Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

ISSN 1336-6491 | Online: 1447 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | BIKE ROKA 2019 | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Sumoto Brno

Anketa:

Mal by sa podľa teba Dakar vrátiť do Afriky?

Spolu odpovedi: 622
Áno, to sú terény kam patrí: 60% (375)
Nie, južná amerika je super: 40% (247)

Pre vás:

Povinné zmluvné poistenie - vyber si najlepšiu cenu!

Hodnotenie: (17 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (70)  [Verzia pre tlač] Tlač

UKONČENÉ PRIHLASOVANIE!!!: Voľné jazdy na motokárovom okruhu v Dunajskej Strede, 25.6.2016

pošli na vybrali.sme.sk

Pridané: 16.06.2016 Autor: Romoto
Čitatelia: 5962 [Novinky - Pozvánka]

Na sobotu 25.6.2016 pozývame záujemcov na ďalší – druhý diel jazdenia pre radosť na Gokartovej dráhe v Dunajskej strede v tomto roku.

Priatelia , kamaráti a dámy, záujemcovia o jazdenie pre radosť.

Na sobotu 25.6.2016 pozývame záujemcov na ďalší – druhý diel jazdenia pre radosť na Gokartovej dráhe v Dunajskej strede v tomto roku. A hneď teraz všetkým nám želáme bezpečné jazdenie. To je najdôležitejšie, jazdiť tak, aby sme si nikto neublížili.

No a na úvod, máme pár noviniek. Osvedčená trojica zo Záhoria G&F&M opäť prisľúbila intenzívnu pomoc, vrátane prístreškov, ktoré nám naposledy pri daždi veľmi pomohli. Nejde len o prístrešky. Gabika zvládla zapisovanie a triedenie tak, že sa nikto nesťažoval. (Je nielen praktická, ale aj ... no radosť sa u nej zapísať na listinu strachu). Filip urobil toľko fotiek (vraj cez 2000) , že bude divné, ak sa niekto bude sťažovať, že tam nie je. A Mikulec , namiesto toho, aby nás vychovával, bol odsúdený na mávanie žltou vlajkou. (usporiadateľ = hanba)

Plánujeme posilniť službu mávajúcu vlajkami pri trati na nebezpečných miestach a pri regulácii vjazdu a výjazdu z trate. Tým pádom by zostalo Mikulcovi viacej času, aby sa nám mohol venovať radami o jazdení.

DS1

Zdravotná služba

Pri podujatiach nad 100 ľudí je takmer povinná sanitka. V takom počte sme ešte neboli, ale aj tak plánujeme zabezpečiť profesionálnu zdravotnícku službu, ktorá bude celý deň v areáli. Pevne verím, že jej pomoc nebudeme potrebovať. Zdravotníci samozrejme nebudú v areáli zadarmo. Myslíme si ale, že o nejakom príplatku na deň na jazdca pri okamžitej zdravotníckej starostlivosti nemôže byť reč o tom, že je to neoprávnené. Robíme to pre to, aby naše jazdenie bolo čo najzodpovednejšie.

Zmena systému jazdenia

Malá zmena, ktorá sa nám osvedčila už pri jazdení 11.6. , bude systém štyroch jázd v jednej hodine. Ukázalo sa, že aj 15 minút intenzívneho jazdenia dá zabrať a 45 minút oddychu príde vhod.

Sme v jednaní s pánom, čo prevádzkuje bufet. Nejaké jedlo, nápoje aj s nealko pivom, káva atď. Vrátane sedenia pred bufetom. Čo vy nato?

Ak bude bufet, nebudú teplé nápoje (kofola a minerálka) z našej dodávky. Ak bufet nebude, nápoje budú ako zvyčajne.

Prosím vás, hlavne nováčikovia, pozorne si prečítajte zásady bezpečného jazdenia, ráno pred jazdami bude o tom krátka rozprava. Druhú rozpravu plánujem na konci obedňajšej prestávky (tá bude od 12:00 do 13:00).

DS3

Dôležité

Dôležité upozornenie: rukavice a topánky. Pri poslednom jazdení nám tam vbehol na trať chalan bez rukavíc a obuté mal plátenky s členkovými ponožkami. Prosím vás, buďte k sebe zodpovední. Myslím si, že hocijaké akciové kožené rukavice za pár eur môžu predísť nepríjemným zraneniam dlaní. V sobotu som sa aj za zošuchol odhadom asi v 40 km/h rýchlosti. Výsledkom bola trocha odratá kombinéza a topánka. Som si istý, že pri textile alebo rifliach by boli následky oveľa horšie. Chalan, čo spadol doobeda na Dukovi, mal kožu. Trocha sa otriasol a jazdil ďalej. Posledný pád dňa bol v textile a vyzeral dosť bolestivo. Každý pád je samozrejme iný, ale čím lepšia ochrana jazdca, tým to môže mať menšie následky.

Teraz nepríjemná téma: hlučné výfuky. V diskusii po posledných jazdách som tie hlučné výfuky nazval „motardisti“. Správne sa to má nazývať iba „hlučné výfuky“, lebo aj v prípade iných strojov budeme požadovať nejakú rozumnú hranicu hluku. Bolo by škoda, keby zaúradovala nejaká podpisová akcia a mesto by nám jazdenie neumožnilo.

Zmena prezentácie - od 8:00 a jazdenie už od 9:00 (ak nám to teplota trate a okolia dovolia) do 12:00 a potom od 13:00 do 18:00 (ak bude sila) .

Čo sa týka poplatku za účasť je zmena. 25 eur je pri platbe vopred, 27 eur na mieste, od rána od 9:00 do 12:00 15 eur. Od 13:00 do 18:00 je cena 23 eur. Po 15:00 to je 5 eur za jazdu.

Platby sú vrátane zdravotnej pomoci.

DS2

Dôležité upozornenie

Doplnené zásady bezpečnej jazdy počas voľných jázd

*sme rôzni motorkári, máme rôzne motorky, vek, návyky a rýchlosť. Nie je hanbou prejsť o rýchlostný level nižšie, ale zároveň je občas nápomocné nájsť odvahu a posunúť sa do rýchlejšej skupiny. Tieto posuny robíme preto, aby v skupinách jazdili porovnateľní , t.j. približne rovnako rýchli jazdci a tiež kvôli tomu, aby sme celé jazdecké pole rozložili do troch jázd s približne rovnakým počtom účastníkov.

*modrá vlajka neznamená okamžité absolútne spomalenie a odpratanie sa na okraj trate do trávnatého pásu. Znamená, že ak je za mnou niekto rýchlejší, tak počas najbližších pár zákrut mu bezpečne uhnem tak, aby ma predbehol. Najlepšie je uvoľniť mu priestor na vnútornej strane zákruty. Ak má rýchlejší jazdec kratšiu dráhu, predbiehanie by malo byť rýchlejšie a bezpečnejšie. Pozor na „križovanie“ dráhy. Predbiehanie po vonkajšom / dlhšom oblúku prináša väčšie riziko vybehnutia do trávy. Modrú vlajku vidia obaja aktéri – ten pomalší a aj ten rýchlejší. Znamená to akt spolupráce, nie paniky. My nie sme pretekári, aby sme volili defenzívnu stopu, ako to robil svojho času Alex Baros pri GP 500. V diskusii už odznelo pár návrhov. Ja sa prikláňam za to také inštinktívne cítenie.

*nie vždy je jasné, kto koho dobehol a kto koho chce predbehnúť. Občas sa nájdu vyrovnané dvojice, ktoré spolu jazdia a tak máličko aj súperia. Ale ten zadný ani nechce pred toho predného predbehnúť a ten predný si nie je istý , čo ten zadný chce. Môžeme vám dať znamenie modrou vlajkou, napr. rozpažením, že nám nie je jasné, kto je ako rýchly. Občas pomôže kolegiálna výmena miest a o nejaký čas je jasné, kto je z dvojice rýchlejší.

*zavedieme rozpravu nielen pred jazdením, aj počas jázd. Obyčajne pribudnú noví účastníci a zrazu je na trati pár problémov kvôli nedostatku informácií. Návrh je, že napr. po dvoch hodinách jazdenia sa urobí krátka, cca 5 minútová rozprava na informovanie o momentálne vzniknutých problémoch. T.j. preskupenie jazdcov do tried, informácia o spôsobe predbiehania, zmena poveternostných podmienok, prípadne upozornenie na určité rezervy v jazdení (bez urážky!)

*prosíme vás, zabezpečte si čo najlepšiu ochranu. Osobne si myslím, že prilbu tu nikto na hranu nedá. Aj tá lacnejšia tu splní svoju funkciu. Dúfam, že tu nikto neudrie hlavou o dráhu tak, že sa mu prilba rozletí. Tu problém nevidím. Skôr sa prihováram za čo najlepšiu ochranu ďalších častí tela.

