Anketa:
Navigačná technika za pár drobných - urob si sám roadbook a tripmaster
ZdieľaťPridané: 20.04.2017 Autor: abalach
Čitatelia: 20290 [Technika - Elektrika]
Sezóna hobby rally sa nám už pomaly začína, a tak by som sa chcel podeliť alebo inšpirovať podobných pacientov s mojou výzbrojou na orientačné preteky.
Jasné, odjazdiť sa da väčšinou na „večerníčka“, prípadne „svačinový box“ s palubákom alebo cyklopočítačom, ale pre taký ten „rally“ pocit som si začal kutiť svoje.
Asi ako väčšina z vás, nemám prístup k špeciálnemu náradiu a obrábacím strojom, takže všetko je šité na bežné garážové podmienky a základné náradie.
TRIPMASTER
Osobne som najskôr skúšal jazdiť podľa palubného PC, aj keď s možnosťou korekcie, ale s miniatúrnymi číslicami mimo zorného uhla (990 ADV). Neskôr som skúsil cyklopočítač, ale tiež sa mi to nejako nepozdávalo (jazda na PART, bez možnosti korekcie), tak som začal pátrať, čo by sa dalo použiť. Ako úplný elektroamatér som náhodou na nete narazil na Arduino, a reku skúsim, veď prinajhoršom hodím na zem a postúpam :-).
Pri snorení po nete som našiel pár DIY cyklopočítačov, z ktorých som bral inšpiráciu (a sem tam i riadok kódu :-)). Prelúskal som sa pár inštruktážnymi článkami a začal objednávať z ebayu. Najtvrdším orechom bol asi výber vhodného displeja a prispôsobenie programu k nemu. Čitateľnosť displeja na priamom slnku nie je veľmi dobrá, riešim to plastovým tienidlom (niečo ako býva na GPS).
Po pár experimentoch som dospel k finálnej verzii, ktorá je už ako tak použiteľná.
Návod
Čo budeš potrebovať:
1. Arduino Nano (1 ks),
2. Displej (1 ks),
3. Menič napätia LM317 (v prípade napájania 9V batériou netreba),
4. Snímač (reed switch) (1 ks),
5. Konektory (2x2 pin a 1x4 pin) - voliteľné
6. Hlinnikovú krabičku (1 ks - Ruso dik za tip:-),
7. Tlačidlá (3 ks),
8. Odpory 10kΩ (4 ks),
9. Odpory 1 x 1,5kΩ, 1 x 240Ω (v prípade napájania 9V batériou netreba),
10. Prepájacie káble na spájkovanie,
11. Magnet,
12. USB – USB mini B kábel.
Na dodanie budeš čakať cca 2 - 3 týždne, teda máš dostatok času na inštaláciu programu (všetko sa dá zohnať určite aj v SR a pravdepodobne skôr).
1. Nainštaluj si free Arduino IDE program
2. Nainštaluj si knižnicu pre Tlačidlá do PC (download ZIP), a pridaj v Arduino IDE (Projekt – Zahrnúť knižnice – Pridať ZIP knižnicu)
3. Môžeš si otvoriť a prezrieť priložený program (.ino) prípadne editovať časy stlačenia tlačidiel atď.
4. Ak už budeš mať v rukách Arduino Nano, nahraj doň program pomocou USB kábla
nastav v programe dosku : Nástroje – Doska: Arduino Nano,
nastav COM port : Nástroje – Port COM,
nahraj program : Projekt – Nahrať (čakaj pár sekúnd).
Keď budeš mať všetko potrebné, pospájkuj to podľa schémy (obr. 3) pripoj na napájanie (stačí mať pripojené k PC cez USB kábel) a otestuj funkčnosť tlačidiel/senzora.
Krabičku si uprav a napasuj to všetko dnu. Treba vyrezať okno pre displej a vlepiť plexi (obr. 4) a prípadne pridať montážne skrutky.
Momentálne sú v programe základné funkcie (podľa mňa pre potreby hobby rally postačujúce):
- meranie prejdenej vzdialenosti s rozlíšením na dve desatinné miesta,
- možnosť korekcie + /- , pri dlhšom stlačení tlačidla o väčší krok,
- možnosť nastavenia obvodu kolesa [mm] (súčasne stlačiť + a – na cca 3 sec. a potom nastavuješ po 1 mm),
- nulovanie prejdenej vzdialenosti (tlač. 0 – dĺžka stlačenia voliteľná).
Rád by som, keby sa programu chytilo viacero zanietencov a postupne sa vylepšoval, a prípadne sa pridávali iné funkcie. Síce som to ako prvotinu dostal do ako tak funkčného stavu, ale znalec sa asi bude za hlavu chytať, keď sa pozrie na kód :-).
V aktuálnom programe ešte nie je doriešené ukladanie tripu po celkovom vypnutí napájania z dôvodu obmedzeného počtu zápisov do pamäti Arduina (budem riešiť zápisom na micro SD), ukladá sa iba posledne nastavený obvod kolesa. Ale veľmi to ani netreba, keď ráno zapnem tripmaster, tak večer vypnem bez potreby priebežného ukladania.
Ovládače (obr. 5) som robil jednoduché, z plastu alebo z hliníku (pílka, pilník, vŕtačka), tlačidlá by mali byť vode odolné.
Podľa potreby sa môžu vodiče doplniť konektormi, rýchlejšie sa to potom montuje a demontuje, ja používam tie z linku (2 a 4 pinové).
Snímač treba potiahnuť na 2-žilovom kábli ku prednému kolesu (obr. 6) a urobiť preň držiak. Niekam na kotúč ešte pripevniť obyčajný magnet.
ROADBOOK
Ak by bola v minulom roku súťaž o najrýchlejšie pretočenie roadbooku, pravdepodobne by som sa aspoň v nejakej kategórii umiestnil na popredných priečkach :-). Preto som tento rok vsadil na niečo pomalšie.
Keď som v garáži našiel povaľujúci sa kúsok hliníkového plechu, bolo o zimnej zábave rozhodnuté, a stále funkčný minuloročný model z elektro krabice musel ísť bokom (obr. 7).
Nožnice, pilník, vŕtačka, zverák a o chvíľu sa už sa točí. Žiadna prehnaná presnosť, stačí, keď to bude fungovať.
Pohon RB som našiel v šuflíku (v minulosti z objednaný ani neviem načo z ebayu) - miniatúrny 6V DC motorček s prevodovkou. Bol som prekvapený, aký krútiaci moment má ten krpec.
Páčkové posúvanie RB som už robil, tak som chcel teraz vyskúšať tlačidlový posuv. Na zmenu otáčok DC motora som použil tzv. H-bridge (2 tlačidlá, nejaké odpory a tranzistory). Remenice sú len plastové a bez voľnobežky, ale je možný aj ručný posuv. Na 1 sezónu to postačí. Priehladný kryt z plexiskla je utesnený samolepiacím tesnením a je upínaný pomocou gumičiek.
Celú zostavu som robil s tým, aby bola rýchla montáž/demontáž, a aby bola použiteľná na EXC aj 990. Uvidíme, ako na tom bude zostava pevnostne po prvom kotrmelci :-).
Bol by som rád, ak by moja „nakolenerobota“ mohla poslúžiť ako inšpirácia pre začínajúcich jazdcov, alebo ešte nerozhodnutých potencionálnych účastnikov XL cupu (ako aj iných regionálnych punk rally :-), ktorí nechcú na začiatok vysoliť nemalé dukáty za niečo, čo nevedia, či ich bude vôbec baviť.
Program: XL TRIPMASTER
Pár ďalších nekvalitných foto z výroby na: imageshack.cz/palo
Blúdeniu zdar!
Pridané: 20.04.2017 Autor: abalach Zdieľať