ISSN 1336-6491 | Online: 1527 | Redakcia

Intenzívne brzdím oboma brzdami: 60% (15789)
Hodnotenie: (4 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (15)  [Verzia pre tlač] Tlač

Známe preteky Pikes Peak už nebudú pre motocykle

Pridané: 17.08.2021 Autor: Redakcia Motoride.sk
Čitatelia: 2874 [Šport - Cestné Motocykle]

Race to the Clouds (Preteky do oblakov) alebo Pikes Peak International Hill Climb v americkom štáte Colorado oficiálne zrušil všetky štartovacie triedy pre motocykle. V minulosti na ňom boli veľmi úspešné značky Ducati a KTM.

Organizátori nijako nezakrývajú, že za ich rozhodnutím je veľký nárast úmrtí súťažiacich motocyklistov. Poslednou obeťou bol Carlin Dunne, ktorý zahynul tesne pred cieľom pretekov v júni roku 2019. Po jeho úmrtí usporiadatelia štarty motocyklov pozastavili.

Nárast nehôd prišiel po tom, čo bol v roku 2012 vyasfaltovaný celý úsek trate. Odvtedy sa do pretekov zapájali oveľa silnejšie a cestnejšie stroje. Organizátori preto kládli čoraz komplikovanejšie podmienky účasti, napríklad motocykle museli mať rovné riadidlá a jazdec vzpriamený posed. Výkonový limit však nikdy nezaviedli. K ťažkým zraneniam a úmrtiam prispel najmä fakt, že horská trasa nemá takpovediac žiadne únikové zóny, jazdec jednoducho narazí buď do skaly, stromu, alebo letí dole do rokliny.

Pikes Peak je verejná cesta na vrchol kopca. Počas pretekov býva uzavretá; štart je vo výške 2 862 metrov nad morom, cieľ v 4 300, pričom jazdci musia na 20-kilometrovej trati prejsť 156 zákrut. Preteky tu majú tradíciu už od roku 1916.

Na Pikes Peak bola úspešná najmä Ducati s modelom Multistrada, nazvala po ňom aj najšportovejšiu verziu modelu. Darilo sa tu aj KTM s modelom Super Duke R. Oficiálne budú na tomto známom kopci štartovať už iba autá.