Anketa:
Hellas rally 2021 aj so Slovak4RallyTeam na stupňoch víťazov
ZdieľaťPridané: 31.05.2021 Autor: Landal
Čitatelia: 4425 [Šport - Rally]
Dve motorky a dve buginy štartovali na tohtoročnom "hellase" pod farbami Slovak4RallyTeam. Po úvodných peripetiách bola účasť veľmi úspešná.
Deň pre štartom Hellas rally ´21 mal byť pohodový deň „na rozjazdenie“ a vykľul sa z toho deň márnej snahy a sklamania. Hojgyho bugina má problém s prevodovkou, zo zahrievacej jazdy nič nie je a otáčame do bivaku. Všetci buginári (Rišo, Lukáš, Hojgy a Samo) sa do toho okamžite púšťajú. Závada: zlomená vidlička a nejaký problém s nejakými kolieskami. Hľadajú sa možnosti náhradných dielov alebo opravy/zvarenia poškodených. Vidličku sa darí zvariť až neskoro večer po peripetiách, ktoré narušili moju predstavu o ochote a spolupatričnosti v bivaku.
Prevodovka sa skladá, skúša, rozoberá, skúma, skladá, skúša, rozoberá, skúma... O pol noci je stále nefunkčná a už nie je síl ani času pokračovať. Frustráciu by sme mohli baliť na kilá a predávať. Do prológu odštartujú dve motorky (Robi a Laňďo) a jedna bugina (Špaňďo a Luky). Hojgy so Samčom nevidia veľkú nádej na pokračovanie. Ani letecká expres doprava dielov (ktoré na Slovensku sú k dispozícii) nič nerieši, nakoľko aj to je na 3-4 dni.
Prológ mal byť podľa organizátora rýchly a pohodový, a ďalšie dni už viac technické. Nemali sme z neho tento pocit. Prvý jazdecký deň začínal vyslovene endurovo a až v druhej polovici sa jazdili rally pasáže. V štartovej listine sme boli s Robim rozhodení s veľkým odstupom, ale predpokladám, že pre ďalšie dni už budeme viac pri sebe (zoradení podľa etapových časov) a budeme mať na prejazdoch a štartoch do „rýchlostiek“ o sebe prehľad. Špaňďovci s buginou idú až hodne neskôr.
V bivaku medzitým pokračuje snaha o opravu prevodovky. Po vylúčení všetkých iných možností (Patras, Atény) a preverení, že v celom Grécku nie sú potrebné náhradné diely sa Hojgy so Samovou pomocou pustil znovu do prevodovky s tým čo mali. Trochu zbrúsiť, trochu ohnúť, trochu improvizovať... Niekedy poobede prevodovka na sucho radí! Bugina sa skladá s už výrazne lepšou náladou. Za tmy je stroj pojazdný! Svet je zrazu úplne iný, farebnejší a dnes pôjdeme spať v úplne inej nálade. Na štarte 2. etapy je už tým v plnej sile a tak tomu bude už po všetky ďalšie dni.
Predpoveď počasia hlásila pre celé trvanie rally nulové zrážky a veľké teploty. Už dlhšie pred pretekom taktiež nepršalo. Dôsledok je taký, že som ešte nezažil tak prašnú rally. Nejde ani tak o údržbu vzduchových filtrov, na to sme pripravení. Problém to spôsobuje najmä pri dobiehaní a predbiehaní. Navigácia pri jazde za niekým je silne sťažená a celková slabá až nulová viditeľnosť skôr spôsobuje, že dobiehajúci jazdec musí všetku pozornosť venovať trati a snahe o predbehnutie a skôr sa spoliehať, že ten predbiehaný naviguje dobre – čo sa ale nemusí vyplatiť.
Dozor nad jazdcami má organizátor vďaka zariadeniu Stella Evo 3, nazývanému všetkými „Stela“. Pre nás sú to prvé preteky s touto frajerinkou. Stela je vysoko prepracovaný GPS sledovací systém so všetkými funkciami tripmastra. Organizátor ho dátovo kŕmi údajmi z itinerára a preto Stela zvukovo a graficky upozorňuje na nebezpečenstvo na trati, hlási pred vami stojaceho pretekára a taktiež hlási predbiehanie iným pretekárom. Toto všetko sú výrazné bezpečnostné prvky a veľmi dobre a rýchlo sme si na pomoc od Stely zvykli.
Tretí súťažný deň sa vydávame na maratónsku etapu, ktorá má 410 km a zavedie nás do horského mestečka Kamperisi, kam nám organizátor dopraví len obmedzené množstvo vecí, a odkiaľ sa budeme tretí deň vracať 270 km etapou späť do stáleho bivaku. Kilometrovo to teda vyzerá na najväčšiu zaberačku celej rally. V ďalšom priebehu sa ale ukazuje, že náročné terény a jazda vo vysokom tempe si vyberá svoju daň postupne, a paradoxne sa nám motorkárom jazdili horšie nasledujúce dni. Robi bol jednoznačne najrozbitejší posledný deň, kedy sa mu podľa jeho vlastného hodnotenia išlo zle po všetkých stránkach, a za mňa bola najhoršia piata (krátka) etapa. Aj toto ale k rally patrí, je potreba rozložiť sily na dlhých 7 dní a skoro 2000 kilometrov. Buginári majú svoje vlastné starosti, a tými sú pred očami miznúce dezény pneumatík a najmä defekty. S pribúdajúcimi dňami sa povážlivo zmenšuje počet použiteľných pneu a posledný deň už idú vlastne na formulových slikoch.
Vynikajúce (i keď náročné) trate, skvelé počasie, prekrásne scenérie, fungujúce stroje. Je tu vôbec nejaká slabina? Áno je, a dosť podstatná – sme tu totiž na navigačnej rally. Tou slabinou je nekvalitný itinerár. Chyby sú v údajoch vzdialeností, tvare križovatiek, ale aj v chýbajúcich značeniach niektorých nebezpečných vracákov nad roklinami. V tomto hodnotení sa zhodujú všetci jazdci, ktorí o chybách v itinerári spontánne hovoria počas tankovacích a neutralizačných prestávok.
Všetky štyri posádky postupne, deň za dňom stúpame v poradí. Máme šťastie, vyhýbajú sa nám neriešiteľné problémy alebo vážne pády. Drobné položenia nestoja za reč. Najmä na motorkároch sa ale prejavuje dlhodobá záťaž. Asi od tretieho dňa začínajú tŕpnuť dlane a každú etapu začíname „kŕčovou tridsiatkou“ – to je prvých cca 30 kilometrov, počas ktorých tŕpnu prsty a ja dôležité rozcvičovať ruky, aby boli stále funkčné. V opačnom prípade prejde tŕpnutie až do úplnej strnulosti a necitlivosti prstov, kedy ich neovládate a nie je možné stlačiť ani spojku ani prednú brzdu. Okolo tridsiateho kilometra to pravidelne prestáva – našťastie!
Záverečná etapa má mať meraných len niečo cez 70 km a všetci dúfajú, že to bude také rozlúčkové povozenie. Ja-jaj... aká naivita. Začína sa z ostra endurovým zjazdom, potom cez koryto potoka s balvanmi a pokračuje sa technickými výjazdmi s kamenistými vracákmi. 20 km slušného endura, ktoré sa len pozvoľna preklápa do poslednej 30-ky, ktorá je naozaj tou rally bodkou za veľmi vydarenou Hellas rally.
V konečnom zúčtovaní sme obsadili skvelé výsledky:
Moto (143 strojov):
Róbert Bodor: celkovo 38. a 24. v triede M3
Martin Landl: celkovo 33. a 2. v triede M4
SSV : (32 strojov):
Richard Špánik a Lukáš Sauberer: 13.
Jozef Heuger a Samuel Theis: 16.
Veľká vďaka patrí partnerom:
Shell
Contec Plus - spojovací materiál
Macula - poisťovacie služby
Rustymoto91
Merax - chladiaca technika
Styx
Lanhelp Plus - účtovné služby
WPC Koliba
Moto Raptor
StopDirt
Ethen Slovakia
Michelin
KTM SK/CZ
Metanova
Juventa.sk
Urpiner
Pridané: 31.05.2021 Autor: Landal Zdieľať
Súvisiace články:
- Juraj Varga víťaz gréckej Hellas Rally 2023! - Redakcia
- Juraj Varga víťazom Hellas Rally v Grécku! - Redakcia
- Hellas Rally Raid - bol som a chcem zas - josip
- Hellas Rally 2016 - šestica Slovákov úspešne v cieli, Benko a Zboran na stupňoch víťazov - Awia
- Ako sa plnia sny: Lanďal na Tunisia Desert challenge 2021 - Landal
- Organizátori Dakaru zvažujú rýchlostné limity a ďalšie zmeny na zvýšenie bezpečnosti pre rok 2021 - Awia
- Maciek Giemza z Poľska sa stal víťazom Greece Rally 2020 - Redakcia
- Farres víťazom, Svitko druhý - Hellas Rally Raid 2017 v Grécku - Redakcia
- Všetko naopak: Africa Eco Race 2021 nebude, Dakar 2021 bude - haro007
- Štefan Svitko víťaz El Chott Rallye de Tunisie 2013 - Redakcia
Ďalšie články tohto autora:
- Lanďal s otcom v cieli Intercontinetal Rally 2024, Ružové jazero, Senegal
- Ako sa plnia sny: Lanďal na Tunisia Desert challenge 2021
- To the Dunes and back III
- Cesta na PanAfrica rally 2020
- Potrebujeme Tvoju pomoc pri H-PRO Čelendž a Contec XL rally 2019!
- Registrácia na Contec Rally a Enduro víkend 2019
- Contec enduro a rally víkend
- To the dunes and back II - tréning na sahare je šťastne za nami
- To the dunes and back II - 2019
- S4RT ide na Saharu
- ... zobraz všetky články od tohto autora