*Pri akomkoľvek páde sú prvé na rade ruky. Existuje veľa pohodlných rukavíc, čo ochraňujú pri jazde hlavne pred muchami, ale tu sú treba rukavice, čo aspoň na chvíľu odolajú asfaltu. Jazdenie bude povolené len v kožených rukaviciach.

*všetky tie teniskové topánky sú možno vhodné do mesta. Tu je treba počítať s tým, že pri páde aj pri menších rýchlostiach povrch dráhy neuveriteľne rýchlo strúha obuv. Navrhujeme - majte dobrú obuv. V teniskách vás na trať nepustíme.

*kto raz padol v rifliach alebo textile a šúchal sa aj keď iba pár metrov, mohol by rozprávať. Obe veci sú dobré pre pohodové jazdenie, keď je predpoklad pádu minimálny. Na okruhu sa toto nebezpečenstvo zranenia mnohonásobne zvyšuje. Osobne si myslím, že aj jednoduchšia / staršia koža je lepšia ako textil. Existuje viacej možností, ako sa do cenovo výhodnej kože navliecť. Napr. vraj v Rakúsku sa dá koža zohnať za veľmi dobré ceny. Jazdenie v motorkárskych rifliach a textile bude povolené.

*laická rada: nevyužívajte pri jazde úplne celú šírku dráhy. Okraj je obyčajne zaoblený smerom dolu. Je tam namaľovaná biela čiara s pochybnými priľnavými vlastnosťami a navyše tam býva vynesená špina z dráhy. Ak si naplánujete výjazd až na túto časť a niečo vás pri prejazde zákruty prekvapí, tak pokračujete , v lepšom prípade po tráve, v horšom prípade na tej tráve spadnete. Skúste si prejazd zákruty naplánovať o niečo menej hranične ako Rosi a Marquéz.

*ako sa priblížiť k ideálnemu prejazdu zákruty. Tu sú dva ideály a potom my všetci ostaní. Tie prvé dva sú Marquéz a Rosi, no a potom sme my všetci ostanými s prejazdami v štýle: ako tá predposledná zákruta vydala na nájazd do tej nastávajúcej...

*na nete je veľa inštrukcií o optimálnom prejazde zákrut. Skúste sa na to pozrieť. Toto naše jazdenie nie je odborná (moto)škola na prejazd zákrut. Toto je jazdenie pre radosť, aj keď žiaľ, niekedy celý víkend s nesprávnymi návykmi. Minulý rok nám veľmi pomohol trpezlivý Mikulec, ale keďže má iné aktivity/povinnosti, skúsme si pomôcť sami.

*podľa mňa je veľmi dôležité, najprv sa naučiť jazdiť vo vyrovanom tempe a v bezpečnej stope. Nemusí to byť veľmi rýchle. Stačí, aby dobrzďovanie, prejazd zákrutami a výjazd bol bezpečný, pod kontrolou. Tzv. komfortné – pohodové jazdenie. Ak nastane táto stabilizácia, môžeme sa počas 40 min vydýchavania pozrieť na „konkurenciu“. Vždy sa dajú nájsť prednosti aj nedostatky. Vidieť, čo robia nesprávne a v čom sú lepší. Ale o tieto skúsenosti sa isto každý rád podelil aj v chládku pod hlavným stanom.

*ak máme jazdu pod kontrolou, môžeme postúpiť k veľmi trpezlivému procesu zrýchľovania. Milimeter po milimetríku, sekundu po sekunde. Ak sme dostatočne trpezliví, tak tu sme všetci. Tu ukončím moje mentorovanie.

*stanovisko „traťových komisárov“ má tú výhodu, že je z neho vidieť na podstatnú časť trate a dáva aký-taký prehľad o tom, čo sa tam deje. Že nie je celkom bezpečné, sme si uvedomili až tento víkend. Asi by sme ho mali zasunúť „hlbšie“ k padoku. Prehodnotíme to.

*parkovanie motoriek na parkovisku pri „hlavnom stane“ je vec dohody. Tu by som problém nevidel.

*vesty pre fotografov a pomocníkov sú dobrý nápad, to by nemal byť problém, vrátane farebného rozlíšenia. Dal by som tak, že „komisári“ oranžoví a „ostatní“ zelení. Treba ale podotknúť, že títo ľudia – fotografi (okrem úplných nováčikov) majú cit, kde a ako sa bezpečne pohybovať. Až zvažujem, či ich nenápadné civilné oblečenie nebude pre jazdcov menej rušivé ako krikľavá zelená vesta. Je to na diskusiu.

*pripravíme aj druhú žltú vlajku pre dobrovoľníkov na mávanie v problematickom vracáku.

*počet jázd je samozrejme každého osobná vec. Skúsenosť nám ukazuje, že čím rýchlejšie aktér jazdí, tým rýchlejšie nastáva úbytok fyzických síl. Bez hanby – jazdci jazdiaci relaxačne vydržia viacej jázd ako tí, ktorí jazdia s väčším nasadením. Skúste reálne prehodnotiť svoje možnosti. Ja viem, že každý si chce jazdenie užiť do samého večera. Je treba ale zodpovedne odhadnúť svoje schopnosti. Uvediem Feriho slová po páde: „Dokelu, prečo som sa neposlúchol, že tá minulá jazda bola dnes tá posledná...“ Preto navrhujeme jazdiť nie poslednú, ale predposlednú jazdu. 

Zoznam prihlásených

Por.č.MenoNickPlatba
1Matej BujalkoLajkoáno
2Peter GorfolJelcanáno
3Roman KorpasKropi
4Peter Luknarchooki
5Juraj Sangalaáno
6Lukas Klestinec
7Branislav StruharBrano342
8Peter CiganikVaranáno
9Jaroslav JurigaBflame
10
11Juraj KovacFilipKalka
12Peter KacabaPK88áno
13Lubor SupekSupi
14Roland Culak
15Roman HavlinBzucoáno
16Miroslav PolakCukero
17Matus Varholikmavorak
18Milan Dubenmino
19Peter KrajcopeterK600áno
20Milan SebenFloyd
21Matej Kilikáno
22Milan Mladek
23Martin Vulgan
24Ivan Urbannorainicome
25Tomas Sebok
26Alex KeherRacing Starsáno
27Peter HolubkovicPito
28Michal KnezovicTheMick54
29Mario KmetikStylez
30Soma GorbeSoma27áno
31Ivana Kunikova
32Martin Ruczáno
33Karol GlassaKarci
34Filip RakarFilip
35Marek Domarackyáno
36Roman MinarikRomanko
37Michal PerinaHerecáno
38Martin Skvarkoskrkoo

Kde to je:

Mapa:

Motokárová trať Dunajská Streda

Gokartová dráha v Dunajskej Strede – Zásady bezpečnej jazdy počas voľných jázd

Organizátor: mabia trnava, s.r.o. , Zavarská cesta 11/A, 917 01 TRNAVA

Každý účastník má platný vodičský preukaz na riadenie motocykla vo svojej kategórii.

Všetci jazdci sa musia pred podujatím zúčastniť bezpečnostnej inštruktáže – tzv. rozpravy jazdcov.

Vjazd:
Vjazd na okruh je povolený iba na určenom mieste a v rámci časových kategórií dohodnutých pred jazdami.

Výjazd:
Každý účastník je povinný ukončiť jazdu najneskôr v nasledujúcom okruhu po signalizácii usporiadateľom o ukončení jazdy.

Zastavenie na okruhu:
Zastavenie na okruhu je povolené len v prípade mechanickej poruchy alebo v prípade kolíznej situácie. Vzhľadom k tomu, že sa nejedná o športové podujatie organizované ako preteky alebo príprava na preteky, trať nebude zabezpečená traťovými komisármi mávajúcimi vlajkami ako pri pretekoch alebo pri iných športovo-pretekárskych podujatiach. Ak je jazdec nútený vonkajšími okolnosťami zastaviť na okruhu, je dôležité, aby tak urobil s ohľadom na čo najväčšiu bezpečnosť. Odporúča sa, aby motocykel odstavil čo najďalej od trate, pokiaľ možno za bariérou alebo v zóne, kde nebude ohrozený ďalšími jazdcami. V zákrutách je to napr. na vnútornom a nie na vonkajšom okraji dráhy. Je dôležité, aby sa v prípade nehody pohybovalo po dráhe čo najmenej účastníkov. Ak to okolnosti umožnia, ostatní účastníci musia byť včas upozornení o nehode napr. mávaním rúk.
V prípade akékoľvek podozrenia , že technický stav vášho motocykla ohrozuje ostatných účastníkov, napr. unikajúca kvapalina, mechanické poškodenie alebo iná okolnosť - ihneď
zastavte na vhodnom mieste .

Predbiehanie:
Pri džentlmenoch , a to my chceme byť, platí jednoduchá zásada:
Ak ma niekto rýchlejší dobehne, znamená to, že mu umožním predbehnutie akonáhle to bude možné. Vhodné je uhnutie na okraj dráhy alebo signalizácia rukou. Rýchlejší jazdci musia trpezlivo čakať dovtedy, pokým si nie sú istí tým, že ich pomalší kolega zaregistroval a svojim jazdným manévrom im umožní predbehnutie. Najbezpečnejšie je predbiehanie na rovinkách.

Hlučnosť:
Každé vozidlo používané na okruhu , musí spĺňať hlukový limit. Odporúčaný limit je zväčša od 98 do 105dB na 75% maximálnych otáčok (výkonu) pri meraní vo vzdialenosti 0.5metra od výfuku, alebo od 96 dB do 101dB pri meraní 10 m od vozidla pri jazde.

Jazdci
sú povinní používať vhodné ochranné prostriedky. Odporúča sa jednodielna kožená kombinéza, kožené rukavice s ochrannými protektormi , vhodná obuv a homologizovaná ochranná prilba.

Organizátor podujatia si vyhradzuje právo neumožniť jazdiť jazdcom s nedostatočnou ochranou, t.j. bez prilby, rukavíc, bez protektorov tela a nôh. (napr. prilba bez homologizácie, tenisky, rifle a pod.)
Turistické verzie oblečenia spĺňajúce bezpečnostné podmienky budú povolené.

Pamätajte si :
Zákaz žuť žuvačku na okruhu počas jazdy - nebezpečenstvo udusenia!
Iba výborný technický stav vášho motocykla vám dovolí sústrediť sa na jazdu a nie na motocykel.
Pamätajte na včasné doplnenie benzínu do vašej palivovej nádrže.
Studené pneumatiky majú menšiu priľnavosť, nepodceňujte ich zahriatie na pracovnú teplotu. Na tomto okruhu to môže trvať aj tri okruhy a aj potom treba byť pri prvých náklonoch opatrný.
Treba brať do úvahy, že pneumatiky s vyšším kilometrovým výkonom, t.j. ktoré sa tak „nezodierajú“ a viacej sa používajú na cestovných motorkách, nemajú taký grip ako tie, čo sú určené na športové motocykle.

Organizátor podujatia nie je zodpovedný za:
- technický stav zúčastnených motocyklov, nerobí ich technickú prebierku a teda nenesie prípadnú zodpovednosť vyplývajúcu z ich technického stavu,
- zdravotnú spôsobilosť účastníkov podujatia a nie je kompetentný rozhodovať o ich účasti a spôsobilosti na tejto akcii,
- účastníkov pod vplyvom alkoholu, liekov, drog alebo omamných látok , ktoré by mohli spôsobiť ospanlivosť alebo iné zdravie ohrozujúce reakcie,
- následky vzniknuté použitím nesprávneho oblečenia a ochranných prostriedkov,
- následky vzniknuté nedodržiavaním bezpečnostných pokynov.

Je prísne zakázané:
-akékoľvek jazdecká činnosť vedúca k poškodzovaniu vecí a majetku. Sem patrí najmä tzv. gumovanie, teda zodieranie pneumatiky na dráhe
-znečisťovať priestor gokartovej dráhy ropnými produktami a to najmä olejom, benzínom a brzdovou kvapalinou
-počas jázd sa zdržiavať v nebezpečných zónach v blízkosti trate

Prijatie rizika:
Svojim podpisom prijímam predstavujúce nebezpečie zranenia alebo smrti a súhlasím s účasťou na svoje vlastné riziko na základe prečítania a odsúhlasenia možných rizík v súlade so všeobecnými predpismi.

V prípade akýchkoľvek pochybností sa účastníci odmietajú tejto akcie zúčastniť.

Prehlásenia:
Všetci zúčastnení svojim podpisom potvrdzujú, že si pokyny náležite prečítali a porozumeli im.

V Dunajskej Strede 25.6.2016

meno a priezvisko: č.o.p.: .......................................................... podpis

Pridané: 16.06.2016 Autor: Romoto pošli na vybrali.sme.sk

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (17 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (70)  [Verzia pre tlač] Tlač

Body a Trasy v tomto článku:

Galéria ku článku:

Galéria

Galéria

Galéria

Motocykel 2019

Adamoto KTM

Tričko Motoride.sk

Tričko a šiltovka pre všetkých priaznivcov servera MotoRide...
Zasielanie tovaru obnovené!

Tričko

Šiltovka motoride.sk.
Šiltovka

Vtip

Pridal: Toman
Žena, je ako sklenený pohár na víno...
Keď nasliníš prst a jazdíš po okraji, vydáva zvuky.

Ďalšie vtipy »