Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

ISSN 1336-6491 | Online: 990 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Motozem.sk

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 8485
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 59% (4977)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 41% (3508)
Hodnotenie: (5 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (6)  [Verzia pre tlač] Tlač

CROATIA RALLY 2017 – vstupenka do sveta veľkých rally pretekov

 Zdieľať

Pridané: 15.02.2017 Autor: cacho
Čitatelia: 5904 [Šport - Rally]

V máji sa uskutoční ďalší ročník populárnej rally. Opäť sa jej zúčastní početná slovenská výprava. Povedzme si teda viac o tomto podujatí.

Predstavenie

Je to 6-dňová orientačná, výlučne motocyklová/štvorkolkárska rally v Chorvátsku. Štart a ubytovanie je v mestečku Primošten, hotel ZORA. Ubytovanie je úplne na parádu, polpenzia, že sa človek určite prežerie.

Prvý deň je krátky prológ do 50 km, potom etapa cca 200km, ďalší deň cca 400km. Nasleduje deň voľna a zase 400km a na záver 200 km. Jednotlivé ročníky sa od tohto scenára odchyľujú len minimálne. Pre rok 2017 je naplánovaných celkovo 1250km a 9 rýchlostiek.

V každej etape, okrem prológu, sú 2 rýchlostné skúšky v dĺžke 15-25 km. Prevažne sa motáme po kamenistých, šotolinových cestičkách (vyjazdených a dvojstopých), ale vždy sa nájde aj nejaké blatko, jemne trialové úseky a sem tam aj celkom slušné výjazdy a zjazdy. Posledné dva ročníky bol jeden deň rally daždivý a počasie dokáže zmeniť niektoré vtipné výjazdy na zmes mokrých kameňov a hlinitého maglajzu.

Pred štartom prológu
Pred štartom prológu

Rally Croatia je, podľa mňa, určená pre jazdcov, čo už majú nejaké skúsenosti s roadbookom, ale je menej náročná ako napr. HELLAS rally v Grécku. Hlavný rozdiel je, že v Chorvátsku človek musí makať hlavne v rýchlostnej skúške, kdežto v Grécku sa musí makať úplne celý deň, keďže počet meraných kilometrov je tu výrazne vyšší (keď sa ideš vymočiť, strácaš čas). V Chorvátsku máš časový limit, do ktorého musíš dôjsť na štart RZ a ten limit sa dá celkom v pohode zvládnuť. Nemôžeš sa špárať v nose, ale keď ideš stabilným tempom, mal by si v pohode štart RZ stihnúť.

Orientácia sa rieši len „obrázkami“, t.j. žiadne azimuty. Itineráre sú spravidla dlhé a navigácia intenzívna.

Na štarte špeciálu
Na štarte špeciálu

Spomienky na Croatia Rally 2016

Laňďal, Josip a Samifumi sa zúčastnili rally v roku 2015 a nakazili celkom slušný počet ľudí v enduro komunite. Zišlo sa nás tam tucet (nie obrazne, ale doslova!). Vznikol krásny Slovenský bivak, hneď vedľa nás boli bratia Česi, takže nás bolo ešte viac. Nálada bola super, pípa s pivom išla permanentne a všetci naokolo nám závideli :-). K Pípe sme mali napokon aj elektriku na chladenie, ale to je dlhší príbeh z kategórie „čo sa stalo v Primoštene, zostane v Primoštene“.

Väčšina pretekárov tam malo aj svoje rodiny, takže to bola polo dovolenka a polo pretek. Ženušky s deťmi sa čvachtali v bazéne, jedli pizzu, popíjali vínko a chlapci sa potili na miestach, kde sa točil Winnetou. Získali sme veľa skúseností, pričuchli k veľkej rally a skoro všetci aj úspešne dokončili.

10204812134263021_6655518956469206684_n

Samozrejme nejaké zranenia, pády a jemné poškodenia našich moto museli byť. Ale celkovo si myslím, že môžeme našu účasť považovať za úspešnú, hanbu sme si neurobili. Hlavná spomienka skoro po roku je na 400km etapu, ktorá sa išla komplet v lejaku. Toto bolo naozaj pre nás amatérov náročné a je pravda, že v tento deň to aj veľa riderov vzdalo. Keď som večer vyzul čižmy, prsty som mal biele a rozmočené ako huspenina. Žena mi načapovala pivko a povedala „Nesťažuj sa , ty si si to vybral!“. Mala pravdu :-)

Pohľad amatéra

Nikdy som nejazdil motokros alebo enduro. Som človiečik odchovaný na SIMSONe a JAWE 350. Prišli deti a na moto nebol čas ani peniaze. Ale pred cca 8 rokmi som si kúpil XT660 a začalo toto dobrodružstvo. Keď som v stupačkách prešiel po lúke a už som myslel, že som Katriňák.

Cacho v prológu
Cacho v prológu

Vyskúšal som niekoľko jednodňových rally u nás a v CZ. S malým Čížkom som jazdil 2 roky a bola to brutal sranda. Zamiloval som si jazdenie podľa roadbooku. Hlavne ma teší, že v takejto rally má šancu aj slabší jazdec, ako ja, urobiť celkom slušný výsledok, lebo treba používať aj hlavu. Nie je to len o držaní plynu, ale aj o výdrži a navigácii. RALLY CROATIA bolo zatiaľ TOP čo som išiel. Na HELLAS rally alebo rally ALBANIA som ešte nedorástol jazdecky.

Prečo sa prihlásiť

Už teraz viem že tam bude minimálne 8-9 Slovákov. Bolo by nás aj viac, len termín sa kryje z HELLAS RALLY a skúsenejší rideri idú tam. Ak máš chuť zažiť dobrodružstvo, dobre si pojazdiť, mať toho večer plné zuby a spoznať nové ksichty, pridaj sa k nám. Potrebuješ roadbook, merač vzdialenosti (RNS alebo ICO), nejaké zbytočné euráše a chuť.

V cieli preteku
V cieli preteku

Rally komunita sa nám opäť trochu rozrastá, čo je super. Síce v tejto krajine nemáme na ružiach ustlané, ale my sa nevzdáme.

Cacho

moto-pretek-jan
moto-pretek-jan

Pridané: 15.02.2017 Autor: cacho Zdieľať

Súvisiace články:

Hodnotenie: (5 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (6)  [Verzia pre tlač] Tlač
Advertisement

Body a Trasy v tomto článku:

Galéria ku článku:

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria