Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

ISSN 1336-6491 | Online: 1130 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Motozem.sk

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 8147
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 59% (4788)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 41% (3359)
Hodnotenie: (3 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (3)  [Verzia pre tlač] Tlač

Hellas Rally Raid - bol som a chcem zas

 Zdieľať

Pridané: 02.03.2017 Autor: josip
Čitatelia: 2853 [Šport - Rally]

Grécka HRR bola známa najskôr pod názvom Evia Rally Raid. Prvé ročníky sa uskutočnili na ostrove Evia a boli súčasťou Balkan Offroad Marathon. Akcia sa potom v roku 2013 presunula do okolia mesta Lepanto. V 2016 sa HRR vrátila na Eviu a ročník 2017 bude opäť v okolí mesta Lepanto a Nafpakos v blízkosti Korintského prieplavu.

HRR je typický roadbookový pretek, vedúci po krásnych horských šotolinách severného Grécka ponad strže a priepasti, čím je objektívne nebezpečný. Oproti Rally Albania má viac do rýchla koncipované trate a preto je vhodný aj pre ťažšie kubatúry. Zároveň má veľkú logistickú výhodu, ktorú predstavuje stabilný bivak. Charakteristické sú dobre spracované itineráre. Tiež veľké a časté výškové rozdiely ju robia zaujímavou a vyhľadávanou. Povrchy tvorí mix štrkov, šotoliny, hliny, blata, brodov, šutrov a v ročníku 2016 boli zaradené aj pláže. Jednoducho všetko. Aj krajinne sa absolvuje všetko od horských ciest a lesov po lúky a hrebene s nádhernými výhľadmi na okolitú krajinu (len keby v špeciáloch bol čas sa kochať :-D ).

Hellas Rally 2016
Hellas Rally 2016

HRR trvá 6 dní a je ozaj namáhavá. Okrem prvého dňa sa denne vstáva o 5:00, štartuje sa o 6:00 a do cieľa sa prichádza o 18:00. Potom treba urobiť údržbu, absolvovať rozpravu a nachystať roadbook. Vcelku poriadna zaberačka. Typickým štýl jazdy je napáliť to do zákruty, drift, plný plyn na krátkej rovinke, opäť zákruta a tak dokola približne 300 km denne. Na kameňoch a šotolinách dostávajú zabrať hlavne pneumatiky a pri agresívnom jazdcovi je nutnosť ich výmeny po každom dojazdení etapy.

Hellas Rally 2016
Hellas Rally 2016
Pretek je hojne vyhľadávaný jazdcami z celej Európy, Slovákov a bratov Čechov nevynímajúc a zúčastňujú sa jej v rámci preddakarovskej prípravy aj známe mená zo seriálu FIM cross-country rally. V kategórii moto tu zbieral v 2013 prvé skúsenosti Ondro Klymciw. V 2015 sa rally zúčastnil jazdec KTM Factory teamu Sam Sunderland, ktorého po jeho výlete z trate do 30 metrovej rokliny zachraňovali aj naši jazdci Maťo Benko a Tóno Zboran. V 2016 na dakarskom špeciáli KTM štartoval Števo Svitko, ktorý počas tvrdého boja o prvé miesto s Farresom ukázal ducha rally a fair play a svojmu konkurentovi počas etapy dva krát požičal benzín a tým sa pripravil o isté víťazstvo. Na záver mu bola udelená cena Fair Play.

Z ďalších CZ/SK účastníkov Dakaru na HRR jazdil David Pabiška, Janko Zaťko a v kategórii štvorkoliek nesmrteľný Pepa Macháček a Martin Plechatý.

Hellas Rally 2016
Hellas Rally 2016
Štartové pole obsahuje približne 120 až 130 štartujúcich čo je viac než slušná konkurencia. Pretekov sa zúčastňujú jednotlivci bez podporného teamu alebo jazdci, ktorí majú zabezpečený full servis prostredníctvom asistenčných organizácií (napr. Desert Rose Racing z UK, Memo Tours z NL) respektíve továrenské tímy (KTM, TOURATECH).

Z pohľadu pretekárskej techniky je na rally zastúpená hlavne trieda do 450ccm, jednovalce nad 600ccm a dvojvalce sú postupne na ústupe. Jazdí aj pár quadov a SSV bugín.

Súčasťou rally je aj trieda Adventure Raid určená pre jazdcov, ktorí si netrúfnu na ostrý štart, ale chcú okúsiť chuť rally a pretekárskeho bivaku. Táto trieda sa jazdí za pomoci GPS (nie podľa itinerára) a má skrátené a menej náročné etapy.

Hellas Rally 2016
Hellas Rally 2016

Ročníka 2017 HRR sa chytá zúčastniť zhruba desiatka jazdcov zo Slovenska, veľká časť z nich pod hlavičkou Slovak4RallyTeamu.

Partneri S4RT pre sezónu 2017
Partneri S4RT pre sezónu 2017

Pridané: 02.03.2017 Autor: josip Zdieľať

Súvisiace články:

Hodnotenie: (3 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (3)  [Verzia pre tlač] Tlač
styx-std-05-10

Galéria ku článku:

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria