) v rozmedzí viac ako 4000 m. n. m.. Na Rely Dakar 2014 bude zastupovať Slovensko aj Štefan Svitko taktiež v motocyklovej kategórií.

Zaujímavosťou na tlačovej konferencií (30. decembra) bolo predstavenie helmy, ktorou bude Ivan chrániť svoju hlavu počas Rely Dakar 2014!
Ivan Jakeš - prilba Dakar 2014
Zaujímavosťou na tlačovej konferencií (30. decembra) bolo predstavenie helmy, ktorou bude Ivan chrániť svoju hlavu počas Rely Dakar 2014

Zdroj: Ivan Jakeš - fanklub - Miroslav Kolárik, Foto: Jaroslav Jindra

Po úspešných prebierkach je aj Štefan Svitko:

Po 14-hodinovom lete dorazil do Argentíny aj SP Moto tím, ktorého súčasťou je tohto roku aj Štefan Svitko. Tím rovnako absolvoval úspešne technické prebierky a je už v bivaku.

Štefan Svitko - Dakar 2014 - pred štartom
Štefan Svitko - Dakar 2014 - pred štartom

Štefan Svitko - Dakar 2014 - pred štartom
Štefan Svitko - Dakar 2014 - pred štartom
Štefan Svitko - Dakar 2014 - pred štartom
Štefan Svitko - Dakar 2014 - pred štartom

Pridané: 04.01.2014 Autor: Redakcia Motoride.sk pošli na vybrali.sme.sk

Seriál článkov - Dakar 2014:

| Seriál článkov: Dakar 2014 |

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (5 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (9)  [Verzia pre tlač] Tlač
Advertisement

Galéria ku článku: